Bella

Kalendarz ciąży - 21. tydzień ciąży

Przeczytano 2 173 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Jesteście już w dwudziestym pierwszym tygodniu – za półmetkiem całej ciąży. Jednak nie oznacza to, że od tego momentu będzie już łatwiej. Wasze ciało cały czas się zmienia, chociaż płód ma już najtrudniejszą pracę za sobą. Wykształcił wszystkie organy, które od tej pory tylko rosną i doskonalą się. Co zatem czeka Was w dwudziestym pierwszym tygodniu?

Który to miesiąc ciąży?

Dwudziesty pierwszy tydzień nadal jest piątym miesiącem ciąży. Jesteście także w trakcie drugiego trymestru. Kolejny przyjdzie dopiero w dwudziestym ósmym tygodniu.

21. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

Podczas dwudziestego pierwszego tygodnia największym problemem kobiet w ciąży są pojawiające się rozstępy. Są one spowodowane ciągle rozciągającą się skórą, dlatego zauważycie je przede wszystkim na brzuchu, udach (po wewnętrznej i zewnętrznej stronie) oraz na pośladkach a czasem także na plecach w odcinku lędźwiowym, gdzie plecy są najbardziej wzmocnione warstwą tkanki tłuszczowej. Naskórek jest przy tym swędzący, a z czasem może także boleć – wszystko to jest spowodowane jego pękaniem. Aby uniknąć rozstępów konieczne jest regularne nawilżanie skóry w tych miejscach. Istnieje wiele przeznaczonych do tego kosmetyków, olejków i kremów na rozstępy. Oprócz nich można korzystać także ze zwykłych balsamów bądź maseł do ciała o bogatej konsystencji, które dobrze chronią przed wysuszeniem.

Rozstępy to nie jedyne zmiany skórne, z którymi muszą borykać się kobiety w tym okresie. Bardzo często skarżą się one także na trądzik, który występuje w postaci drobnej wysypki lub ropnych czopów. Wbrew pozorom wszystko zależy od hormonów, nie tylko od pielęgnacji twarzy. Wyższy poziom progesteronu powoduje bowiem, że gruczoły łojowe i potowe rozpoczynają nadprodukcję, z kolei poziom androgenów odpowiada za zatykanie się porów. Dlatego bardzo istotne jest oczyszczanie twarzy – należy myć ją dwa razy dziennie delikatnymi żelami. Pomóc mogą także peelingi i maseczki.

W dwudziestym pierwszym tygodniu możecie także zauważyć, że Wasze ciało zmienia się coraz bardziej w celu przygotowania się do porodu. Uwalniana relaksyna sprawia, że stawy poluzowują się, przez co między innymi biodra stają się szersze. Nie powrócą już do stanu sprzed ciąży. Ciało zaczyna również gromadzić wodę, która jest niezbędna do spełnienia wszystkich funkcji życiowych i ochrony dziecka.

kalendarz ciąży pieluszki happy

Dwudziesty pierwszy tydzień jest też czasem, w którym możecie odczuwać coraz większe bóle kręgosłupa. Jest to związane z ciężarem, który musicie dźwigać. Im większa macica i płód, tym większe problemy z kręgosłupem będą Was czekać – nawet pomimo wzmocnienia odcinka lędźwiowego warstwą tkanki tłuszczowej. Pamiętajcie zatem, by zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Odpoczywajcie w wygodnej bocznej pozycji i starajcie się nie siedzieć zbyt długo w jednym miejscu. Jeśli pracujecie przy biurku, Wasz pracodawca ma obowiązek zapewnić Wam przez 4 godziny pracę o innym charakterze.

W tym czasie prawdopodobnie macie już za sobą pierwsze zachcianki ciążowe. Kobiety w ciąży mają nierzadko ochotę nawet na te produkty, których wcześniej nie lubiły. Możecie jednak zauważyć również, iż pojawia się w Was potrzeba spożywania produktów niejadalnych. To tak zwane łaknienie spaczone, które może powodować apetyt na ziemię, włosy czy surowe ziemniaki. Nie należy się go obawiać, jednak warto poinformować o nim lekarza prowadzącego.

21. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży płód mierzy już około 27 centymetrów (od czubka głowy do pięt) i waży nawet 400 gramów. Nadal jednak ma dużą swobodę ruchu, dlatego ciągle się wierci. Jego ruchy są już dużo silniejsze, co sprawia, że właśnie w tym okresie możecie odczuwać pierwsze kopnięcia. Są także bardziej skoordynowane i świadome.

W tym czasie układ pokarmowy pracuje już coraz lepiej. Jest w stanie chociażby trawić przyjmowane wraz z płynem owodniowym cukry. Oznacza to, że płód przyjmuje już swoje pierwsze posiłki. Umożliwiają one wyćwiczenie układu pokarmowego do przyswajania i trawienia substancji odżywczych tuż po porodzie.

kalendarz ciąży higiena intymna

21. tydzień ciąży – jakie badania

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży możecie wykonać swoje trzecie USG – oczywiście jeśli wcześniej jeszcze tego nie zrobiłyście. Ma ono wskazać jak rośnie płód oraz czy istnieje ryzyko, iż choruje na małogłowie lub wodogłowie. Dodatkowo lekarz może zlecić przeprowadzenie tak zwanej krzywej cukrzycowej. Ma ona na celu ustalenie czy nie borykacie się z cukrzycą ciążową. Jest to często występujące powikłanie metaboliczne, które zwiększa ryzyko poronień, wad wrodzonych oraz urazów okołoporodowych.

Prawdopodobnie lekarz będzie chciał wykonać także badanie ogólne moczu, morfologię krwi oraz test na przeciwciała anty-Rh, o ile w pierwszym trymestrze uzyskałyście ujemny wynik badania.

W tym czasie koniecznie pamiętajcie o tym, by dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać swojego dentystę. Choroby zębów i przyzębia są bardzo częste u kobiet w ciąży, między innymi ze względu na częste wymioty w pierwszym trymestrze oraz wahania hormonalne. Dlatego nie zaniedbujcie comiesięcznych wizyt u stomatologa oraz dokładnego dbania o higienę.

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży prawdopodobnie zauważyłyście, że Wasze kształty są już coraz bardziej bujne. Dotyczy to zarówno piersi jak i brzucha oraz bioder. Ciało wyraźnie przygotowuje się do porodu, choć, jeśli wszystko pójdzie dobrze, nie nastąpi on jeszcze przez następne dziewiętnaście tygodni. Jak będzie zmieniać się Wasze ciało w następnym tygodniu? Co to oznacza dla płodu? Tego dowiecie się z naszego kolejnego artykułu z cyklu Kalendarz ciąży.

<<< Kalendarz ciąży - 20. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 22. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Natalia On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Czy podczas wizyty u dentysty mogę dostac znieczulenie, czy to nie zagraża dziecku?

    Replied by: Joanna On 2021-02-15 Pani Natalio, proszę być spokojną - znieczulenie zęba nie wpłynie negatywnie na zdrowe dziecka. Lekarz stomatolog ma możliwość dobrania takiego środka znieczulającego i jego dawki, aby zabieg był bezpieczny zarówno dla Pani, jak i Pani maluszka.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 697 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
2 079 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 658 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 624 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej