
Pieluszki dla dzieci Bella Baby Happy New Flexi Fit Maxi Plus BOX... Ilość sztuk-124 szt.
- Obniżka
Odparzenia u niemowląt to częsta przypadłość, która – zwłaszcza młodym rodzicom – potrafi spędzać sen z powiek. Na szczęście na rynku znaleźć można wiele preparatów, które pomagają szybko zwalczyć odparzenia i zapobiegać powstawaniu nowych. Warto jednak wiedzieć, jak powstają te zmiany skórne, by móc uchronić przed nimi maluszka. W tym tekście wskażemy zatem przyczyny powstawania odparzeń oraz najlepsze sposoby na ich leczenie.
Skóra niemowlęcia jest niesamowicie wrażliwa, dlatego podrażnienia, wysypki i odparzenia pojawiają się na niej z łatwością. Nie posiada wykształconego płaszcza hydrolipidowego, który chroni dojrzałą skórę przed wysuszeniem oraz czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo organizm niemowlęcia, przez wzgląd na słabą odporność ogólnoustrojową, jest bardziej podatny na infekcje czy zakażenia. Wystarczy zatem nieodpowiednia pielęgnacja lub długie utrzymywanie mokrej pieluszki na pupie dziecka, by na skórze pojawiły się odparzenia.
Zbyt rzadkie zmienianie pieluch jest niestety jedną z najczęstszych przyczyn odparzeń u niemowląt. Chociaż pieluszki jednorazowe są bardzo chłonne, nie są w stanie przez długi czas całkowicie izolować skóry malucha od wilgoci. Do tego dochodzą czynniki drażniące, wchodzące w skład moczu, a także ciepłe środowisko oraz tarcie pieluszki o skórę i brak przewiewności. Wszystkie te elementy sprawiają, że naskórek zaognia się i piecze, a na skórze pojawia się stan zapalny.
Kolejną przyczyną powstawania odparzeń na skórze dziecka jest niewłaściwe korzystanie z pieluch wielorazowych, a mianowicie zakładanie na nie ceratowych majtek. Taki zestaw nie zapewnia skórze odpowiedniej przewiewności, co skutkuje szybkim namnażaniem się bakterii. W tej sytuacji na skórze niemowlęcia pojawiają się zaczerwienienia świadczące o podrażnieniu, a także łuszczenie się skóry.
W niektórych sytuacjach zdarza się także, że odparzenia pojawiają się na skórze dziecka pomimo odpowiedniego dbania o higienę i częstego zmieniania pieluszek. W takich sytuacjach konieczne jest zgłoszenie się do pediatry, gdyż z dużym prawdopodobieństwem jest to infekcja grzybicza. Można rozpoznać ją po jasnoczerwonej wysypce, czasem także po białych łuskach. Infekcja powoduje także zaczerwienienia w załamaniach skóry dziecka, co odróżnia ją od innych podrażnień. Należy przy tym pamiętać, aby nie korzystać z żadnych leków czy maści na własną rękę. Odpowiedni środek musi być przepisany przez lekarza.
Odparzenia u niemowlaka są nieprzyjemne dla dziecka i stresujące dla rodzica. Dlatego zamiast je leczyć, warto im zapobiegać. Istnieje kilka sprawdzonych działań profilaktycznych, do których powinien się stosować każdy rodzic.
Tego typu działania znacznie zmniejszają ryzyko pojawienia się odparzeń na skórze niemowlęcia. Jednak skóra dziecka jest niezwykle delikatna, przez co czasem odpowiednia pielęgnacja może nie wystarczyć. Co robić po zobaczeniu pierwszych objawów odparzenia?
W sytuacji, w której rodzice zauważą pierwsze objawy odparzenia, należy skorzystać z dostępnych na rynku kremów i maści na odparzenia. Ich wybór jest bardzo duży, dlatego rodzice z pewnością znajdą odpowiedni preparat. Przed zdecydowaniem się na konkretny kosmetyk warto jednak sprawdzić jego skład. Jednymi ze składników, które powinny się w nim znaleźć są:
Preparat na odparzenia powinien być naniesiony bezpośrednio na skórę podczas zmiany pieluszki – tuż po umyciu i delikatnym wysuszeniu okolic intymnych. Należy pamiętać przy tym, by nie pocierać skóry, gdyż może to sprawić dziecku ból, a także przyczynić się do przerwania ciągłości naskórka.
Odpowiednia pielęgnacja umożliwia wyleczenie odparzeń w przeciągu kilku dni.
Odparzenia u niemowląt to częsty problem, który najczęściej jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji skóry maluszka. Dlatego w celu ich uniknięcia należy pamiętać o tym, jak delikatna jest skóra dziecka i jakiej ochrony potrzebuje.
Pytania i komentarze
Bądź pierwszym, który napisze recenzję!
Zadaj pytanie lub napisz komentarz