Bella

Kalendarz ciąży - 22. tydzień ciąży

Przeczytano 9 176 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Dwudziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym coraz mocniej odczuwacie już ciężar swojego brzucha. Prawdopodobnie dokuczają Wam bóle pleców oraz trudności z ułożeniem się podczas nocnego odpoczynku. Płód z kolei rozwija się w najlepsze, rosnąc i rozpychając się w macicy. Jak Wasze ciało zmienia się w tym czasie? Jak zmienia się płód? Jakie badania czekają na Was w dwudziestym drugim tygodniu ciąży? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

Który to miesiąc ciąży?

Dwudziesty drugi tydzień ciąży to piąty miesiąc oraz półmetek drugiego trymestru. Czeka Was jeszcze długa droga, choć już niebawem wejdziecie w trzeci trymestr. To także dwudziesty tydzień od czasu zapłodnienia.

22. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

Rosnąca macica znajduje się już około dwa centymetry nad pępkiem. Oznacza to, że wypycha go od środka – dlatego właśnie wiele ciężarnych kobiet może zauważyć wypukły pępek. Powróci on jednak do normy po porodzie. Rozpychająca się macica wpływa także na Waszą kondycję. Ze względu na nacisk na przeponę, może ona powodować problemy ze złapaniem oddechu nawet przy niewielkim wysiłku. Dlatego starajcie się nie przeforsowywać i odpoczywać tak często, jak tego potrzebujecie. Problemy z oddechem mogą powodować bowiem zawroty głowy oraz omdlenia.

Dodatkowo macica uciska na pęcherz, dlatego musicie po raz kolejny zmierzyć się z objawem, który towarzyszył Wam podczas pierwszego trymestru – częstego oddawania moczu. Nie zmieni się to aż do czasu rozwiązania ciąży. Im większa macica i płód, tym większy nacisk. Możecie zatem w pewnym momencie odnieść wrażenie, że dużą część dnia spędzacie w toalecie. Pamiętajcie jednak, że unikanie picia nie przyniesie oczekiwanej ulgi. Może tylko zwiększyć ryzyko powstania infekcji dróg moczowych.

Oprócz ciągłego parcia na pęcherz możecie również nadal odczuwać wszystkie problemy trawienne, które towarzyszyły Wam do tej pory w trakcie ciąży. Zgaga, wzdęcia i zaparcia cały czas nie odpuszczają. Prawdopodobnie będziecie borykać się z nimi do rozwiązania. Jedynym sposobem na ulżenie sobie przy tych przypadłościach jest dbanie o dietę bogatą w błonnik oraz spożywanie mniejszych posiłków w regularnych odstępach. Warto również pamiętać o piciu minimum dwóch litrów wody dziennie.

Ze względu na ciągłe zaparcia możecie zauważyć też żylaki odbytu. Na hemoroidy pomoże przede wszystkim dobra dieta, która zmniejszy częstotliwość zaparć oraz unikanie parcia podczas korzystania z toalety. Ze względu na zwiększającą się masę ciała, Wasz układ kostny także jest bardziej obciążony. Możecie odczuwać zatem nie tylko bóle kręgosłupa, ale też stóp, kolan czy bioder. Stawy, ze względu na uwalnianie się relaksyny, stają się coraz luźniejsze. Ma to na celu przygotowanie organizmu do porodu. Jednak może powodować duże zmiany w Waszym ciele, między innymi powstanie płaskostopia. Jeśli zaczniecie odczuwać bóle stóp, zgłoście się do lekarza. Może on zalecić ćwiczenia oraz noszenie specjalnych wkładek. Pamiętajcie także, że zmiany w stawach, które zajdą podczas ciąży, pozostaną z Wami na stałe. Po porodzie nie wrócą do wcześniejszego stanu. Dlatego starajcie się monitorować ciało i reagować, konsultując się z lekarzem w miarę możliwości.

kalendarz ciąży pieluszki happy

22. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W dwudziestym drugim tygodniu płód mierzy już około 28 centymetrów i może ważyć nawet 450 gramów. Jest coraz większy, a Wasz brzuch rośnie wraz z nim.

W tym czasie płód ma już rozwiniętą twarz – oczy, nos, usta i oczywiście uszy. Jednak jest w całości pokryty drobnymi włoskami, które wytrą się w czasie porodu lub tuż po nim. Na jego ciele znajduje się również maź płodowa, a jego skóra wydaje się dość luźna. Jest to spowodowane niewielką ilością tkanki tłuszczowej. Na „większą masę” przyjdzie jeszcze czas.

W dwudziestym drugim tygodniu płód zaczyna produkować białe krwinki, które będą odpowiadać za odporność organizmu. Niektóre przeciwciała otrzyma oczywiście także od Was. Z kolei krwinki czerwone już od jakiegoś czasu produkowane są w szpiku kostnym. W dwudziestym drugim tygodniu rozwija się także trzustka płodu, która odpowiada za produkcję hormonów. Dodatkowo wątroba zaczyna metabolizowanie bilirubiny. To pomarańczowy barwnik, który powstaje w wyniku rozpadu hemoglobiny i hemoprotein. Wątroba jest jeszcze nie do końca wyspecjalizowana, dlatego nie potrafi poradzić sobie z całością bilirubiny. Dlatego po przyjściu na świat dziecko będzie miało specyficzny, lekko żółtawy kolor. Cały czas kształtują się również gałki oczne płodu. Nadal są zamknięte i nie posiadają pigmentu.

22. tydzień ciąży – jakie badania

W dwudziestym drugim tygodniu, jeśli jeszcze nie miałyście swojego trzeciego USG, powinnyście je wykonać. Na następne przyjdzie czas dopiero od dwudziestego ósmego tygodnia ciąży.

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży Wasze ciało ciągle się zmienia. Brzuszek jest już dużo bardziej widoczny, zaokrągliły się także Wasze biodra i piersi. Wiąże się to z koniecznością noszenia większego ciężaru, ale także większym naciskiem na organy wewnętrzne. Płód również rośnie, co z pewnością cieszy wszystkie przyszłe mamy. Jak będzie rozwijać się w następnym tygodniu? O tym opowiemy w kolejnym tekście z serii Kalendarz ciąży.

<<< Kalendarz ciąży - 21. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 23. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Przyszła mama On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Kompendium wiedzy o ciąży! Super!

    Replied by: Joanna On 2021-02-11 Szanowna Pani, dziękujemy za opinię - cieszymy się, że nasze artykuły okazały się dla Pani pomocne!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 560 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
1 931 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 484 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 390 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej