Kalendarz ciąży - 14. tydzień ciąży
Czternasty tydzień ciąży to jednocześnie początek drugiego trymestru. Oznacza to, że macie za sobą najtrudniejszy czas, pełen nieprzyjemnych objawów oraz stresu związanego z możliwym poronieniem lub powstaniem wad rozwojowych. Jak w tym tygodniu zmieni się Wasze ciało? Jak rozwija się płód? Na te pytania odpowiemy w naszym tekście.
Który to miesiąc ciąży?
Możecie już odetchnąć z ulgą – właśnie weszłyście w drugi trymestr ciąży, który przez wiele kobiet nazywany jest „miesiącem miodowym”. To także początek czwartego miesiąca ciąży. Pamiętajcie jednak, że lekarze posługują się głównie terminologią tygodniową. Czternasty tydzień ciąży to także dwunasty tydzień od zapłodnienia.
14. tydzień ciąży – zmiany w organizmie
Podczas czternastego tygodnia ciąży z dużym prawdopodobieństwem nie odczuwacie już mdłości – ten etap zwykle w tym czasie ma się już za sobą. Możecie też swobodnie jeść wszystko, na co macie ochotę. Jadłowstręt zdążył już minąć, a Wy przybieracie na wadze. Jednak jest to sprawa bardzo indywidualna, dlatego być może nadal zdarza Wam się poczuć mdłości, na przykład z powodu intensywnych zapachów. Wasza skóra także wygląda prawdopodobnie na bardziej promienną i wypoczętą. Dzieje się tak ze względu na mniejsze zmęczenie oraz zwiększoną ilość krwi w organizmie. Wasze włosy również szybko zaczynają się odbudowywać, dlatego jeśli doświadczyłyście ich łamania się lub wypadania, teraz przyszedł czas na gęstą, silną czuprynę.
Wiele kobiet w trakcie czternastego tygodnia ciąży, a także wcześniej, skarży się na wieczny katar lub zapchany nos. Jest to związane z dwoma czynnikami – zwiększoną objętością krwi a także produkcją estrogenu, który sprawia, że błony śluzowe są obrzęknięte a śluz jest produkowany w nadmiarze. Najlepszym sposobem na pozbycie się kataru jest skorzystanie z inhalatora. Warto mieć go w swoim domu, zwłaszcza że już niebawem przyda się także przy przeziębieniach dziecka.
W czternastym tygodniu ciąży możecie zauważyć także bóle kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Jest to związane z rosnącą macicą, która wpływa na stałe napięcie mięśni pleców. Możecie odczuwać przez to także ciągnięcie w pachwinach. Bóle pleców można zminimalizować dbając o odpowiedni wypoczynek, starając się zachować aktywność fizyczną (na przykład w formie spacerów) a także nosząc wygodne obuwie.
Jak rośnie brzuch w 14. tygodniu ciąży?
To, jak rośnie brzuch w trakcie ciąży, jest kwestią indywidualną. Niektóre kobiety zaczynają szybko nabierać okrągłych kształtów, inne zauważają niewielki brzuszek dopiero przed rozwiązaniem. Jednak najczęściej czternasty tydzień ciąży jest tym czasem, w którym brzuch staje się widoczny – trochę bardziej zaokrąglony, choć nadal nie tak zauważalny, by zwracały na niego uwagę postronne osoby. Pamiętajcie, że wiele zależy także od Waszego wyglądu przed ciążą. Macica jest już wielkości dużego grejpfruta, a znajdujący się w niej płyn owodniowy waży około 250 gramów. Ten ciężar będzie się zwiększać, a wraz z nim zarówno widoczność brzucha jak i dyskomfort związany z naciskiem między innymi na pęcherz. Warto się na to przygotować.
14. tydzień ciąży – rozwój dziecka
W tej chwili płód ma około dziewięć centymetrów. Może ważyć nawet 35 gramów – jest zatem rozmiarów pomarańczy. Jego ciało powoli się zmienia. Przede wszystkim tułów zaczyna rosnąć bardziej intensywnie niż głowa, dlatego jego proporcje przypominają już noworodka. Jego skóra nadal jest cieniutka, jednak na tułowiu pojawia się drobny meszek, który umożliwia regulowanie temperatury ciała.
Ze względu na to, że płód ma coraz więcej miejsca, kręci się po pęcherzu płodowym, macha rękoma i nogami, a także prostuje się oraz garbi. Rusza się dużo, a każdy z tych ruchów ma pozytywny wpływ na rozwój mięśni i układu nerwowego. Staje się także wrażliwy na dotyk. Jednak, co ciekawe, poza czubkiem głowy oraz bokiem pleców. Te miejsca są bowiem najbardziej narażone na ucisk w trakcie porodu, dlatego są w tej chwili najmniej unerwione.
W czternastym tygodniu rozpoczyna się kształtowanie aparatu słuchowego w uchu środkowym. Póki to nie nastąpi – płód nie będzie słyszeć. W tym czasie kształtują się także narządy płciowe – u chłopców są już gotowe, włącznie z prostatą, dziewczynki potrzebują jeszcze trochę czasu na ich rozwój. Jednak w tym czasie jajniki zaczynają zstępować do miednicy.
14. tydzień ciąży – jakie badania
W czternastym tygodniu możecie wykonać kolejne badanie USG. Na tym etapie czasem udaje się dostrzec płeć dziecka, jednak zwykle jest to widoczne dopiero po szesnastym tygodniu. Przyszłe mamy powinny pamiętać także o tym, by kontrolować swój ogólny stan zdrowia. W tym czasie warto wykonać między innymi ogólne badanie krwi i moczu. W tym ostatnim lekarz będzie doszukiwać się przede wszystkim białka, które może świadczyć o infekcji dróg moczowych lub nawet uszkodzeniu nerek w wyniku cukrzycy ciążowej bądź nadciśnienia. Te choroby są bardzo ryzykowne dla kobiet w ciąży, dlatego tak istotne jest, by raz w miesiącu wykonywać badanie moczu, które pozwoli rozpocząć szybkie leczenie. Warto także zapisać się na wizytę kontrolną u stomatologa. Wiele kobiet w ciąży skarży się na problemy z zębami i dziąsłami, dlatego powinno się im zapobiegać, zamiast leczyć.
Czternasty tydzień ciąży to początek drugiego trymestru. Podczas niego większość kobiet nie odczuwa już najbardziej nieprzyjemnych objawów. Warto zatem korzystać z tego czasu, by dobrze przygotować się do przyjścia dziecka na świat. Jak Wasze ciało będzie zmieniać się w piętnastym tygodniu? Co dzieje się wtedy z płodem? O tym opowiemy w naszym następnym tekście z cyklu Kalendarz ciąży.
<<< Kalendarz ciąży - 13. tydzień ciąży Kalendarz ciąży - 15. tydzień ciąży >>>
Kolejne tygodnie:
Powiązane wpisy
Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...
Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...
Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...
Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...
Komentarze
fajnie napisane, fajnie się czyta!
Replied by: Joanna On 2021-02-11
Zadaj pytanie lub napisz komentarz