Bella

Ranking inhalatorów 2022/2023

Przeczytano 27 985 0 Liked
3 Komentarzy
(5)
 

Inhalator to niezwykle przydatne urządzenie, które powinno znaleźć się w domu z małym dzieckiem – nawet jeśli maluch nie jest astmatykiem czy alergikiem. Sprawdzi się bowiem przy sezonowym katarze czy też większych problemach zdrowotnych, takich jak zapalenie płuc lub oskrzeli. Zakup odpowiedniego urządzenia może być jednak trudny, zwłaszcza przy tak dużym wyborze.

Jaki inhalator kupić?

Który inhalator będzie odpowiedni? Czym kierować się podczas wyboru? Przygotowaliśmy dla Was ranking, który z pewnością pomoże podczas zakupów. Porównaliśmy inhalatory pod kątem wyglądu i zastosowania, biorąc pod uwagę sześć głównych parametrów:

 • Możliwość pracy ciągłej
 • Cichość inhalatora
 • Wielkość cząsteczek (bądź możliwość ich regulacji) 
 • Szybkość nebulizacji
 • Dodatkowe akcesoria
 • Gwarancja

Wielkość cząsteczek w inhalatorze

Wielkość cząsteczek jest jednym z parametrów, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Im mniejsza średnica, tym większa szansa na dotarcie do leku do dróg oddechowych. Optymalną wielkością jest rozmiar od 1 do 5 mikronów - zapewnia to skuteczną nebulizację.

Inhalator pneumatyczno-tłokowy Microlife NEB 400

Inhalator pneumatyczno-tłokowy Microlife NEB 400 może być używany przez całą rodzinę, jednak kształt misia sprawia, że dzieci mniej boją się inhalacji. Warto zwrócić także uwagę na jego cichą pracę – to zaledwie 52 dBA, co jest świetnym wynikiem, biorąc pod uwagę dopuszczalną głośność pracy inhalatora na poziomie 60 dBA. Inhalator rozpyla standardowe roztwory inhalacyjne, może być jednak używany także do leków wziewnych, przeznaczonych do leczenia na przykład astmy oskrzelowej. Sprawdzi się przy leczeniu schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych, takich jak stany zapalne zatok, nieżyt nosa, zapalenie oskrzeli czy płuc. Jest uniwersalnym urządzeniem, co z pewnością zostanie docenione przez rodziców. Inhalator jest dość ciężki – waży prawie 1.5 kilograma. Dlatego raczej nie sprawdzi się w podróży. Sprawdzi się jednak jako dobre, stabilne urządzenie domowe. Także dzięki długiemu kablowi sieciowemu. 

 • Możliwość pracy ciągłej – nie, inhalator działa w trybie 30 minut pracy/30 minut odpoczynku
 • Cichość inhalatora – 52 dBA, to bardzo dobry wynik
 • Wielkość cząsteczek – 3,1 μm (MMAD) 
 • Szybkość nebulizacji – 0,4 ml/minutę 
 • Dodatkowe akcesoria – oprócz kompresora i nebulizatora, w zestawie znajdziemy także przewód powietrzny, ustnik, maskę inhalacyjną dla dzieci, maskę dla dorosłych, końcówkę do nosa oraz filtr powietrza 
 • Gwarancja – 5 lat gwarancji

Zalety inhalatora:

+Cicha praca

+Kształt przyjazny dzieciom

+Intuicyjna obsługa

+Zajmuje niewiele miejsca

+Wygląd zachęcający dziecko do inhalacji

+Długa gwarancja

Wady inhalatora:

-Waga

-Powolna inhalacja

-Nie posiada maseczki dla niemowląt

Cena: około 135 zł

Inhalator tłokowy Sanity AP2516

Inhalator tłokowy Sanity AP2516 to kolejny przyjaźnie wyglądający inhalator, który idealnie sprawdzi się w domu – zwłaszcza z małymi dziećmi. Tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że pracuje w trybie ciągłym, co umożliwia inhalowanie kilkorga dzieci po kolei. To znaczne ułatwienie dla rodziców w domach, w których znajduje się więcej niż jedno dziecko. Na jego korzyść przemawia także bardzo prosta obsługa. Włącza się go za pomocą jednego przycisku. Dlatego z czasem, gdy dzieci podrosną, z łatwością będą mogły korzystać z niego samodzielnie. Urządzenie sprawdzi się przy leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych. Może być używane również profilaktycznie, jako element zapobiegania przeziębieniom czy nawilżania śluzówki i podrażnionego gardła. Urządzenie waży 1.4 kilograma, dlatego przeznaczony jest raczej do użytku domowego. Inhalator Sanity jest trochę głośniejszy od urządzenia Microlife – dział w zakresie 55 dBA. Dla rodziców wspierających nasz rynek istotną informacją będzie także to, iż Sanity jest polską firmą. 

Możliwość pracy ciągłej – tak 

Cichość inhalatora – 55 dBA 

Wielkość cząsteczek – 3 μm (MMAD)

Szybkość nebulizacji – ≥0,3ml/minutę

Dodatkowe akcesoria – oprócz kompresora i nebulizatora, w zestawie znajdziemy także przewód powietrzny, ustnik, maskę inhalacyjną dla dzieci, maskę dla dorosłych, końcówkę do nosa oraz pięć filtrów 

Gwarancja – 2 lata gwarancji

Zalety inhalatora:

+Możliwość pracy ciągłej

+Kształt przyjazny dzieciom

+Wysoka jakość wykonania

+Trwałość

+Prosta obsługa

+Polska jakość

Wady inhalatora:

-Waga

-Krótki okres gwarancji

Cena: około 140 zł

Inhalator pneumatyczno-tłokowy Medel Family Plus

Inhalator pneumatyczno-tłokowy Medel Family Plus to, jak mówi sama nazwa, urządzenie odpowiednie dla całej rodziny. Być może nie ma tak przyjaznego dzieciom wyglądu, jak wcześniejsze dwa modele, jednak z pewnością nadrabia to jakością wykonania oraz łatwością obsługi. Podobnie jak pierwszy model Microlife, inhalator Medel Family Plus działa w trybie 30 minut pracy na 30 minut przerwy. W przypadku korzystania z urządzenia przez całą rodzinę, może to być niewielkim utrudnieniem. Na szczęście inhalator działa szybko, zapewniając średni czas nebulizacji na poziomie 7 minut na cały roztwór 2 ml leku. Dodatkowo posiada system podwójnych zaworów, który został użyty z myślą o jak największym ograniczeniu utraty leku. Dzięki temu inhalacja jest znacznie skuteczniejsza. W tym miejscu warto wspomnieć także o dźwięku kompresora, który wynosi 52 dBA. Niewielka głośność z pewnością sprawdzi się podczas korzystania z inhalatora przez dzieci. Urządzenie będzie odpowiednie przy leczeniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. 

 • Możliwość pracy ciągłej – nie, inhalator działa w trybie 30 minut pracy/30 minut odpoczynku 
 • Cichość inhalatora – 52 dBA, to bardzo dobry wynik 
 • Wielkość cząsteczek – 0,8 μm (MMAD)
 • Szybkość nebulizacji – 0,3 ml/minutę
 • Dodatkowe akcesoria – oprócz kompresora i nebulizatora, w zestawie znajdziemy także oczyszczacz do nosa i zatok Medel Rhino, dodatkowy nebulizator Medel Jet Rhino, przewód powietrzny, ustnik, maskę inhalacyjną Medel Soft Touch dla dzieci, maskę Medel Soft Touch dla dorosłych, końcówkę do nosa oraz filtry 
 • Gwarancja – 5 lat gwarancji

Zalety inhalatora:

+Bardzo mała średnica cząsteczki

+Odpowiedni dla całej rodziny

+Solidne wykonanie

+Łatwy w obsłudze

+Miękka maseczka dla dziecka

+Bogaty zestaw dodatkowych akcesoriów

Wady inhalatora:

-Pojemnik na płyn znajduje się przy masce, co może być dla niektórych niewygodne

Cena: około 180 zł

Inhalator tłokowy Microlife NEB 100B

Inhalator tłokowy Microlife NEB 100B to bardzo proste urządzenie, które dobrze sprawdzi się jako pierwszy inhalator w domu. Solidne wykonanie oraz dobre parametry sprawiają, że inhalator będzie służyć nam przez lata. Może być także wybrany przez rodziców starszych dzieci, chociażby biorąc pod uwagę odrobinę głośniejsze działanie kompresora – na poziomie 56 dBA. Pracuje w trybie 30 minut pracy na 30 minut przerwy. Jest bardzo prosty w obsłudze, włącza się go jednym przyciskiem. Rozpyla wszystkie standardowe roztwory inhalacyjne, dlatego może być używany jako element profilaktyki chorób układu oddechowego, ale także urządzenie medyczne odpowiednie podczas leczenia. Urządzenie jest kompaktowe, zajmuje niewiele miejsca. Jest także trochę lżejsze od pozostałych modeli. Nadal jednak waży ponad kilogram, dlatego polecane jest korzystanie z niego w domu. 

 • Możliwość pracy ciągłej – nie, inhalator działa w trybie 30 minut pracy/30 minut odpoczynku
 • Cichość inhalatora – 56 dBA
 • Wielkość cząsteczek – 2.61 μm (MMAD)
 • Szybkość nebulizacji – 0,35 ml/minutę
 • Dodatkowe akcesoria – oprócz kompresora i nebulizatora, w zestawie znajdziemy także kabel sieciowy, przewód powietrzny, ustnik, maskę inhalacyjną dla dorosłych, maskę inhalacyjną dla dzieci, filtry 3 szt. 
 • Gwarancja – 5 lat gwarancji

Zalety inhalatora:

+Prosta obsługa

+Dobrze sprawdzi się jako pierwszy inhalator

+Kompaktowy, zajmuje niewiele miejsca

+Szybko podaje leki

Wady inhalatora:

-W porównaniu z pozostałymi modelami pracuje głośno

-Rurka może się odpiąć, dlatego trzeba mocno ją przytwierdzić

Cena: około 130 zł

Inhalator akumulatorowy Medel Smart

Inhalator akumulatorowy Medel Smart, jako jedyny na tej liście jest urządzeniem przenośnym. Umożliwia wygodną i szybką terapię inhalacyjną w podróży – może być jednak używany także w domu. Warto pomyśleć o tym modelu przede wszystkim w sytuacjach, w których osoba chora musi często się przemieszczać i nie ma możliwości skorzystania z dużego inhalatora domowego. Największą zaletą inhalatora jest jego niewielki rozmiar oraz cicha praca. Waży zaledwie 200 g, natomiast jego długość nie przekracza 10 cm. Urządzenie jest kompaktowe, dlatego z łatwością zmieści się w podręcznej torbie. Bateria pracuje przez 45 minut po naładowaniu. Sam proces jej ładowania przypomina zasilanie smartfona – przez port micro USB. O naładowaniu inhalatora powiadamia niebieska dioda. Głośność inhalatora to zaledwie 45 dBA. Jest on zatem najcichszy z wszystkich przedstawionych w tym zestawieniu. Urządzenie pracuje przez 30 minut i 30 minut odpoczywa. 

 • Możliwość pracy ciągłej – nie, inhalator działa w trybie 30 minut pracy/30 minut odpoczynku 
 • Cichość inhalatora – 45 dBA
 • Wielkość cząsteczek – 4,12 μm (MMAD)
 • Szybkość nebulizacji – 0,25 ml/minutę
 • Dodatkowe akcesoria – oprócz kompresora i nebulizatora, w zestawie znajdziemy także ustnik, końcówkę do nosa, przewód powietrzny, maskę pediatryczną, maskę dla dorosłych, wodoodporną torbę, zasilacz mikro USB, przewód USB 
 • Gwarancja – 2 lat gwarancji

Zalety inhalatora:

+Cicha praca

+Niewielkie rozmiary inhalatora

+Szybka nebulizacja

+Elegancki wygląd

+Jakość wykonania

Wady inhalatora:

-Krótki okres gwarancji

-Cena wysoka w porównaniu z innymi

Cena: około 280 zł

Inhalator pneumatyczno-tłokowy Microlife NEB PRO z irygatorem

Inhalator pneumatyczno-tłokowy Microlife NEB PRO to proste w obsłudze urządzenie, które umożliwia nam nie tylko leczenie górnych dróg oddechowych, ale także irygację zatok przynosowych. Umożliwia wygodną i szybką nebulizację w warunkach domowych - nie należy do zbyt lekkich modeli. Waży ponad 1,7 kilograma. Chociaż nie jest zbyt lekki, jest bardzo poręcznym modelem. Posiada schowek na kabel i akcesoria, dzięki co jest sporą zaletą przy jego gabarytach. Jednak największym plusem tego inhalatora jest możliwość pracy ciągłej. Dlatego polecany jest w domach z kilkorgiem dzieci. Charakteryzuje się stosunkowo cichą pracą, gdyż na poziomie 52 dBA. Dlatego może być z powodzeniem używany także przez młodsze dzieci. 

 • Możliwość pracy ciągłej – tak 
 • Cichość inhalatora – 52 dBA, to bardzo dobry wynik 
 • Wielkość cząsteczek – 3.5 μm (MMAD)
 • Szybkość nebulizacji – 0,37 ml/minutę
 • Dodatkowe akcesoria – oprócz kompresora i nebulizatora w zestawie znajdziemy także irygator do zatok, końcówkę do nosa, przewód powietrzny, maskę dla dzieci, maskę dla dorosłych, etui i zasilacz. 
 • Gwarancja – 5 lat gwarancji

Zalety inhalatora:

+Możliwość pracy ciągłej

+Pojemny schowek

+Dodatkowy irygator

+Dobra jakość wykonania

+Prosty w obsłudze

+Niewielkie rozmiary

Wady inhalatora:

-Waga

-Stosunkowo wolna podaż leku

Cena: około 160 zł

Inhalator membranowy Microlife NEB 800

Inhalator membranowy Microlife NEB 800 to jedyne takie urządzenie w naszym zestawieniu. Tego typu inhalatory charakteryzują się kompaktowymi wymiarami, a także bardzo cichą oraz wydajną pracą. Urządzenie Microlife polecane jest zarówno dorosłym jak i dzieciom, a ze względu na niewielkie kształty i cichą pracę może być używane także w podróży. Ze względu na zastosowanie antyutleniającej się siateczki Mesh, inhalator zapewnia stabilną wielkość cząsteczki na poziomie 5 MMAD, co umożliwia dotarcie leku do płuc. Prosta konstrukcja sprawia, że urządzenie jest bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy uruchomić je za pomocą jednego przycisku. Działa na baterie, dlatego można zabrać go ze sobą dosłownie wszędzie.

 • Możliwość pracy ciągłej – nie
 • Cichość inhalatora – mniej niż 30 dBA, to najlepszy wynik ze wszystkich inhalatorów w zestawieniu
 • Wielkość cząsteczek – 5 μm (MMAD)
 • Szybkość nebulizacji – 0,2 ml/minutę
 • Dodatkowe akcesoria – oprócz inhalatora posiada maskę dla dorosłych i dzieci, ustnik, torbę i baterie AA
 • Gwarancja – 2 lat gwarancji

Zalety inhalatora:

+Bardzo cicha praca

+Kompaktowy, idealny w podróży

+Łatwy w obsłudze

+Delikatne oświetlenie - idealne przy nocnej inhalacji

Wady inhalatora:

-Krótki czas gwarancji

-Wysoka cena w porównaniu z innymi

Cena: około 250 zł

Mamy nadzieję, że nasz ranking pomógł Wam w wyborze najlepszego inhalatora. Jeśli nadal macie wątpliwości pamiętajcie, że nasza infolinia jest do Waszej dyspozycji.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: CHDE Sp. z o.o., Albert Polska Sp. z o.o. Medel Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

 • Napisał: Zdzisława On 2023-07-07
  Rating:
  5.0

  Mam odwrócenie trzewi (lustrzane) z tego powodu rzęski są leniwe (diagnoza lekarza-pumologa, dodatkowo jestem alergikiem).z tego powodu mam kaszel (wysiłkowy) aby
  oczyścić płuca z zalegającą wydzieliną. Zalecono kupienie nebulizator a ampułki (Nedu-dose) są z kwasem hialuronowym . Proszę o wskazanie nebulizatora nadającego się
  do mojego schorzenia i wlewanego płynu. Osoba dorosła. Z poważaniem Zdzisia

  Replied by: Alicja On 2023-07-07 Dzień dobry, odpowiedni produkt powinien wskazać lekarz lub farmaceuta.

 • Napisał: Pola On 2021-09-01
  Rating:
  5.0

  Super właśnie szukam fajnego artykułu nt. inhalatorów.
  Jestem na etapie kupowania, dzięki za fajny artykuł

  Replied by: Joanna On 2021-09-01 Cieszymy się, że możemy pomóc w wyborze!

 • Napisał: Wera On 2021-01-27
  Rating:
  5.0

  Bardzo przydatny artykuł. Cała wiedza o inhalatorach w pigułce!

  Replied by: Joanna On 2021-02-16 Dziękujemy za opinię!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
76 365 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 314 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
31 481 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
1 907 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej