Bella

Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?

Przeczytano 13 686 0 Liked
4 Komentarzy
(5)
 

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak przysporzyć niemałych problemów osobom, które nie mają jeszcze doświadczenia w opiece nad maluchem. Jak często zmieniać pieluchy? Jaki rodzaj pieluch wybrać i co jest potrzebne podczas przewijania, a przede wszystkim: jak przewinąć dziecko szybko i sprawnie, nie robiąc noworodkowi krzywdy? Na te inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Jak często przebierać noworodka?

Zasadniczo pieluchę powinno się zmieniać zawsze wtedy, gdy jest mokra i brudna: szybkie przebranie jest szczególnie ważne, jeśli się wypróżnił – pozostawienie zanieczyszczonej pieluchy na dłuższy czas może spowodować powstanie odparzeń (miejscowego zapalenia skóry powstałego w wyniku długotrwałego jej kontaktu z ciepłem, wilgocią i bakteriami występującymi w moczu i kale). W przypadku noworodka może to oznaczać konieczność zmieniania pieluszki nawet co godzinę, gdyż bardzo małe dzieci wypróżniają się praktycznie po każdym karmieniu. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt karmionych piersią.

Rodzice korzystający z mleka modyfikowanego mogą zwykle przebierać dzieci nieco rzadziej. Jeśli maluch odda tylko mocz, pieluszka jednorazowa z łatwością go wchłonie, dlatego można pozostawić ją jeszcze przez maksymalnie 3 godziny na pupie dziecka. Po tym czasie istnieje duże ryzyko, że wilgoć zacznie oddziaływać na skórę niemowlęcia. Warto przy tym także obserwować niemowlę, które z pewnością da rodzicom znać, że jest mu niekomfortowo.

Kilkumiesięczne dzieci wypróżniają się już zwykle nieco rzadziej i z większą regularnością, stąd wymagana częstotliwość przewijania dziecka spada.

To, jak często należy zmieniać pieluchę, zależy też oczywiście od jej rozmiaru i chłonności. Jeżeli rodzic lub opiekun zauważy, że pieluszka zaczyna szybko przeciekać, może okazać się, że dziecko potrzebuje już pieluszki o większym rozmiarze. Dla tych rodziców, którzy mają problem z rozpoznaniem czy przewijanie jest już konieczne, czy też jeszcze nie, z pewnością pomocne będą indykatory wilgotności znajdujące się na zewnątrz pieluszki. Wskazują one poziom zawilgocenia wyrobu. 

Co przygotować do zmiany pieluchy?

Przed przystąpieniem do wymiany brudnej pieluszki na czystą, warto upewnić się, że ma się pod ręką wszystkie potrzebne rzeczy: bieganie po mieszkaniu w poszukiwaniu nawilżanych chusteczek lub pudru może okazać się wyjątkowo kłopotliwe (i niebezpieczne!), gdy maluch będzie już leżał na przewijaku. Co należy przygotować? Niezbędnik rodzica obejmuje:

  • pieluszki jednorazowe,
  • woreczek lub pojemnik na pieluchy, który umożliwia szybkie wyrzucenie zabrudzonego wyrobu,
  • chusteczki nawilżane do pielęgnacji niemowląt lub waciki i miseczkę z ciepłą wodą,
  • krem przeciw odparzeniom,
  • zestaw ubranek na zmianę (będą potrzebne, jeśli pielucha przeciekła lub ubranie malucha zabrudzi się w trakcie zmiany pieluchy),
  • zabawkę dla kilkumiesięcznego dziecka, która zajmie jego uwagę podczas przewijania.

Najwygodniejsze i najbezpieczniejsze jest przewijanie dziecka na specjalnej podstawce do tego przeznaczonej: przewijak powinien być sztywny i umieszczony na stabilnej powierzchni. Można też oczywiście ułożyć dziecko na komodzie lub łóżku (układając pod nim podkład jednorazowy), jednak jest to mniej wygodne dla rodziców - wymusza konieczność schylania się. Ponadto noworodek powinien mieć zapewniony twardy, sztywny podkład z solidnym podparciem głowy. Miejsce do przewijania musi być odpowiednio duże, aby maluchowi nie groziło spadnięcie. Żelazną zasadą jest też niepozostawianie dziecka na miejscu do przewijania bez opieki – zwłaszcza jeśli przewijak umieszczony jest na dużej wysokości. Podczas przewijania poza domem lub w podróży zawsze należy mieć przy sobie coś własnego do podłożenia: czystość oferowanych w miejscach publicznych przewijaków często pozostawia wiele do życzenia. Może to być jednorazowy podkład, przewijak podróżny albo zwykła wielorazowa pieluszka.

Jak przewinąć dziecko?

Po wybraniu odpowiedniego miejsca do przewijania i przygotowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy, można przystąpić do przewijania niemowlęcia. Jak to zrobić, aby cały proces był jak najmniej kłopotliwy i bezpieczny?

  1. Należy ułożyć dziecko na pleckach i rozebrać je. Najczęściej wystarczy zdjąć tylko dolną część garderoby, aby maluch nie zmarzł. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, gdy doszło do zabrudzenia koszulki lub bluzeczki. Podczas przewijania dziecko powinno być rozebrane od pępka w dół.
  2. Następnie trzeba rozpiąć brudną pieluszkę i delikatnie wysunąć ją spod pośladków dziecka, najlepiej od razu „zamykając” zawartość pieluchy pomiędzy jej przednią a tylną częścią, aby maluch nie zdążył zanurzyć w niej nóżek, brudząc wszystko dookoła. Uwaga! Podczas wyciągania brudnej pieluchy i zakładania czystej nie powinno się unosić malucha za kostki. Należy raczej delikatnie przetoczyć dziecko na boki, podkładając rękę pod jego plecy i główkę albo unosić za górną część nóżek: uda i obszar pod kolanami. Ma to na celu ochronę stawów malucha. Fizjoterapeuci radzą, aby w trakcie zsuwania starej oraz wsuwania nowej pieluchy, dziecko obrócone było na bok. Samodzielnie może to zrobić dopiero około 6. miesiąca życia - do tego czasu należy mu zatem w tym pomóc. Jak to zrobić? Jedną ręką chwyć za udo dziecka tuż pod biodrem (druga nóżka dziecka powinna być oparta na przedramieniu opiekuna) i obrócić rękę w kierunku dziecka: jego pupa samoistnie podkręci się wtedy do góry. Nóżki powinny być zgięte i lekko odwiedzione – nie należy przyciskać ich do brzuszka. Tak ułożonemu maluchowi bez problemu można wymienić pieluchę bez konieczności ciągnięcia go za stópki.
  3. Korzystając z nawilżanych chusteczek lub wacików i wody należy dokładnie oczyścić okolice krocza i pośladków, nie pomijając żadnej fałdki. Warto pamiętać, aby zawsze podcierać dziecko od przodu do tyłu (zasada ta jest szczególnie ważna w przypadku dziewczynek: odwrotny kierunek mycia może prowadzić do rozwoju infekcji pochwy). U chłopca należy też dokładnie umyć mosznę, nie odciągając jednak napletka. 
  4. Następnie należy posmarować pupę dziecka kremem przeciwko odparzeniom i założyć czystą pieluchę (znów pamiętając, aby nie unosić malucha do góry za kostki). Pielucha powinna być założona dość luźno: pomiędzy brzuchem dziecka a brzegiem pieluszki musi pozostać przynajmniej kilka wolnych milimetrów. Pieluszka nie powinna też zaciskać się zbyt mocno na udach dziecka. Może to krępować spontaniczne ruchy nóżkami, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju stawów biodrowych. Zawsze należy zwracać uwagę na to, czy po przewinięciu dziecko ma pełen zakres ruchu nóżek: jeśli są z tym problemy, konieczne jest poluzowanie pieluchy, podciągnięcie jej wyżej lub wybranie większego rozmiaru.

W trakcie przewijania dziecka warto stale mówić do malucha i się do niego uśmiechać: to ważne, aby niemowlę czuło się w tym czasie bezpiecznie. Dzięki temu do kolejnych przewijań podejdzie z pozytywnym nastawieniem. Przewijanie płaczącego i wiercącego się malca nie należy do łatwych czynności!

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Magdalena On 2023-11-09
    Rating:
    5.0

    Jak często zmieniać pieluszkę 6miesięcznemu niemowlakowi w nocy, jeśli śpi po 8-11 godzin? I do jakiego wieku można przewijać niemowlaka na przewijaku na komodzie?

    Replied by: Joanna On 2023-11-14 Pani Magdaleno, pieluszkę powinno się zmieniać wtedy, kiedy się zabrudzi - nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione przez Panią pytanie. Odnośnie drugiej części Pani pytania - przewijak nadaje się do przewijania raczej tylko przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka. Kiedy maluch nauczy się już obracania z pleców na brzuszek, przewijak postawiony na komodzie lub innej wysokości może stać się zbyt niebezpieczny i warto rozważyć przewijanie dziecka np. na podłodze. Jest to jednak kwestia równie indywidualna, co zmiana pieluchy.

  • Napisał: KREM BAMBINO On 2021-07-14
    Rating:
    5.0

    MAM PYTANIE jak powinien być ułożony siusiak u chłopca przed założeniem pieluszki?

    Replied by: Joanna On 2021-07-14 Zawsze powinien być ułożony do dołu, nigdy do góry :)

  • Napisał: Jola On 2021-01-27
    Rating:
    5.0

    Bardzo przydatna wiedza teoretyczna! Cieszę się, że powstają takie artykuły ;)

    Replied by: Joanna On 2021-02-16 Pani Jolu, dziękujemy za słowa uznania!

  • Napisał: KREM BAMBINO On 2021-01-15
    Rating:
    5.0

    Ok

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
77 300 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
32 162 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
2 125 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej
Jakie pieluszki jednorazowe wybrać? Ranking
Jakie pieluszki jednorazowe wybrać? Ranking
2 636 1

Pieluszki jednorazowe to podstawowy element wyprawki niemowlęcia. Produkt ten towarzyszy dziecku przeważnie do drugiego roku życia, kiedy powoli rezygnujemy...

czytaj więcej