Kalendarz ciąży - 36. tydzień ciąży
Właśnie weszłyście na ostatnią prostą w drodze do porodu. To początek dziewiątego miesiąca, na który czekałyście z utęsknieniem. Prawdopodobnie chcecie jak najszybciej wziąć swoje dziecko w ramiona, jednak nie musicie czuć się źle z tym, że w Waszej głowie jest także jeszcze jedna myśl – by już wreszcie ta ciąża się skończyła. Wiele kobiet w tym właśnie momencie odczuwa najbardziej intensywnie i negatywnie bycie w ciąży. To naprawdę ciężka praca! Wasze dziecko z kolei już wykonało swoją robotę i teraz odpoczywa. Czego możecie spodziewać się w tym czasie? Tego dowiecie się z naszego artykułu.
Który to miesiąc ciąży?
Trzydziesty szósty tydzień jest początkiem dziewiątego i ostatniego miesiąca ciąży. Jest ona prawie donoszona – za taką uznaje się ciążę w trzydziestym siódmym tygodniu. Jeśli nie przygotowałyście się jeszcze na wizytę w szpitalu, teraz nadszedł na to odpowiedni moment. Dlatego skompletujcie swoją wyprawkę szpitalną i zadbajcie o to, by torba zawsze była przy Was. Możecie mieć jedną w domu, a jedną w samochodzie – tak dla pewności.
36. tydzień ciąży – zmiany w organizmie
Trzydziesty szósty tydzień jest najczęściej tym czasem, w którym kobiety obserwują charakterystyczne opadnięcie brzuszka ciążowego. Oznacza to, że macica się obniżyła, a Wy nareszcie możecie oddychać. Jest to oczywiście sygnał, że przygotowujecie się z maluchem do rozwiązania. Chociaż to duża ulga dla Waszych żeber i przepony, możecie odczuwać nieprzyjemne dolegliwości bólowe w okolicach miednicy. Niektóre kobiety mówią, że jest to dla nich porównywalne z bólami menstruacyjnymi.
Obniżenie się macicy ma także pozytywny wpływ na Wasz żołądek. W tej chwili nie będzie on aż tak mocno Wam dokuczać, choć zgaga z pewnością będzie towarzyszyć Wam do ostatnich chwil ciąży. Aby jej uniknąć jedzcie lekkie posiłki, unikajcie ostrych przypraw i tłustych dań. Dodatkowo pijcie także dużo wody. Jeśli chcecie zmniejszyć ryzyko cofnięcia się kwasu solnego do przełyku, możecie także wybierać odpoczynek na lewym boku. Wtedy nacisk na żołądek jest mniejszy. W tym czasie możecie borykać się także ze zwiększoną aktywnością hemoroidów. Nawet jeśli nie miałyście z nimi problemów wcześniej, pod koniec ciąży prawdopodobnie się pojawią. Jest to związane z obniżeniem się macicy i dziecka, które naciskają na dolne partie ciała. Możecie odczuwać zatem pieczenie i swędzenie odbytu, ale także krew pojawiającą się w stolcu. Pamiętajcie, że możecie korzystać z niektórych farmaceutyków na hemoroidy. Jednak zanim to zrobicie, skonsultujcie się z lekarzem.
Wasze dziąsła nadal są rozpulchnione i tkliwe, mogą krwawić. Zmieni się to dopiero po porodzie, gdy poziom hormonów się unormuje. Pomimo bólu starajcie się dbać o higienę jamy ustnej korzystając z miękkich szczoteczek i delikatnych past. Stosujcie także płyny do płukania, które charakteryzują się działaniem antybakteryjnym. Nie tylko dziąsła będą krwawić Wam w tym czasie. Możecie także zauważyć, że krew leci Wam z nosa, co z pewnością będzie dość niepokojące. Spokojnie, to całkowicie normalne, chociaż niezbyt przyjemne. Jest to wynikiem obrzęku błon śluzowych oraz rozszerzonymi i osłabionymi naczyniami krwionośnymi, które po prostu zaczynają pękać. W takiej sytuacji zadbajcie o siebie – pochylcie się do przodu uciskając płatki nosa, a także zróbcie sobie zimny okład na kark.
36. tydzień ciąży – rozwój dziecka
Maluch w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży wcale nie jest takim maluchem. Może mierzyć nawet 50 centymetrów i ważyć 2,5 kilograma. Jest zaokrąglony i wygląda jak niemowlę. Oczywiście w ostatnich tygodniach jeszcze przytyje, choć wiele zależy od wagi matki oraz jej diety. Dziecko wykorzystuje ten czas na odpoczynek – śpi przez większą część dnia, tak samo jak noworodek. Dlatego możecie rzadziej odczuwać jego ruchy. Jednak kilka razy dziennie z pewnością będzie ono próbowało poruszyć się w ciasnej przestrzeni.
Co jeszcze w tym czasie porabia maluch? Właściwie wszystko to, co robią noworodki. Chociaż śpi przez prawie cały dzień, znajduje czas także na ssanie kciuka czy połykanie wód płodowych. Może wydalać ich nawet 600 ml dziennie. Również po porodzie będzie stosunkowo dużo siusiać, gdyż jego głównym pokarmem przez dłuższy czas będzie mleko. W trzydziestym szóstym tygodniu dziecko ma już bardzo długie paznokcie. Sięgają one opuszków palców, a po porodzie będą jeszcze dłuższe. Obcinanie paznokci jest jedną z pierwszych czynności pielęgnacyjnych przy noworodku. Wszystkie narządy dziecka są już bardzo dobrze rozwinięte. Dotyczy to także słuchu, który jest bardzo ostry. Maluch doskonale zna wszystkie dźwięki z wnętrza organizmu, takie jak bicie serca. Słucha jednak także tego, co dzieje się na zewnątrz. Dlatego już od kilkunastu tygodni możecie do niego mówić.
36. tydzień ciąży – jakie badania
Chociaż powoli zbliżacie się do rozwiązania, przed Wami jeszcze sporo badań, które mają na celu monitorowanie Waszego ogólnego stanu zdrowia, a także zdrowia dziecka. Dlatego do trzydziestego siódmego tygodnia ciąży powinnyście wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu a także pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo, jeśli jeszcze tego nie zrobiłyście, jest to ostatnia chwila na wykonanie odczynu Wassermana. Lekarz sprawdzi także pH wydzieliny pochwowej oraz ruchliwość płodu. W następnych tygodniach czekają Was wyłącznie podstawowe badania.
Chociaż trzydziesty szósty tydzień ciąży nie należy do przyjemnych, starajcie się wykorzystać go jak najlepiej. Już niebawem nie będziecie same – w Waszym życiu pojawi się nowy członek rodziny. Dlatego korzystajcie z ostatnich chwil, by zająć się sobą. Jak będziecie czuć się w następnym tygodniu? Jak w tym czasie zachowuje się dziecko? Tego dowiecie się z naszego kolejnego tekstu.
<<< Kalendarz ciąży - 35. tydzień ciąży Kalendarz ciąży - 37. tydzień ciąży >>>
Kolejne tygodnie:
Powiązane wpisy
Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...
Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...
Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...
Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...
Komentarze
Torba do szpitala spakowana, podkłady Bella Mamma spakowane, wkładki laktacyjne spakowane, pieluszki Happy dla Leosia również. I o tym wszystkim wyczytałam w tym poradniku :)
Replied by: Joanna On 2021-02-17
Zadaj pytanie lub napisz komentarz