Kalendarz ciąży - 33. tydzień ciąży
Trzydziesty trzeci tydzień ciąży to przełomowy czas dla Waszego dziecka. To właśnie w tym momencie jego płuca są już w pełni ukształtowane. Gdyby zatem poród odbył się przedwcześnie, istnieje bardzo duża szansa, że noworodek nie miałby problemów z płucami. Z jakimi objawami musicie się w tym czasie borykać? Jak rozwija się Wasze dziecko? Na te pytania odpowiemy w naszym tekście.
Który to miesiąc ciąży?
Trzydziesty trzeci tydzień jest jednocześnie ósmym miesiącem ciąży oraz trzecim, ostatnim, trymestrem. To także trzydziesty pierwszy tydzień od zapłodnienia. Od tego czasu Wasze dziecko, a Wy wraz z nim, przeszło bardzo daleką drogę rozwojową. Ósmy miesiąc to doskonały moment na to, by przygotować wyprawkę do szpitala. Torba z odpowiednimi produktami powinna czekać razem z Wami na odpowiedni moment.
33. tydzień ciąży – zmiany w organizmie
W trzydziestym trzecim tygodniu dziecko staje się coraz cięższe. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że i Wy przybieracie na wadze. Jednak na zmniejszenie porcji żywności przyjdzie jeszcze czas – w tej chwili dziecko potrzebuje składników odżywczych, by poprawnie się rozwijać. Cały czas dbajcie zatem o zbilansowaną dietę – z czasem pomoże Wam ona także pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, która została nagromadzona podczas ciąży. Pamiętajcie, że wygląd ciążowego brzuszka jest kwestią bardzo indywidualną. Zależy od predyspozycji genetycznych, ilości wód płodowych, wielkości i ułożenia dziecka oraz liczby wcześniejszych ciąż.
W tym czasie możecie zauważyć także, że ruchy dziecka są dla Was bardziej bolesne. Dzieje się to ze względu na zmniejszoną ilość płynu owodniowego, który nie amortyzuje już tak bardzo ruchów dziecka, jak chociażby kilka tygodni temu. Jednak im bliżej rozwiązania, tym spokojniejszy będzie maluch – nie powinnyście zatem odczuwać aż tak wielu kopnięć.
Trzydziesty trzeci tydzień jest także dość trudny dla przyszłych mam ze względu na ciągłe zmęczenie. Stres, trudności w ułożeniu się, bóle kręgosłupa, skurcze w nogach czy nawet zespół niespokojnych nóg – to wszystko sprawia, że większość kobiet w tym okresie boryka się z bezsennością. Trudno jest w takich warunkach zapewnić sobie nieprzerwany sen, chociażby przez kilka godzin. Dlatego nie rezygnujcie z drzemek, także w trakcie dnia. Pomogą Wam one w przejściu przez ostatnie tygodnie ciąży.
W trzydziestym trzecim tygodniu możecie również borykać się z uporczywym swędzeniem brzucha. Z dużym prawdopodobieństwem jest to efekt rozciągania się skóry, dlatego najczęściej najlepszą pomocą okazują się balsamy do ciała. Jednak swędzenie brzucha może być także objawem cholestazy ciążowej. Jest to zaburzenie polegające na zaburzeniu odpływu żółci. Jej objawy mogą pojawić się około trzydziestego tygodnia ciąży. To jednak dość rzadkie zaburzenie – występuje zaledwie u 4% kobiet w ciąży. Leczy się ją objawowo poprzez podawanie środków zmniejszających poziom żółci.
33. tydzień ciąży – rozwój dziecka
W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży dziecko mierzy od 43 do 48 centymetrów. Może ważyć nawet ponad dwa kilogramy. Z czasem przybierze na wadze jeszcze około 1,5 kilograma. Dzięki większej ilości tkanki tłuszczowej dziecko coraz bardziej przypomina noworodka – jego skóra jest już naciągnięta i nabiera różowej barwy, nie jest przezroczysta. Jego twarz również jest już w pełni wykształcona. Z profilu można nawet zobaczyć lekko zadarty nosek, który umożliwia dziecku swobodne posilanie się przy piersi matki. Od tego czasu twarz malucha nie będzie się już diametralnie zmieniać.
To także przełomowy czas na rozwoju organów dziecka. Jego płuca nareszcie są ukształtowane, dlatego jeśli dojdzie do przedwczesnego porodu, istnieje spora szansa iż noworodek nie będzie miał problemów z tym organem. W niektórych przypadkach dojrzewanie płuc przesuwa się na następny tydzień. Na tym etapie rozwoju mózg dziecka jest już bardzo dobrze wyspecjalizowany. Potrafi interpretować bodźce, które docierają do niego z różnych stron. Przede wszystkim odczuwa smak i zapach wód płodowych, widzi światło, słyszy głosy. Receptory dotyku i bólu także są aktywne. To także czas, w którym w mózgu dziecka rozwija się ośrodek odpowiedzialny za mowę.
W trzydziestym trzecim tygodniu dobrze rozwinął się już układ ruchu dziecka. Jego tkanka mięśniowa i kostna jest ukształtowana, chociaż oczywiście będzie się to zmieniać nie tylko przed porodem, ale także na długo po nim. Pamiętajcie, że dziecko posiada więcej kości niż dorosły człowiek. Na tym etapie u chłopców prawdopodobnie doszło już do zstąpienia jąder do moszny. Czasem jednak następuje to dopiero po porodzie.
33. tydzień ciąży – jakie badania
Chociaż coraz bardziej zbliżacie się do rozwiązania, czas badań jeszcze się nie skończył. Pomiędzy trzydziestym trzecim a trzydziestym siódmym powinnyście wykonać kolejne badania. Przede wszystkim powtórzyć to pod względem obecności kiły (odczyn Wassermana). Zakażenie dziecka jest równoznaczne z powstaniem nieodwracalnych wad rozwojowych.
W tym okresie wykonacie także morfologię krwi, która pozwoli ustalić ogólny stan Waszego zdrowia, badanie ogólne moczu, cytologię, badanie w kierunku zakażenia HIV i HCV. Lekarz zaleci także sprawdzenie czy w drogach moczowych lub rodnych nie powstała infekcja, którą należy wyleczyć przed porodem. Pamiętajcie także o tym, by odwiedzać regularnie swojego stomatologa. Jeśli od ostatniej wizyty minął miesiąc, koniecznie udajcie się na kontrolę.
Trzydziesty trzeci tydzień ciąży to trudny czas dla przyszłych mam, które często cierpią z powodu bezsenności, bólów pleców, skurczów łydek czy innych przypadłości. Pamiętajcie jednak, że jesteście na ostatniej prostej – do rozwiązania pozostało Wam zaledwie siedem tygodni. Jak będziecie czuły się w następnym tygodniu? Jak rozwija się wtedy dziecko? O tym opowiemy w naszym następnym tekście z cyklu Kalendarz ciąży.
<<< Kalendarz ciąży - 32. tydzień ciąży Kalendarz ciąży - 34. tydzień ciąży >>>
Kolejne tygodnie:
Powiązane wpisy
Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...
Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...
Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...
Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...
Komentarze
Dzięki za wiedzę, którą się dzielicie :)
Replied by: Joanna On 2021-02-15
Zadaj pytanie lub napisz komentarz