Kalendarz ciąży - 15. tydzień ciąży
Piętnasty tydzień ciąży to czas, w którym najprawdopodobniej nie myślicie już o nieprzyjemnych objawach. Ciągłe zmęczenie i mdłości minęły, a Wy czujecie się już dużo lepiej. To dobry czas, by zadbać o siebie i powoli rozpocząć kompletowanie wyprawki. Nawet pomimo że do narodzin dziecka zostało jeszcze dwadzieścia pięć tygodni. Jak zmienia się Wasze ciało w tym czasie? Co dzieje się z płodem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tekście.
Który to miesiąc ciąży?
Piętnasty tydzień ciąży to jednocześnie trzynasty tydzień po zapłodnieniu. Jest to także drugi trymestr oraz czwarty miesiąc. Pamiętajcie jednak, że lekarze posługują się głównie terminologią tygodniową.
15. tydzień ciąży – zmiany w organizmie
W piętnastym tygodniu ciało powoli zaczyna się zmieniać w widoczny dla inny sposób. Wasz brzuch ciążowy może już być zauważalny, gdyż macica znacznie wystaje nad spojeniem łonowym. Zwłaszcza jeśli rodziłyście już wcześniej – wtedy powłoki brzuszne są bardziej rozciągnięte. Brzuch ciążowy będzie także bardziej widoczny u kobiet szczupłych. Piętnasty tydzień jest zatem dobrym momentem na to, by powoli rozpocząć wymianę garderoby. Przede wszystkim zaopatrując się w elastyczne ubrania, które dostosowują się do ciała kobiety i rosną wraz z nią. Dotyczy to także biustonoszy ciążowych, zwiększających komfort w trakcie codziennych aktywności i spania.
Ze względu na to, że zwiększają się Wasze kształty, koniecznie pamiętajcie o codziennej pielęgnacji skóry. Odpowiednie nawilżenie oraz ujędrnienie naskórka zmniejsza ryzyko pojawienia się rozstępów. Korzystajcie przy tym z olejków bądź kremów na rozstępy, które w swoim składzie posiadają substancje kojące skórę i jednocześnie zwiększające jej elastyczność.
Rosnący brzuch wpływa także na zmniejszenie się komfortu przede wszystkim podczas snu. Trudno bowiem znaleźć sobie wygodną pozycję, która nie powoduje ucisku na organy wewnętrzne lub bólu pleców. Jeśli odczuwacie taki dyskomfort, jest to dobry czas by sprawić sobie poduszkę ciążową, która umożliwia zmniejszenie bólu kręgosłupa i ułatwia wygodne ułożenie się podczas leżenia.
Piętnasty tydzień jest także czasem, w którym u kobiet w ciąży pojawiają się problemy żylne, przede wszystkim żylaki kończyn dolnych. Dzieje się tak ze względu na ucisk macicy na żyłę wrotną, co utrudnia transport krwi. Aby poprawić krążenie krwi w nogach możecie je masować, leżeć na lewym boku (wtedy ucisk jest mniejszy), a także korzystać z rajstop uciskowych.
15. tydzień ciąży – rozwój dziecka
W piętnastym tygodniu ciąży płód waży już nawet osiemdziesiąt gramów i mierzy jedenaście centymetrów. Można przyrównać go do dużego jabłka. W tym czasie struktura jego kości twardnieje, a masa mięśniowa zwiększa się. Dzięki temu jego ruchy stają się coraz mocniejsze – płód wykonuje salta, macha kończynami, zgina je, a także porusza palcami. Jednak ruchy te są bardzo delikatne, przypominają raczej łaskotanie. Dlatego nie spodziewajcie się, że je poczujecie. Na pierwsze kopnięcia przyjdzie jeszcze czas.
Piętnasty tydzień jest istotny dla rozwoju zmysłów płodu. Przede wszystkim to czas specjalizacji kubków smakowych i komórek węchowych. Dodatkowo oczy posiadają już komórki światłoczułe, które reagują na światło. Pamiętajcie jednak, że oczy płodu nadal są zamknięte. Jest on także w stanie odczuwać wszystko, co dzieje się naokoło – przede wszystkim bicie serca mamy. Płód wykazuje również wrażliwość na dotyk. Możecie zatem gładzić się po brzuchu, by zbudować z nim więź.
Płód musi także ćwiczyć wszelkie odruchy, które umożliwiają organom rozwijanie się, a także przydadzą się już po porodzie. Dlatego „oddycha” płynem owodniowym, co stymuluje płuca do wzrostu – pamiętajcie, że one potrzebują najwięcej czasu na pełne ukształtowanie się. Poza tym maluch także przełyka, co przyda się podczas karmienia. W piętnastym tygodniu jest także w stanie ssać kciuk, dzięki czemu po porodzie będzie w stanie posilić się przy piersi mamy. Skóra płodu nadal jest delikatna i prześwitująca, jednak pojawia się na niej meszek płodowy. W trakcie porodu wytrze się on i pozostanie jedynie na głowie i brwiach. Jednak niektóre dzieci nadal mają drobne włoski na całym ciele, co jest całkowicie normalne.
15. tydzień ciąży – jakie badania
W trakcie piętnastego tygodnia ciąży możemy wykonać kolejne badanie USG, jeśli nie było robione w przeciągu ostatniego miesiąca. Być może wykaże już ono płeć płodu. Aby jednak mieć pewność, warto poczekać do szesnastego tygodnia.
To także czas, w którym zaleca się wykonanie tak zwanego testu potrójnego. Jest to badanie krwi, podczas którego sprawdza się stężenie beta hCG, estradiolu oraz białka AFP. Zalecane jest przede wszystkim tym kobietom, którym nie udało się wykonać genetycznego USG między dziesiątym a czternastym tygodniem ciąży. Umożliwia ono bowiem oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia zespołu Downa lub zespołu Edwardsa bądź też wad cewy nerwowej. Test powinny wykonać także kobiety po 35. roku życia oraz te, u których w rodzinie występują choroby genetyczne.
Piętnasty tydzień ciąży jest również dobrym czasem, by zadbać o swoje zęby i dziąsła. Zwłaszcza jeśli podczas pierwszego trymestru borykałyście się z częstymi wymiotami. Mogą one bowiem powodować uszkodzenie szkliwa lub nawet ubytki, a także rozwinięcie się próchnicy. Choć mogłoby się wydawać, że nie są to najistotniejsze kwestie w tym okresie, choroby przyzębia mogą wpłynąć nawet na przedwczesny poród. Dlatego tak ważne jest, by w trakcie ciąży dbać o uzębienie i odwiedzać dentystę raz w miesiącu.
Piętnasty tydzień ciąży to dla wielu kobiet spokojny czas, podczas którego większość nieprzyjemnych objawów już ustąpiła. To także moment, w którym brzuch zaczyna już powoli stawać się bardziej widoczny. Jak Wasze ciało będzie rozwijać się w następnym tygodniu? Co w szesnastym tygodniu dzieje się z płodem? O tym opowiemy w naszym następnym tekście z cyklu Kalendarz ciąży.
<<< Kalendarz ciąży - 14. tydzień ciąży Kalendarz ciąży - 16. tydzień ciąży >>>
Kolejne tygodnie:
Powiązane wpisy
Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...
Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...
Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...
Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...
Komentarze
Czy sa tu mamy, które w tym tygodniu poznały płeć? Mam jutro wizytę u ginekologa, nie mogę się doczekać aż poznam płeć dziecka.
Replied by: Joanna On 2021-02-11
Zadaj pytanie lub napisz komentarz