Bella

Kalendarz ciąży - 16. tydzień ciąży

Przeczytano 7 658 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Szesnasty tydzień ciąży to czas, w którym wiele kobiet czuje się bardzo dobrze. Cera jest promienna, włosy gęste, a dokuczliwe wymioty już dawno poszły w niepamięć. Jednak nie wszystkie objawy ciąży się skończyły, dlatego w niektórych sytuacjach nadal możecie odczuwać dyskomfort. Z kolei płód wciąż bardzo szybko się rozwija. W tej chwili mierzy już około jedenastu centymetrów i waży około osiemdziesięciu gramów. Co czeka Was w szesnastym tygodniu ciąży

Który to miesiąc ciąży?

Szesnasty tydzień jest jednocześnie czternastym tygodniem po zapłodnieniu. To także drugi trymestr oraz czwarty miesiąc ciąży. Do rozwiązania pozostały jeszcze dwadzieścia cztery tygodnie.

kalendarz ciąży pieluszki happy

16. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W szesnastym tygodniu ciąży najczęściej nie pojawiają się już takie dolegliwości jak chroniczne zmęczenie czy wymioty. Jednak pozostają inne objawy, z którymi powinnyście się oswoić. To przede wszystkim znaczne przekrwienie śluzówki, na przykład nosa. Może to powodować krwawienie lub katar, utrudniać oddychanie. Bardziej ukrwione są także Wasze narządy płciowe – wargi sromowe i łechtaczka – co w połączeniu ze zwiększonym libido może sprawiać, iż nareszcie poczujecie ochotę na seks. Po pierwszym trymestrze, w którym czułyście się nieatrakcyjnie i wiecznie zmęczone, może to być miłą niespodzianką.

Pamiętajcie także, że kobiety w ciąży nierzadko borykają się z problemami z krążeniem. Pomimo zwiększonej ilości krwi w krwioobiegu, ma ona trudności w przedostaniu się na przykład z nóg z powrotem do serca. Wszystko przez powiększoną macicę, która uciska żyły. Dlatego tak istotne jest, by pobudzać krążenie podczas spacerów czy innych aktywności, jak pływanie. Warto także kłaść się z nogami odrobinę podniesionymi, na przykład leżącymi na poduszce w taki sposób, by były one lekko powyżej serca. Możecie również korzystać z rajstop uciskowych.

Szesnasty tydzień jest także ostatnią chwilą na to, by rozpocząć kurację przeciw rozstępom. Skóra powoli zaczyna się rozciągać, a jeśli brak jej nawilżenia i elastyczności, z dużym prawdopodobieństwem zauważycie na niej drobne ranki, które zmienią się w blizny. Nie zwlekajcie zatem zbyt długo z pielęgnacją skóry, nie tylko ze względu na nieestetyczny wygląd rozstępów, ale także na dyskomfort spowodowany pękaniem skóry.

W szesnastym tygodniu nadal możecie odczuwać dyskomfort związany z częstymi zaparciami i gazami. Jest to związane z wysokim poziomem progesteronu, który spowalnia funkcjonowanie układu trawiennego. Dbajcie zatem o swoją dietę pamiętając, by znajdowało się w niej dużo błonnika oraz wody. Ograniczcie także produkty spożywcze, które mogą powodować wzdęcia, takie jak kapusta, fasola, groch czy produkty o wysokim stopniu przetworzenia.

Jak rośnie brzuch w 16. tygodniu ciąży?

Brzuszek ciążowy jest już coraz bardziej widoczny. Macica powiększa się, a wraz z tym zauważalne jest wybrzuszenie nad spojeniem łonowym. Jeśli to Wasza pierwsza ciąża, prawdopodobnie nie jest on tak duży jak u koleżanek, które są w kolejnej ciąży. Pamiętajcie o tym, by zadbać o swój komfort. Wybierajcie wygodne, luźne ubrania, które nie uciskają brzucha. Najlepiej decydować się na spódniczki lub spodnie z gumką, które będą rozciągać się wraz z rosnącym brzuchem. Ze względu na zmieniające się kształty możecie zauważyć także pojawiające się problemy ze spaniem. Jest to spowodowane nie tylko trudnościami w oddychaniu, ale właśnie trudnością w ułożeniu się w odpowiedniej pozycji przez coraz większy brzuch. Nie musicie leżeć tylko na wznak czy na brzuchu. Pozycja boczna również będzie dla Was wygodna, zwłaszcza jeśli pomożecie sobie poduszką ciążową.

kalendarz ciąży chusteczki nasączone happy sensitive

16. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W szesnastym tygodniu ciąży płód ma już jedenaście centymetrów i waży około osiemdziesięciu gramów. Coraz bardziej zaczyna przypominać noworodka. Jego główka nie jest już tak duża, tułów wydłuża się. Oczy znajdują się już na przedzie twarzy, uszy zaś na bokach. Choć nadal nie są w pełni wykształcone, jest w stanie reagować na dźwięk. Dlaczego? Według naukowców odczuwa on wibracje przez skórę, płyn owodniowy zaś doskonale je transportuje. W ten sposób jest w stanie usłyszeć między innymi bicie serca mamy.

W uchu wykształcił się także błędnik błoniasty, który odpowiada za utrzymanie równowagi. Z kolei oczy, pomimo że nadal są zamknięte, zaczynają już się ruszać. Płód nadal uporczywie ćwiczy swoje mięśnie, w tym także mięśnie twarzy. Dzięki temu rozwija się jego mimika – jest w stanie się krzywić czy uśmiechać. Nie są to jednak świadome emocje, a raczej sprawdzanie umiejętności pojawiających się mięśni. Na pierwszy uśmiech rodzice muszą poczekać jeszcze bardzo długo. Pojawia się on dopiero około ósmego tygodnia po narodzinach. Płód ćwiczy także mięśnie odpowiadające za oddychanie, aby przygotować się do wzięcia pierwszego oddechu tuż po przyjściu na świat.

Oddech to nie jedyne funkcje życiowe, które zdążyły się wykształcić u płodu. Jest on w stanie także oddawać mocz. Robi to co około 40-45 minut. Skóra płodu nadal jest przezroczysta – między innymi ze względu na brak izolacji, jaką jest tkanka tłuszczowa. Nie zmienia to jednak faktu, że już w szesnastym tygodniu pojawiają się na niej pierwsze gruczoły potowe.

16. tydzień ciąży – jakie badania

W szesnastym tygodniu ciąży prawdopodobnie macie za sobą już kolejne USG. Jeśli lekarz nie wskazuje takiej konieczności, następne USG będziecie mogły wykonać pomiędzy osiemnastym a dwudziestym drugim tygodniem ciąży. Lekarz prowadzący może uznać także, iż konieczne jest wykonanie późnej amniopunkcji, która polega na pobraniu płynu owodniowego. Zaleca się ją kobietom po 35. roku życia oraz tym, które urodziły wcześniej dziecko z wadą rozwojową. W szesnastym tygodniu ciąży, jeśli nie zrobiłyście tego wcześniej, warto udać się także do dentysty. Regularne kontrole mogą uchronić Was przed ubytkami i próchnicą.

Szesnasty tydzień ciąży to czas, w którym Wasze krągłości są już coraz bardziej widoczne. Zadbajcie zatem o swój komfort nie zapominając także o spacerach czy lekkich ćwiczeniach, które usprawnią Wasze krążenie i pomogą lepiej spać. Jak Wasze ciało będzie zmieniać się w następnym tygodniu? Jak rozwija się wtedy płód? Na te pytania odpowiemy w następnym tekście z cyklu Kalendarz ciąży.

<<< Kalendarz ciążowy - 15. tydzień ciąży   Kalendarz ciążowy - 17. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Kasia On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Bardzo przydatne treści!

    Replied by: Joanna On 2021-02-11 Pani Kasiu, dziękujemy za opinię!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 687 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
2 067 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 646 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 610 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej