Bella

Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?

Przeczytano 1 720 0 Liked
 

Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów oraz niską wilgotnością w domu, spowodowaną ogrzewaniem. Te elementy negatywnie wpływają na bardzo cienką skórę malucha, która – ze względu na to, iż nie jest jeszcze w pełni wykształcona – nie może samodzielnie się chronić. Jak zatem dbać o malucha zimą?

Jak pielęgnować skórę dziecka zimą w domu?

Podstawowe elementy pielęgnacji niemowlęcia nie powinny zmieniać się ze względu na inną porę roku. Zimą, tak samo jak latem, wiosną czy jesienią, koniecznym zabiegiem jest kąpiel dziecka. Warto jednak pamiętać, iż zimą naskórek jest szczególnie narażony na wysuszenie. Ten stan może być powodowany przez zimny wiatr oraz mrozy, ale także przez domowe ogrzewanie, które wysusza powietrze i wpływa na stan skóry dziecka. Warto zatem pamiętać, by utrzymywać temperaturę w pomieszczeniach na poziomie maksymalnie 21℃ przy jednoczesnej wilgotności około 40%. W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności, chociażby w pokoju niemowlęcia, pomogą z pewnością nawilżacze powietrza.

Za wysuszenie skóry dziecka odpowiadać mogą także długie kąpiele. Dlatego lepiej ograniczyć je do maksymalnie dziesięciu minut, nie zapominając przy tym o dokładnym wymyciu wszystkich fałdek oraz miejsc, w których najczęściej pojawiają się odparzenia. Do kąpieli można dodać także emolienty dla dzieci, umożliwiające silne nawilżenie naskórka dzięki zawartości lipidów. Warto pamiętać także o odpowiednim szamponie dla niemowląt, gdyż zimą, przez częstsze noszenie czapeczki, skóra na głowie łatwiej się przesusza.

Po kąpieli konieczne jest delikatne osuszenie skóry – bez pocierania jej ręcznikiem – co zapobiega powstawaniu podrażnień. W celu ochrony przed odparzeniami należy skorzystać także z kremów do pupy, takich jak Linomag czy Nivea Baby. Aby zapobiec przesuszaniu się naskórka, rodzice powinni korzystać także z intensywnie nawilżających balsamów i emulsji. Najlepiej nakładać je po każdej kąpieli, by chronić skórę przed wysuszeniem spowodowanym ogrzewaniem.

Jak często przewijać dziecko zimą?

Zimą skóra malucha jest jeszcze bardziej narażona na odparzenia. Ze względu na mocne przyleganie do skóry pod warstwą ubranek oraz mniejszą przewiewność, na skórze pod pieluszką może tworzyć się wilgotne środowisko. Sprzyja ono rozmnażaniu się bakterii. Dlatego zimą warto przebierać dziecko częściej – około co dwie godziny. Możemy także pozwolić mu dłużej pozostawać bez pieluszki, zabezpieczając jednak ciało przed wyziębieniem, na przykład przykrywając dziecko ręcznikiem.

Jak pielęgnować skórę dziecka zimą podczas spaceru?

Zimą skóra malucha narażona jest na szereg czynników zewnętrznych, które mogą wpływać na nią negatywnie. Dlatego konieczne jest, by dobrze przygotować się na każdy zimowy spacer. Przede wszystkim przy wyjściu na zewnątrz należy zapewnić naskórkowi dodatkową warstwę ochronną. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt, których skóra nie zdążyła jeszcze wykształcić naturalnej bariery hydrolipidowej. Kremy do twarzy i ciała, które wybieramy dla dziecka, powinny zawierać składniki wzmacniające naskórek, działające ochronnie i nawilżająco. Warto szukać w nich między innymi masła shea, oliwy z oliwek oraz witamin A i E. Pamiętajmy także o tym, by nie omijać wrażliwych ust malucha – one również narażone są na wysuszenie, a co za tym idzie na pękanie naskórka. Wybierając się na spacer zimowy warto korzystać także z kremów z filtrem UV.

Na spacery z niemowlęciem nie powinniśmy jednak wychodzić, gdy temperatura przekracza minus 10℃ (przy wietrze nie może przekraczać minut 5℃).

Pielęgnacja skóry dziecka zimą powinna polegać przede wszystkim na dokładnym natłuszczeniu naskórka, który – przez wzgląd na warunki atmosferyczne – narażony jest na przesuszenie. Rodzice powinny zatem szczególną uwagę przykładać do codziennej higieny, wzbogacając ją o kosmetyki natłuszczające i ochronne w przypadku wychodzenia z dzieckiem na zewnątrz.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
32 171 7

Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
1 883

Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...

czytaj więcej
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
15 087 3

Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...

czytaj więcej
Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, leczenie
Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, leczenie
8 581 1

Pieluszkowe zapalenie skóry to jedno z najczęstszych zmian skórnych, które pojawiają się u niemowląt. Przeważnie dotyczą dzieci w wieku od siódmego do...

czytaj więcej