Bella

Hipnoporód - jak działa hipnoterapia podczas porodu?

Przeczytano 7 105 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Hipnoza często kojarzy nam się z magicznymi sztuczkami i nakłanianiem do robienia rzeczy, których wcale nie chcemy robić. Podświadomość jednak wcale tak nie działa, a hipnoza może być używana chociażby do tego, by wspomóc leczenie różnego rodzaju dysfunkcji a także zmniejszyć odczucia bólowe. Dlatego właśnie hipnoterapia używana jest podczas porodów naturalnych, umożliwiając wprowadzenie kobiety w stan relaksu. Na czym polega hipnoporód? Kiedy zacząć się do niego przygotowywać? Czy rzeczywiście jest w stanie zapewnić kobiecie poród bez bólu? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w naszym artykule dotyczącym jednej z najciekawszych metod rodzenia ostatnich lat.

Czym jest hipnoporód?

Hipnoporód, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie polega na wprowadzaniu się w głęboki trans podobny do tych, które znamy z filmów. Zakłada jednak, iż kobieta jest w stanie samodzielnie wejść w stan głębokiego relaksu podczas akcji porodowej. Oczywiście wymaga to wcześniejszych ćwiczeń, które uczą świadomego wchodzenia w stan autohipnozy. Umiejętności zdobyte podczas kursu przygotowującego do hipnoporodu mogą być używane także w innych sytuacjach związanych z głębokim stresem lub odczuwaniem bólu. Głównym założeniem hipnoporodu jest przekonanie, że kobiety – także ze względu na brak pozytywnych opowieści o porodzie – traktują to przeżycie jako bolesne i traumatyczne. Nawet pomimo wprowadzenia standardów okołoporodowych i ogromnych zmian, które zaszły w kulturze położniczej, nadal kojarzymy poród jedynie z wielkim bólem, który z czasem jest przez nas wypierany. Hipnoporód propaguje zupełnie inne podejście do porodu, a właściwie do narodzin, gdyż właśnie tak określa się ten proces. Narodziny mają być dla rodzącej jak najbardziej naturalne, a zatem wręcz odruchowe. Za przebieg porodu odpowiada bowiem tak zwany mózg gadzi, a zatem najstarsza jego część odpowiadająca za działania instynktowne. Hipnoporód ma zatem na celu wyłączenie myślenia i włączenie instynktu, który umożliwia kobiecie rodzenie w sposób zgodny z jej ciałem.

Jak przygotować się do porodu za pomocą hipnozy?

Hipnoporód możliwy jest jedynie przy wcześniejszym przygotowaniu się do niego. Istnieje wiele kursów, które umożliwiają to kobietom w ciąży. Warto potraktować je jako szkołę rodzenia i zapisać się jeden z nich na kilka miesięcy przed porodem. W ten sposób przyszła mama może mieć pewność, że posiada potrzebną wiedzę i umiejętności do przejścia przez proces rodzenia w stanie głębokiej relaksacji. Do hipnoporodu przygotowujemy się na wielu poziomach – zarówno związanych z językiem, jakim mówimy o tym procesie, jak i kwestiami dotyczącymi wiedzy kobiety o jej własnym ciele czy umiejętności odpowiedniego oddychania.

  • W hipnopołożnictwie ważne jest to, jak mówimy o samym procesie rodzenia. Nie jest to poród, a narodziny, nie mówimy o parciu lecz o fali. Zamiast pacjentów są natomiast rodzice. Wszystko to ma na celu uświadomienie sobie, że narodziny są procesem naturalnym, zbliżającym do siebie zarówno partnerów jak i nienarodzone jeszcze dziecko. Dodatkowo przywracają kobiecie poczucie sprawczości i władzy nad własnym ciałem.
  • Hipnoporód opiera się w dużej mierze na szerzeniu dogłębnej wiedzy na temat ciała kobiety, przede wszystkim partii biorących udział w narodzinach. Zrozumienie mechanizmów oraz poznanie wszystkich mięśni pracujących podczas porodu pozwala oswoić lęk przed całym procesem.
  • Jedną z najważniejszych umiejętności, których musi nauczyć się kobieta przed hipnoporodem, jest wprowadzenie się w stan głębokiego relaksu. Umożliwia on „odłączenie” świadomości, która odpowiedzialna jest na przykład za odpowiadanie na pytania podczas porodu. Zamiast tego kobieta musi uruchomić mózg gadzi, który umożliwia fizjologiczny poród. Wtedy to jej ciało, całkowicie świadome, przejmuje władzę nad procesem narodzin.
  • W hipnoporodzie nie istnieje coś takiego jak parcie. Może ono doprowadzić do bólu podczas narodzin oraz zmniejszenia dopływu tlenu do dziecka. Zamiast niego rodząca kobieta uczy się tak zwanego J-breathingu czyli oddechu w kształcie litery „j”. Oddech umożliwia rozluźnienie mięśni i sprawniejsze wydanie dziecka na świat.

Podczas przygotowań do hipnoporodu kobiety uczą się wielu technik relaksacji i wprowadzania się w stan autohipnozy, które mogą usprawnić proces narodzin oraz sprawić, że jest on mniej bolesny.

Czy hipnoporód łagodzi ból?

Strach przed bólem jest zupełnie naturalny. Strach przed porodem jest związany przede wszystkim z wieloma historiami, dotyczącymi traumatycznych wydarzeń mających miejsce na porodówkach. Dlatego wiele kobiet boi się naturalnego porodu lub boryka się z traumami już po tym procesie. Nie można wprost określić czy hipnoporód jest w stanie złagodzić ból porodowy. Kwestia odczuwania bólu jest bowiem bardzo indywidualna – zależna zarówno od osoby jak i od warunków, w jakich przyszło jej rodzić. Najlepszym sposobem na potwierdzenie działania hipnoporodu jest rozmowa z kobietami, które przeszły przez ten proces. Wiele z nich mówi o narodzinach w warunkach komfortu, bez bolesnych doświadczeń. O skuteczności hipnoterapii może świadczyć także zmniejszenie konieczności podawania farmakologicznego znieczulenia w krajach, w których hipnoporody są rozpowszechnione.

Czy hipnoporod jest bezpieczny?

Przy założeniu, że hipnoporód jest nie tylko sposobem na wprowadzenie się w stan głębokiego relaksu, ale także na zwiększenie świadomości kobiety na temat swojego ciała, można z całą pewnością stwierdzić, iż jest on bezpieczny. Głównie dlatego poleca się je kobietom, które mają za sobą bolesne, traumatyczne porody lub też borykają się z depresją lub nerwicą. Hipnoporód nie jest jednak zalecany u kobiet ze schizofrenią, epilepsją i chorobą dwubiegunową. Chociaż w naszym kraju nadal nie jest to bardzo rozpowszechniony sposób rodzenia, warto skonsultować hipnoporód ze swoim lekarzem prowadzącym.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Kama On 2021-01-27
    Rating:
    5.0

    Hipnoporód - nie miałam pojęcia, że coś takiego istnieje, chociaż fajnie byłoby móc zmniejszyć odczucie bólu w trakcie porodu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
77 047 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 577 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
31 954 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
2 049 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej