Bella

Jakie pieluszki jednorazowe wybrać? Ranking

Przeczytano 2 312 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Czas czytania: 5 min.

Pieluszki jednorazowe to podstawowy element wyprawki niemowlęcia. Produkt ten towarzyszy dziecku przeważnie do drugiego roku życia, kiedy powoli rezygnujemy z niego na rzecz nocników. Jednak ze względu na fakt, że na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju pieluszek, przed pierwszym zakupem warto chwilę zastanowić się nad tym, które z nich wybrać. Czym kierować się podczas wyboru? Jakie rodzaje pieluch możemy znaleźć? Jakie są wady i zalety pieluszek jednorazowych? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Pieluszki jednorazowe – na co zwrócić uwagę?

Pieluszki jednorazowe mogą różnić się wieloma cechami. Trudno jest powiedzieć, która będzie idealna dla dziecka, gdyż to zależy między innymi od delikatności jego skóry. Jest jednak kilka cech, na które rodzic powinien zwrócić uwagę podczas wyboru.

 • Pielucha ma za zadanie przede wszystkim chronić skórę dziecka przed wilgocią. Dlatego w warstwie wewnętrznej musi znaleźć się superabsorbent, który odpowiada za wchłanianie i zatrzymanie wilgoci. To istotne, gdyż pod naciskiem ciała wilgoć mogłaby wrócić na zewnątrz i mieć kontakt ze skórą malucha. Dodatkowo niektóre pieluszki posiadają wewnątrz włókninę, która odpowiada za rozprowadzenie wilgoci, co zwiększa poczucie suchości. Należy pamiętać, że wysoka chłonność pieluszki nie tylko zapewnia maluchowi komfort, ale przede wszystkim chroni przed podrażnieniami i odparzeniami.
 • Wrażliwa skóra dziecka nie tylko musi być chroniona przed długą ekspozycją na wilgoć, ale także przed innymi substancjami, które mogą ją podrażniać. To między innymi lateks, materiały bielone chlorem czy substancje zapachowe. Warto zatem wybierać pieluszki, które są wolne od tych elementów. Dodatkowo powinny posiadać Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka.
 • Dopasowanie do ciała to kolejny element, na który rodzice powinni zwrócić uwagę. Pieluszka jednorazowa musi zatem posiadać elastyczne boki, które umożliwiają jej poruszanie się razem z dzieckiem, a - w przypadku niemowlęcia, które jeszcze się nie rusza - nie powodowały ucisku brzuszka.
 • Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się podrażnień, warto sprawdzić również czy pieluszka wykonana jest z materiałów zapewniających dopływ powietrza do skóry.
 • Niedoświadczeni rodzice często nie są w stanie rozpoznać czy pieluszka jest już zapełniona, czy też zdążyła poradzić sobie z niewielką ilością wilgoci. W takich sytuacjach pomocne okazują się indykatory wilgotności, które umieszczane są na pieluchach. Informują one o stopniu napełnienia pieluszki bez konieczności jej odpinania.

Kierując się tymi cechami wybór pieluszki jednorazowej z pewnością będzie dużo łatwiejszy.

Pieluchy dla wcześniaka – jakie wybrać?

Podczas wyboru pieluchy dla wcześniaka należy oczywiście kierować się tymi samymi zaleceniami, które dotyczą zwykłych pieluszek jednorazowych. Należy jednak brać pod uwagę to, iż dzieci przedwcześnie urodzone wymagają szczególnej opieki. Dlatego odpowiednie dobranie pieluszki stanowi jeden z elementów poprawnej pielęgnacji skóry dziecka, chroni przed podrażnieniami, które u wcześniaków mogą pojawić się z łatwością. Przede wszystkim rodzic musi wybrać odpowiedni rozmiar pieluszki, kierując się wagą dziecka. Warto przy tym kontrolować przyrost wagi niemowlęcia, by móc dobrać dla niego optymalne rozwiązanie. Pieluszki dla wcześniaków znajdziemy w rozmiarze 0. Pieluszki dla wcześniaków powinny być przede wszystkim delikatne dla wrażliwej skóry niemowlęcia. Warto sprawdzić czy zostały przebadane dermatologicznie oraz czy zawierają elastyczne, miękkie elementy, które zapewniają odpowiednie przyleganie i jednocześnie nie uciskają malucha. Pieluchy nie powinny także posiadać barwionych elementów, które mogą uczulać dziecko.

Pieluszki jednorazowe: wady i zalety

Na rynku znaleźć można wiele produktów, które chronią dziecko przed wilgocią – to nie tylko pieluszki jednorazowe ale także wielorazowe. Niektórzy rodzice decydują się na nie ze względów światopoglądowych, chcąc żyć jak najbardziej ekologicznie. Pieluszki jednorazowe mają jednak wiele innych zalet, o których warto pamiętać.

 • Nie są prane. Zużytą pieluchę należy zdjąć i wyrzucić. W przeciwieństwie do pieluszek wielorazowych nie wymagają zatem dodatkowej pracy, która dla zabieganych rodziców jest kolejnym obowiązkiem na i tak długiej liście. To nie tylko wygodne, ale także higieniczne rozwiązanie
 • Są bardzo chłonne. Pieluszki jednorazowe nie wymagają zmiany po każdym zasiusianiu, gdyż doskonale radzą sobie z wchłanianiem wilgoci. Jeśli pieluszka nie jest pełna, może pozostać na pupie dziecka przez trzy godziny. W przypadku pieluszek wielorazowych sytuacja wygląda zupełnie inaczej – wyrób musi być szybko zmieniony, gdyż w każdej chwili może zacząć przeciekać. Dodatkowo skóra dziecka ma ciągły kontakt z moczem.
 • Dobrze dopasowują się do ciała dziecka dzięki zastosowaniu elastycznych elementów w przeciwieństwie do pieluch wielorazowych, które wykonane są ze sztywnego materiału.
 • Umożliwiają szybką i prostą zmianę. Przygotowanie pieluszki jednorazowej nie wymaga dużych nakładów czasu – wystarczy zdjąć ubrudzoną, wyczyścić skórę dziecka i założyć czystą pieluszkę.

Wybór pieluszki jednorazowej, która będzie odpowiednia dla malucha, nie jest niczym skomplikowanym. Biorąc pod uwagę najważniejsze właściwości, bez większych problemów można wybrać taki produkt, który będzie spełniał wszystkie potrzeby dziecka.

Ranking pieluszek

2022 rok przyniósł wiele ciekawych nowości, jeśli chodzi o rynek pieluszek dla dzieci. Do mody wróciły np. pieluchy wielokrotnego użytku wykonane z tetry, tym razem jednak o świeżym design, w pięknych, kolorowych wzorach. Na topie są także nowoczesne pieluszki z bambusem lub algami, wyróżniające się właściwościami antyalergicznymi, antybakteryjnymi oraz antygrzybicznymi.
Jeśli chodzi o pieluszki jednorazowe, rankingi tego typu produktów są bardzo pomocne w doborze najlepszych pieluszek dla dziecka. Warto sięgać przede wszystkim po te akcesoria, które cieszą się dobrymi opiniami mam oraz mają certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo stosowania (np. pozytywnie zaopiniowane przez Instytut Matki i Dziecka). Dobrym przykładem są pieluszki marki Bella Happy, dostępne w ofercie sklepu Bliżej Ciebie.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie pieluchy dla noworodka wybrać?

Pieluszki dla noworodka należy dobrać przede wszystkim pod kątem rozmiaru. Noworodkom dedykowane są akcesoria w rozmiarze 1 (dla dzieci o masie ciała nieprzekraczającej 5 kg). Natomiast jeśli bobas jest wcześniakiem, można dla niego zakupić specjalne pieluszki w rozmiarze 0.

Jakie pieluchy na noc wybrać?

Pieluchy na noc powinna wyróżniać przede wszystkim podwyższona chłonność. Warto sięgać po pieluszki wyposażone w superabsorbent, który zatrzymuje w środku wilgoć. Takie rozwiązanie uchroni malucha przed przeciekami, odparzeniami i podrażnieniami oraz zapewni mu suchość i komfort.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pieluszek jednorazowych?

Podczas zakupu pieluszek jednorazowych należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak: materiał wykonania - warto wybierać pieluszki wykonane z bezpiecznych dla dziecka materiałów, opatrzone odpowiednimi certyfikatami (np. pozytywnie zaopiniowane przez Instytut Matki i Dziecka, rozmiar pieluszki (powinien on zostać dopasowany do wieku oraz masy ciała malucha), wygoda — nowoczesne pieluszki są zwykle wyposażone w elastyczne boki, dzięki czemu nie krępują one ruchów dziecka ani nie powodują nadmiernego ucisku na jego części ciała, udogodnienia — ciekawym rozwiązaniem jest np. wskaźnik wilgotności pieluszki.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

 • Napisał: Beata On 2021-01-27
  Rating:
  5.0

  Z zaciekawieniem czytam każdy wasz artykuł i bez wahania spróbujemy z Marcelinką pieluszek Happy ;-)

  Replied by: Joanna On 2021-02-16 Pani Beato, dziękujemy za opinię! Mamy nadzieję, że marka Happy z powodzeniem będzie towarzyszyła Pani i córce w pierwszych latach życia!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
76 360 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 309 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
31 475 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
1 906 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej