
Pieluszki dla dzieci Bella Baby Happy New Flexi Fit Maxi Plus BOX... Ilość sztuk-124 szt.
- Obniżka
Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak przysporzyć niemałych problemów osobom, które nie mają jeszcze doświadczenia w opiece nad maluchem. Jak często zmieniać pieluchy? Jaki rodzaj pieluch wybrać i co jest potrzebne podczas przewijania, a przede wszystkim: jak przewinąć dziecko szybko i sprawnie, nie robiąc noworodkowi krzywdy? Na te inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Zasadniczo pieluchę powinno się zmieniać zawsze wtedy, gdy jest mokra i brudna: szybkie przebranie jest szczególnie ważne, jeśli się wypróżnił – pozostawienie zanieczyszczonej pieluchy na dłuższy czas może spowodować powstanie odparzeń (miejscowego zapalenia skóry powstałego w wyniku długotrwałego jej kontaktu z ciepłem, wilgocią i bakteriami występującymi w moczu i kale). W przypadku noworodka może to oznaczać konieczność zmieniania pieluszki nawet co godzinę, gdyż bardzo małe dzieci wypróżniają się praktycznie po każdym karmieniu. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt karmionych piersią.
Rodzice korzystający z mleka modyfikowanego mogą zwykle przebierać dzieci nieco rzadziej. Jeśli maluch odda tylko mocz, pieluszka jednorazowa z łatwością go wchłonie, dlatego można pozostawić ją jeszcze przez maksymalnie 3 godziny na pupie dziecka. Po tym czasie istnieje duże ryzyko, że wilgoć zacznie oddziaływać na skórę niemowlęcia. Warto przy tym także obserwować niemowlę, które z pewnością da rodzicom znać, że jest mu niekomfortowo.
Kilkumiesięczne dzieci wypróżniają się już zwykle nieco rzadziej i z większą regularnością, stąd wymagana częstotliwość przewijania dziecka spada.
To, jak często należy zmieniać pieluchę, zależy też oczywiście od jej rozmiaru i chłonności. Jeżeli rodzic lub opiekun zauważy, że pieluszka zaczyna szybko przeciekać, może okazać się, że dziecko potrzebuje już pieluszki o większym rozmiarze. Dla tych rodziców, którzy mają problem z rozpoznaniem czy przewijanie jest już konieczne, czy też jeszcze nie, z pewnością pomocne będą indykatory wilgotności znajdujące się na zewnątrz pieluszki. Wskazują one poziom zawilgocenia wyrobu.
Przed przystąpieniem do wymiany brudnej pieluszki na czystą, warto upewnić się, że ma się pod ręką wszystkie potrzebne rzeczy: bieganie po mieszkaniu w poszukiwaniu nawilżanych chusteczek lub pudru może okazać się wyjątkowo kłopotliwe (i niebezpieczne!), gdy maluch będzie już leżał na przewijaku. Co należy przygotować? Niezbędnik rodzica obejmuje:
Najwygodniejsze i najbezpieczniejsze jest przewijanie dziecka na specjalnej podstawce do tego przeznaczonej: przewijak powinien być sztywny i umieszczony na stabilnej powierzchni. Można też oczywiście ułożyć dziecko na komodzie lub łóżku (układając pod nim podkład jednorazowy), jednak jest to mniej wygodne dla rodziców - wymusza konieczność schylania się. Ponadto noworodek powinien mieć zapewniony twardy, sztywny podkład z solidnym podparciem głowy. Miejsce do przewijania musi być odpowiednio duże, aby maluchowi nie groziło spadnięcie. Żelazną zasadą jest też niepozostawianie dziecka na miejscu do przewijania bez opieki – zwłaszcza jeśli przewijak umieszczony jest na dużej wysokości. Podczas przewijania poza domem lub w podróży zawsze należy mieć przy sobie coś własnego do podłożenia: czystość oferowanych w miejscach publicznych przewijaków często pozostawia wiele do życzenia. Może to być jednorazowy podkład, przewijak podróżny albo zwykła wielorazowa pieluszka.
Po wybraniu odpowiedniego miejsca do przewijania i przygotowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy, można przystąpić do przewijania niemowlęcia. Jak to zrobić, aby cały proces był jak najmniej kłopotliwy i bezpieczny?
W trakcie przewijania dziecka warto stale mówić do malucha i się do niego uśmiechać: to ważne, aby niemowlę czuło się w tym czasie bezpiecznie. Dzięki temu do kolejnych przewijań podejdzie z pozytywnym nastawieniem. Przewijanie płaczącego i wiercącego się malca nie należy do łatwych czynności!
Pytania i komentarze
Bardzo przydatna wiedza teoretyczna! Cieszę się, że powstają takie artykuły ;)
Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-16
Ok
Zadaj pytanie lub napisz komentarz