Kalendarz ciąży - 5. tydzień ciąży
W piątym tygodniu ciąży wykonany test ciążowy da z pewnością wynik pozytywny. Jeśli nie macie do niego zaufania, zawsze możecie udać się na test krwi. Jedno jest już pewne – doszło do zapłodnienia, a Wy jesteście w ciąży. Zarodek zdążył już zagnieździć się w macicy, nadal jednak jest niewielki, ma około 2 mm. Jak będzie zmieniać się w piątym tygodniu ciąży? Z jakimi objawami i odczuciami będzie się to wiązać? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania w naszym artykule.
Który to miesiąc ciąży?
Piąty tydzień ciąży to jednocześnie początek drugiego miesiąca. Cały czas jednak trwa pierwszy trymestr. Chociaż może się to wydawać dziwne, z pewnością wiecie już jak czas trwania ciąży obliczają lekarze. Dopiero trzeci tydzień jest tym, w którym dochodzi do faktycznego zapłodnienia. Jednak ze względu na fakt, iż data ta nie jest dokładnie znana, jako początek ciąży przyjmuje się jedyną pewną datę – początek cyklu menstruacyjnego. Na tej podstawie można obliczyć przewidywany czas porodu. Należy przy tym pamiętać, iż to data przybliżona. Zaledwie 5% kobiet rodzi w dniu, który został wyznaczony przez lekarza jako dzień rozwiązania.
5. tydzień ciąży – zmiany w organizmie
W piątym tygodniu Wasze ciało nadal się nie zmienia – na pierwsze krągłości przyjdzie jeszcze czas. Możecie już jednak czuć, iż jesteście w ciąży. Ze względu na zwiększony poziom estrogenu i hCG oraz wyostrzony zmysł węchu możecie doświadczać już pierwszych fal mdłości. Ciążowe nudności zwykle pojawiają się na przełomie piątego i szóstego tygodnia ciąży. Mogą trwać nawet do końca pierwszego trymestru. Nie jest to zbyt przyjemny czas dla przyszłych mam. Odczuwanie mdłości jest jednak kwestią indywidualną – u niektórych kobiet nie występuje wcale. Ze względu na fakt, iż na nudności ma wpływ produkcja hormonów, najbardziej narażone są na nie kobiety w ciąży mnogiej.
Zmiany w układzie hormonalnym sprawiają także, że Wasze piersi staną się bardziej nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk. To całkowicie normalne, nawet jeśli dopiero odkrywacie, że jesteście w ciąży. Niektóre kobiety mylą to z objawem zbliżającej się miesiączki. Podobnie sprawy mają się z wahaniami nastroju. Jednak brak pojawiającej się na czas miesiączki jest najlepszym sygnałem świadczącym o tym, że jesteście w ciąży.
Organizm kobiety musi mierzyć się z obciążeniem związanym z utrzymaniem zarodka oraz takimi procesami jak wykształcenie łożyska. Dlatego możecie czuć się zmęczone i śpiące przez dużą część dnia. Możliwe jest także doświadczenie uczucia napięcia zlokalizowanego w podbrzuszu. Oczywiście żaden z tych objawów nie jest regułą. Możecie nie doświadczać żadnego z wyżej opisanych odczuć. Nie ma w tym zupełnie nic złego.
W tak wczesnym okresie rozwoju zarodka cały czas może dojść do poronienia. Jeśli zauważycie obfite krwawienie, któremu będzie towarzyszyć ból podbrzusza lub skurcze, koniecznie udajcie się do lekarza. Aby wesprzeć utrzymanie zarodka zaleci on podanie progesteronu, które ma na celu zmniejszenie ryzyka poronienia.
5. tydzień ciąży – jak rośnie brzuch?
Chociaż w piątym tygodniu ciąży brzuch cały czas pozostaje taki sam – nie zmienia się jego obwód – w organizmie zachodzą zmiany, które mogą powodować bóle podbrzusza. Przede wszystkim ma to związek z rozciąganiem się macicy, która zaczyna przygotowywać się do całego procesu ciąży. Dodatkowo, ze względu na zmiany hormonalne, jelita kobiety w ciąży zwalniają swoją pracę. Stąd nieprzyjemne uczucie w dole brzucha. Jeśli jednak ból jest silny, warto zwrócić się z tym problemem do lekarza.
5. tydzień ciąży – rozwój dziecka
Piąty tydzień ciąży jest trzecim tygodniem od zapłodnienia. W tym czasie płód mierzy 2 milimetry i przybiera już kształt walca. Ze względu na to, że łożysko wykształci się dopiero około dwunastego tygodnia ciąży, zarodek pobiera substancje odżywcze z woreczka żółtkowego.
To istotny czas pod względem wykształcania się pierwszych organów istotnych dla zdrowia i życia przyszłego dziecka. W piątym tygodniu rozpoczyna się bowiem kształtowanie serca oraz cewy nerwowej, która z czasem przekształci się w kręgosłup, rdzeń kręgowy i mózg. Układ krążenia jest pierwszym, który pojawia się w zarodku. Dodatkowo wokół niego zaczyna się tworzyć płyn owodniowy oraz naczynia pępowinowe i łożysko. Do jego pełnego wykształcenia musi jednak upłynąć kilka tygodni.
Ze względu na to, iż piąty tydzień ciąży jest okresem newralgicznym dla rozwoju narządów i układów przyszłego dziecka, musicie pamiętać jak istotne jest unikanie wszelkich używek, które mogą negatywnie wpłynąć na ten proces. To właśnie w tym czasie istnieje największe ryzyko powstania wszelkich wad rozwojowych płodu.
5. tydzień ciąży – jakie badania?
W piątym tygodniu ciąży możemy wybrać się na pierwsze badanie USG. Powinno ono wskazać pęcherzyk ciążowy, może także uwidocznić pęcherzyk żółtkowy. Czasem na USG wykonywanym pod koniec piątego tygodnia możliwe jest zaobserwowanie czynności serca zarodka. Na wykonanie pierwszego USG mamy jeszcze czas do dziesiątego tygodnia ciąży. To właśnie do tego momentu powinno się wybrać położnika, który będzie opiekować się Wami do czasu rozwiązania. Zleci on także wszelkie konieczne badania, które być może wykonałyście już w poprzednich tygodniach. To:
- Morfologia krwi
- Badanie ogólne moczu
- Cytologia
- Badanie grupy krwi
- Badanie stężenia glukozy w krwi
- Badanie w kierunku kiły, HIV, toksoplazmozy i różyczki
Do tego warto także udać się do stomatologa w celu sprawdzenia stanu swojego uzębienia. Pamiętajcie, że podczas ciąży wykonywanie niektórych zabiegów jest zabronione.
Piąty tydzień ciąży to istotny czas zarówno dla kobiety jak i rozwijającego się zarodka. Doszło już do implantacji, po której rozpoczyna się podział komórek oraz kształtowanie pierwszych zalążków przyszłych organów. Od tej pory zarodek będzie potrzebował wiele energii, by utrzymać tempo rozwoju. Wiąże się to z wytężoną pracą przyszłej mamy. Jak Wasz organizm będzie zmieniać się w szóstym tygodniu ciąży? Tego dowiecie się z kolejnego artykułu z cyklu Kalendarz ciąży.
<<< Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży Kalendarz ciąży 6. tydzień ciąży >>>
Kolejne tygodnie:
Powiązane wpisy
Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...
Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...
Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...
Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...
Komentarze
Jak obliczyć termin porodu
Replied by: Joanna On 2024-06-27
Dzień dobry chciałam zapytać jestem w 5,5tygodniu ciąży nie mam jakiś takich objawow boje się ze to może być znowu puste jajo lub brak akcji serca czy jest możliwość ze wszystkie te dolegliwości wystąpią w później czy mam się martwic ze znowu wyląduje w szpitalu
Replied by: Alicja On 2023-06-07
Witam . Zrobiłam sobie test ciazowy wyszedł pozytywny . Jestem po 4 poronieniach . Jestem na zastrzykach z heperyny i progesteron 1x dziennie odbytniczo.
Ostatnia miesiączka 6 marca 2022. Mój cykl trwa teraz 33 dni .
Zrobiona beta hcg 12 kwietnia wynik 16.1
czekam na wynik drugi który robiłam 14 kwietnia jeszcze nie odebrałam wyników.
Dodam że mam plamienia brazowe z delikatnymi skrzepami bez różowej krwi . Nic mnie nie boli .
Choruje na cytomagelie i trambofilia wrodzona.
Czy mam się czym martwić? Lekarz dopiero 23 kwietnia ;(
Replied by: Joanna On 2022-04-19
Witam z moich obliczeń jestem w piątym tygodniu ciąży i pobolewa mnie brzuch zrobiłam test i wyszedl pozytywny w pierwszej ciąży nie miałam żadnych objawów a teraz z piersi jak nacisnę wydobywa się przezroczysty plyn czy to normalne
Replied by: Joanna On 2022-03-21
Witam byłam u lekarza i potwierdził ze jestem w 5 tygodniu ciąży. Uprzedzał ze mogą pojawić się lekkie plamienia i bóle w podbrzuszu. Od wczoraj mam obie dolegliwości i nie wiem czy plamienie jest jeszcze lekkim plemieniem czy to już krwawienie i powinnam się martwić :( dziś sobota a ja nie wiem czy panikować czy poczekać do poniedzialku
Replied by: Joanna On 2022-02-21
Witam zrobiłam trzy testy ciążowe wszystkie pozytywne, z moich obliczeń wyszedł by to już piąty tydzień mam bóle podbrzusza oraz kłóciła lekarz dopiero za tydzień jak radzić sobie w takiej sytuacji
Replied by: Joanna On 2022-01-28
Niestety test ciążowy okazał się negatywny. Czy możliwe jednak, że jestem w ciąży. Może powinnam udać się na badanie z krwi? Proszę o podpowiedź.
Replied by: Joanna On 2021-02-10
Zadaj pytanie lub napisz komentarz