
Pieluszki dla dzieci Bella Baby Happy New Flexi Fit Maxi Plus BOX... Ilość sztuk-124 szt.
- Obniżka
Hipnoza często kojarzy nam się z magicznymi sztuczkami i nakłanianiem do robienia rzeczy, których wcale nie chcemy robić. Podświadomość jednak wcale tak nie działa, a hipnoza może być używana chociażby do tego, by wspomóc leczenie różnego rodzaju dysfunkcji a także zmniejszyć odczucia bólowe. Dlatego właśnie hipnoterapia używana jest podczas porodów naturalnych, umożliwiając wprowadzenie kobiety w stan relaksu. Na czym polega hipnoporód? Kiedy zacząć się do niego przygotowywać? Czy rzeczywiście jest w stanie zapewnić kobiecie poród bez bólu? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w naszym artykule dotyczącym jednej z najciekawszych metod rodzenia ostatnich lat.
Hipnoporód, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie polega na wprowadzaniu się w głęboki trans podobny do tych, które znamy z filmów. Zakłada jednak, iż kobieta jest w stanie samodzielnie wejść w stan głębokiego relaksu podczas akcji porodowej. Oczywiście wymaga to wcześniejszych ćwiczeń, które uczą świadomego wchodzenia w stan autohipnozy. Umiejętności zdobyte podczas kursu przygotowującego do hipnoporodu mogą być używane także w innych sytuacjach związanych z głębokim stresem lub odczuwaniem bólu. Głównym założeniem hipnoporodu jest przekonanie, że kobiety – także ze względu na brak pozytywnych opowieści o porodzie – traktują to przeżycie jako bolesne i traumatyczne. Nawet pomimo wprowadzenia standardów okołoporodowych i ogromnych zmian, które zaszły w kulturze położniczej, nadal kojarzymy poród jedynie z wielkim bólem, który z czasem jest przez nas wypierany. Hipnoporód propaguje zupełnie inne podejście do porodu, a właściwie do narodzin, gdyż właśnie tak określa się ten proces. Narodziny mają być dla rodzącej jak najbardziej naturalne, a zatem wręcz odruchowe. Za przebieg porodu odpowiada bowiem tak zwany mózg gadzi, a zatem najstarsza jego część odpowiadająca za działania instynktowne. Hipnoporód ma zatem na celu wyłączenie myślenia i włączenie instynktu, który umożliwia kobiecie rodzenie w sposób zgodny z jej ciałem.
Hipnoporód możliwy jest jedynie przy wcześniejszym przygotowaniu się do niego. Istnieje wiele kursów, które umożliwiają to kobietom w ciąży. Warto potraktować je jako szkołę rodzenia i zapisać się jeden z nich na kilka miesięcy przed porodem. W ten sposób przyszła mama może mieć pewność, że posiada potrzebną wiedzę i umiejętności do przejścia przez proces rodzenia w stanie głębokiej relaksacji. Do hipnoporodu przygotowujemy się na wielu poziomach – zarówno związanych z językiem, jakim mówimy o tym procesie, jak i kwestiami dotyczącymi wiedzy kobiety o jej własnym ciele czy umiejętności odpowiedniego oddychania.
Podczas przygotowań do hipnoporodu kobiety uczą się wielu technik relaksacji i wprowadzania się w stan autohipnozy, które mogą usprawnić proces narodzin oraz sprawić, że jest on mniej bolesny.
Strach przed bólem jest zupełnie naturalny. Strach przed porodem jest związany przede wszystkim z wieloma historiami, dotyczącymi traumatycznych wydarzeń mających miejsce na porodówkach. Dlatego wiele kobiet boi się naturalnego porodu lub boryka się z traumami już po tym procesie. Nie można wprost określić czy hipnoporód jest w stanie złagodzić ból porodowy. Kwestia odczuwania bólu jest bowiem bardzo indywidualna – zależna zarówno od osoby jak i od warunków, w jakich przyszło jej rodzić. Najlepszym sposobem na potwierdzenie działania hipnoporodu jest rozmowa z kobietami, które przeszły przez ten proces. Wiele z nich mówi o narodzinach w warunkach komfortu, bez bolesnych doświadczeń. O skuteczności hipnoterapii może świadczyć także zmniejszenie konieczności podawania farmakologicznego znieczulenia w krajach, w których hipnoporody są rozpowszechnione.
Przy założeniu, że hipnoporód jest nie tylko sposobem na wprowadzenie się w stan głębokiego relaksu, ale także na zwiększenie świadomości kobiety na temat swojego ciała, można z całą pewnością stwierdzić, iż jest on bezpieczny. Głównie dlatego poleca się je kobietom, które mają za sobą bolesne, traumatyczne porody lub też borykają się z depresją lub nerwicą. Hipnoporód nie jest jednak zalecany u kobiet ze schizofrenią, epilepsją i chorobą dwubiegunową. Chociaż w naszym kraju nadal nie jest to bardzo rozpowszechniony sposób rodzenia, warto skonsultować hipnoporód ze swoim lekarzem prowadzącym.
Pytania i komentarze
Hipnoporód - nie miałam pojęcia, że coś takiego istnieje, chociaż fajnie byłoby móc zmniejszyć odczucie bólu w trakcie porodu.
Zadaj pytanie lub napisz komentarz