Odparzenia u niemowląt

Przeczytano 2 258 razy 0 Polubiono
 

Odparzenia u niemowląt to częsta przypadłość, która – zwłaszcza młodym rodzicom – potrafi spędzać sen z powiek. Na szczęście na rynku znaleźć można wiele preparatów, które pomagają szybko zwalczyć odparzenia i zapobiegać powstawaniu nowych. Warto jednak wiedzieć, jak powstają te zmiany skórne, by móc uchronić przed nimi maluszka. W tym tekście wskażemy zatem przyczyny powstawania odparzeń oraz najlepsze sposoby na ich leczenie.

Odparzenia u niemowląt – przyczyny

Skóra niemowlęcia jest niesamowicie wrażliwa, dlatego podrażnienia, wysypki i odparzenia pojawiają się na niej z łatwością. Nie posiada wykształconego płaszcza hydrolipidowego, który chroni dojrzałą skórę przed wysuszeniem oraz czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo organizm niemowlęcia, przez wzgląd na słabą odporność ogólnoustrojową, jest bardziej podatny na infekcje czy zakażenia. Wystarczy zatem nieodpowiednia pielęgnacja lub długie utrzymywanie mokrej pieluszki na pupie dziecka, by na skórze pojawiły się odparzenia.

Zbyt rzadkie zmienianie pieluch jest niestety jedną z najczęstszych przyczyn odparzeń u niemowląt. Chociaż pieluszki jednorazowe są bardzo chłonne, nie są w stanie przez długi czas całkowicie izolować skóry malucha od wilgoci. Do tego dochodzą czynniki drażniące, wchodzące w skład moczu, a także ciepłe środowisko oraz tarcie pieluszki o skórę i brak przewiewności. Wszystkie te elementy sprawiają, że naskórek zaognia się i piecze, a na skórze pojawia się stan zapalny.

Kolejną przyczyną powstawania odparzeń na skórze dziecka jest niewłaściwe korzystanie z pieluch wielorazowych, a mianowicie zakładanie na nie ceratowych majtek. Taki zestaw nie zapewnia skórze odpowiedniej przewiewności, co skutkuje szybkim namnażaniem się bakterii. W tej sytuacji na skórze niemowlęcia pojawiają się zaczerwienienia świadczące o podrażnieniu, a także łuszczenie się skóry.

W niektórych sytuacjach zdarza się także, że odparzenia pojawiają się na skórze dziecka pomimo odpowiedniego dbania o higienę i częstego zmieniania pieluszek. W takich sytuacjach konieczne jest zgłoszenie się do pediatry, gdyż z dużym prawdopodobieństwem jest to infekcja grzybicza. Można rozpoznać ją po jasnoczerwonej wysypce, czasem także po białych łuskach. Infekcja powoduje także zaczerwienienia w załamaniach skóry dziecka, co odróżnia ją od innych podrażnień. Należy przy tym pamiętać, aby nie korzystać z żadnych leków czy maści na własną rękę. Odpowiedni środek musi być przepisany przez lekarza.

Odparzenia u niemowlaka – zapobieganie

Odparzenia u niemowlaka są nieprzyjemne dla dziecka i stresujące dla rodzica. Dlatego zamiast je leczyć, warto im zapobiegać. Istnieje kilka sprawdzonych działań profilaktycznych, do których powinien się stosować każdy rodzic.

  • Częste zmienianie pieluszki. W tej sytuacji nie warto polegać na złudnym wrażeniu suchości pieluszki jednorazowej. Chociaż nie przepuszcza ona wilgoci, jej ciężkość świadczy o tym, że dziecko zdążyło już oddać do niej mocz. To sygnał by jak najszybciej ją zmienić, jednocześnie pozwalając dziecku przez chwilę leżeć bez pieluszki. Chociaż obecne na rynku wyroby chłonne są przewiewne, zawsze lepiej jest umożliwić skórze malucha dostęp do powietrza.
  • Przed kolejnym założeniem pieluszki skóra musi być odpowiednio umyta oraz wysuszona. W tym celu należy używać delikatnych ręczników, które nie obcierają skóry maluszka lub też chusteczek nawilżanych.
  • Warto korzystać także z nawilżających olejków czy emolientów, które doskonale natłuszczają skórę i chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi. Naskórek jest dzięki nim bardziej elastyczny, co minimalizuje ryzyko pojawienia się podrażnień.

Tego typu działania znacznie zmniejszają ryzyko pojawienia się odparzeń na skórze niemowlęcia. Jednak skóra dziecka jest niezwykle delikatna, przez co czasem odpowiednia pielęgnacja może nie wystarczyć. Co robić po zobaczeniu pierwszych objawów odparzenia?

Co na odparzenia u niemowląt?

W sytuacji, w której rodzice zauważą pierwsze objawy odparzenia, należy skorzystać z dostępnych na rynku kremów i maści na odparzenia. Ich wybór jest bardzo duży, dlatego rodzice z pewnością znajdą odpowiedni preparat. Przed zdecydowaniem się na konkretny kosmetyk warto jednak sprawdzić jego skład. Jednymi ze składników, które powinny się w nim znaleźć są:

  • Alantoina odpowiadająca za regenerację naskórka. Dzięki niej skóra dziecka szybciej się goi.
  • Lanolina, która zastępuje naturalny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Dzięki niej skóra chroniona jest przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak mocz.
  • Cynk, który łagodzi stany zapalne i przyspiesza proces regeneracji skóry. Jest bardzo skuteczny podczas leczenia wszelkich stanów zapalnych skóry.
  • Panthenol, którego zadaniem jest zmniejszenie pieczenia i ściągnięcia skóry. Przynosi dziecku ulgę dzięki działaniu przeciwzapalnemu.

Preparat na odparzenia powinien być naniesiony bezpośrednio na skórę podczas zmiany pieluszki – tuż po umyciu i delikatnym wysuszeniu okolic intymnych. Należy pamiętać przy tym, by nie pocierać skóry, gdyż może to sprawić dziecku ból, a także przyczynić się do przerwania ciągłości naskórka.

Odpowiednia pielęgnacja umożliwia wyleczenie odparzeń w przeciągu kilku dni.

Odparzenia u niemowląt to częsty problem, który najczęściej jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji skóry maluszka. Dlatego w celu ich uniknięcia należy pamiętać o tym, jak delikatna jest skóra dziecka i jakiej ochrony potrzebuje.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go