Bella

Odparzenia pieluszkowe u niemowląt

Przeczytano 5 614 0 Liked
 

Czas czytania: 7 min.

Odparzenia u niemowląt to częsta przypadłość, która – zwłaszcza młodym rodzicom – potrafi spędzać sen z powiek. Na szczęście na rynku znaleźć można wiele preparatów, które pomagają szybko zwalczyć odparzenia i zapobiegać powstawaniu nowych. Warto jednak wiedzieć, jak powstają te zmiany skórne, by móc uchronić przed nimi maluszka. W tym tekście wskażemy zatem przyczyny powstawania odparzeń oraz najlepsze sposoby na ich leczenie.

Odparzenia u niemowląt – przyczyny

Skóra niemowlęcia jest niesamowicie wrażliwa, dlatego podrażnienia, wysypki i odparzenia pojawiają się na niej z łatwością. Nie posiada wykształconego płaszcza hydrolipidowego, który chroni dojrzałą skórę przed wysuszeniem oraz czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo organizm niemowlęcia, przez wzgląd na słabą odporność ogólnoustrojową, jest bardziej podatny na infekcje czy zakażenia. Wystarczy zatem nieodpowiednia pielęgnacja lub długie utrzymywanie mokrej pieluszki na pupie dziecka, by na skórze pojawiły się odparzenia.

Zbyt rzadkie zmienianie pieluch jest niestety jedną z najczęstszych przyczyn odparzeń u niemowląt. Chociaż pieluszki jednorazowe są bardzo chłonne, nie są w stanie przez długi czas całkowicie izolować skóry malucha od wilgoci. Do tego dochodzą czynniki drażniące, wchodzące w skład moczu, a także ciepłe środowisko oraz tarcie pieluszki o skórę i brak przewiewności. Wszystkie te elementy sprawiają, że naskórek zaognia się i piecze, a na skórze pojawia się stan zapalny.

Kolejną przyczyną powstawania odparzeń na skórze dziecka jest niewłaściwe korzystanie z pieluch wielorazowych, a mianowicie zakładanie na nie ceratowych majtek. Taki zestaw nie zapewnia skórze odpowiedniej przewiewności, co skutkuje szybkim namnażaniem się bakterii. W tej sytuacji na skórze niemowlęcia pojawiają się zaczerwienienia świadczące o podrażnieniu, a także łuszczenie się skóry.

W niektórych sytuacjach zdarza się także, że odparzenia pojawiają się na skórze dziecka pomimo odpowiedniego dbania o higienę i częstego zmieniania pieluszek. W takich sytuacjach konieczne jest zgłoszenie się do pediatry, gdyż z dużym prawdopodobieństwem jest to infekcja grzybicza. Można rozpoznać ją po jasnoczerwonej wysypce, czasem także po białych łuskach. Infekcja powoduje także zaczerwienienia w załamaniach skóry dziecka, co odróżnia ją od innych podrażnień. Należy przy tym pamiętać, aby nie korzystać z żadnych leków czy maści na własną rękę. Odpowiedni środek musi być przepisany przez lekarza.

Odparzenia pieluszkowe u niemowlaka – jak wyglądają?

Skąd wiadomo, że u małego dziecka pojawiły się odparzenia? Jak wyglądają te nieprzyjemne zmiany skórne? Rodzic może poznać odparzenie pieluszkowe przede wszystkim po zaczerwienieniu skóry – charakterystyczną oznaką jest np. czerwona pupa u niemowlaka. Odparzenia mogą się objawiać również krostami na pupie niemowlaka lub w innych miejscach, które mają styczność z pieluszką, takich jak pachwiny czy też skóra w okolicy odbytu.

Odparzenia u niemowlaka – zapobieganie

Odparzenia u niemowlaka są nieprzyjemne dla dziecka i stresujące dla rodzica. Dlatego zamiast je leczyć, warto im zapobiegać. Istnieje kilka sprawdzonych działań profilaktycznych, do których powinien się stosować każdy rodzic.

  • Częste zmienianie pieluszki. W tej sytuacji nie warto polegać na złudnym wrażeniu suchości pieluszki jednorazowej. Chociaż nie przepuszcza ona wilgoci, jej ciężkość świadczy o tym, że dziecko zdążyło już oddać do niej mocz. To sygnał by jak najszybciej ją zmienić, jednocześnie pozwalając dziecku przez chwilę leżeć bez pieluszki. Chociaż obecne na rynku wyroby chłonne są przewiewne, zawsze lepiej jest umożliwić skórze malucha dostęp do powietrza.
  • Przed kolejnym założeniem pieluszki skóra musi być odpowiednio umyta oraz wysuszona. W tym celu należy używać delikatnych ręczników, które nie obcierają skóry maluszka lub też chusteczek nawilżanych.
  • Warto korzystać także z nawilżających olejków czy emolientów, które doskonale natłuszczają skórę i chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi. Naskórek jest dzięki nim bardziej elastyczny, co minimalizuje ryzyko pojawienia się podrażnień.

Tego typu działania znacznie zmniejszają ryzyko pojawienia się odparzeń na skórze niemowlęcia. Jednak skóra dziecka jest niezwykle delikatna, przez co czasem odpowiednia pielęgnacja może nie wystarczyć. Co robić po zobaczeniu pierwszych objawów odparzenia?

Pieluszkowe zapalenie skóry

Z odparzeniami może być powiązana dermatoza typowa dla dzieci w wieku noworodkowym i niemowlęcym, mianowicie pieluszkowe zapalenie skóry. Tak nazywa się stan zapalny skóry, objawiający się poprzez grudki, plamy rumieniowe, pęcherzyki lub nawet nadżerki występujące w miejscach, w których ciało ma kontakt z pieluszką. Przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry są nie tylko przewlekłe odparzenia pieluszkowe. Wysypka na pupie niemowlaka może się pojawić także wskutek niedostatecznej higieny skóry, uczulenia (np. na materiał pieluszki) lub zakażenia grzybiczego.

Co na odparzenia u niemowląt?

W sytuacji, w której rodzice zauważą pierwsze objawy odparzenia, należy skorzystać z dostępnych na rynku kremów i maści na odparzenia. Ich wybór jest bardzo duży, dlatego rodzice z pewnością znajdą odpowiedni preparat. Przed zdecydowaniem się na konkretny kosmetyk warto jednak sprawdzić jego skład. Jednymi ze składników, które powinny się w nim znaleźć są:

  • Alantoina odpowiadająca za regenerację naskórka. Dzięki niej skóra dziecka szybciej się goi.
  • Lanolina, która zastępuje naturalny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Dzięki niej skóra chroniona jest przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak mocz.
  • Cynk, który łagodzi stany zapalne i przyspiesza proces regeneracji skóry. Jest bardzo skuteczny podczas leczenia wszelkich stanów zapalnych skóry.
  • Panthenol, którego zadaniem jest zmniejszenie pieczenia i ściągnięcia skóry. Przynosi dziecku ulgę dzięki działaniu przeciwzapalnemu.

Preparat na odparzenia powinien być naniesiony bezpośrednio na skórę podczas zmiany pieluszki – tuż po umyciu i delikatnym wysuszeniu okolic intymnych. Należy pamiętać przy tym, by nie pocierać skóry, gdyż może to sprawić dziecku ból, a także przyczynić się do przerwania ciągłości naskórka.

Odpowiednia pielęgnacja umożliwia wyleczenie odparzeń w przeciągu kilku dni.

Odparzenia u niemowląt to częsty problem, który najczęściej jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji skóry maluszka. Dlatego w celu ich uniknięcia należy pamiętać o tym, jak delikatna jest skóra dziecka i jakiej ochrony potrzebuje.

Maści i kremy na odparzenia

Maść na odparzenia i/lub krem na odparzenia dla niemowląt stanowią obowiązkowe wyposażenie kosmetyczki dziecięcej. Jeśli rodzice nie wiedzą, jaki wybrać krem na odparzenia dla niemowląt, ranking, a także opinie internautów na temat danego dermokosmetyku na pewno pomogą im w podjęciu tej decyzji. Zawsze można także skorzystać z konsultacji z lekarzem pediatrą lub dermatologiem dziecięcym i zapytać specjalistę, jakie kremy na odparzenia dla niemowląt lub maści na odparzenia dla dzieci w szczególności poleca.

Co na odparzenia polecamy my? W szczególności warte uwagi są np.:

Domowe sposoby na odparzenia u dzieci

Czy istnieje sprawdzony i skuteczny sposób na odparzenia pieluszkowe? Co na odparzenia pieluszkowe zastosować, kiedy pod ręką nie ma specjalistycznych maści? Nasze mamy i babcie stosowały domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe, takie jak np. kąpiel w krochmalu lub nasiadówki w naparze z rumianku i rzeczywiście, metody te pomagają w leczeniu odparzeń. Warto z nich skorzystać, aby załagodzić dolegliwości, zarówno jeśli odparzenia są niewielkie, jak i przy poważniejszych przypadkach, w oczekiwaniu na konsultację lekarza pediatry.

Najczęściej zadawane pytania

Odparzenia pieluszkowe — jak wyglądają?

Odparzenia pieluszkowe u niemowląt wyglądają jak zaczerwienie lub w poważniejszych przypadkach, obrzęk i zmiany skórne w postaci grudek lub krostek. Odparzenia pieluszkowe powstają w miejscach, w których skóra ma kontakt z materiałem pieluszki, takich jak pupa, pachwiny czy też okolice odbytu.

Co na odparzenia u dziecka stosować?

Na rynku jest dostępnych wiele różnych kremów i maści na odparzenia. W szczególności warto wybierać te, które zawierają w swoim składzie alantoinę, lanolinę, cynk lub panthenol. Substancje te łagodzą stan zapalny i bolesne podrażnienia, sprzyjają również regeneracji skóry. W przypadku wątpliwości zawsze warto poradzić się lekarza pediatry lub dermatologa dziecięcego.

Jak długo leczy się odparzenia u niemowląt?

Leczenie odparzeń u niemowląt, jeśli rodzice zareagują od razu po zauważeniu zmian na skórze, nie powinno trwać więcej niż kilka dni. Regularne aplikowanie kremów lub maści na odparzenia, w połączeniu z dbałością o higienę, jest kluczowe, aby uporać się z tym problemem okresu niemowlęcego.

Co na odparzenia u noworodka stosować?

Na odparzenia u noworodka należy zastosować krem lub maść z wyraźnym oznaczeniem, że dany dermokosmetyk jest przeznaczony dla dzieci już od 1. dnia życia. Takie produkty, dedykowane noworodkom, posiadają w swojej ofercie np. firmy Emolium, Linomag, Ziołolek czy też ZASPA. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto wcześniej poradzić się lekarza pediatry lub dermatologa dziecięcego.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
32 730 7

Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
1 819

Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
2 015

Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...

czytaj więcej
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
15 351 3

Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...

czytaj więcej