Bella

Kalendarz ciąży - 34. tydzień ciąży

Przeczytano 10 046 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Jesteście już w trzydziestym czwartym tygodniu ciąży. Oznacza to, że do porodu został Wam zaledwie miesiąc. W tym czasie wiele kobiet odczuwa stres związany ze zbliżającym się terminem. Nie martwcie się jednak, to zupełnie normalne i nie szkodzi dziecku. Starajcie się jednak uspokoić – te nerwy nie sprzyjają odpoczynkowi, którego teraz potrzebujecie. Czego możecie spodziewać się w tym tygodniu ciąży? Jak rozwija się Wasze dziecko? O tym opowiemy w naszym artykule.

Który to miesiąc ciąży?

Trzydziesty czwarty tydzień ciąży to połowa ósmego miesiąca i oczywiście końcówka trzeciego trymestru. Jesteście już coraz bliżej rozwiązania. W trzydziestym drugim tygodniu od czasu zapłodnienia dziecko także jest już gotowe na poród. W tej chwili jest rozwinięte tak dobrze, że podczas rozwiązania w tej chwili miałoby prawie tak samo duże szanse przeżycia jak podczas terminowego porodu.

34. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

Końcówka ciąży dla większości kobiet jest ciężkim przeżyciem. Jeśli jest inaczej – możecie cieszyć się, że znajdujecie się w gronie nielicznych szczęściar. W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży z dużym prawdopodobieństwem będą męczyć Was te same dolegliwości, które dawały się Wam we znaki w poprzednich tygodniach.

Osłabnąć może odrobinę ucisk na pęcherz, gdyż dziecko w tym czasie zmienia już swoje ułożenie. Jednak nadal wizyty w toalecie będą częstsze, niż przed porodem. Dodatkowo nie mijają też bóle pleców, spowodowane nienaturalnym wygięciem kręgosłupa i oczywiście ogromnym ciężarem, jaki musicie dźwigać. To nie tylko ciężar własnego ciała, ale także macicy, wód płodowych i dziecka. W tej chwili te dodatkowe kilka kilogramów sprawia, że jest Wam ciężko się poruszać, dlatego starajcie się nie forsować. Jeśli macie siłę, możecie nadal uprawiać ćwiczenia dla ciężarnych, na przykład na piłce.

Trzydziesty czwarty tydzień to także problemy ze wzrokiem. Wspominaliśmy o ich możliwości wystąpienia już w pierwszym trymestrze. Są one prawdopodobne głównie u kobiet, które już przed porodem miały wadę wzroku lub borykały się z suchymi spojówkami. Na ten stan rzeczy wpływają zmiany ciśnienia. Z kolei na zwiększoną suchość oczu wpływ mają hormony. Jeśli dokuczają Wam zatem oczy, starajcie się nawilżać je i często odpoczywać.

W tym czasie nie znikają także obrzęki, chociaż u niektórych kobiet nie są one aż tak uporczywe. Wiele zależy oczywiście od indywidualnych predyspozycji. Wiele ciężarnych w trzydziestym czwartym tygodniu ma jednak problemy z opuchlizną związaną z nadmiarem wody gromadzącym się w ciele. W takich sytuacjach warto skorzystać z zimnego prysznica i odpoczywać na leżąco z uniesionymi nogami. Obrzęki miną po porodzie, nie przejmujcie się. Pamiętajcie, że rezygnacja z wody w celu zmniejszenia jej ilości w ciele nie jest dobrym rozwiązaniem. Może to doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Na tym etapie ciąży nadal powinnyście wypijać minimum dwa litry dziennie. Jeśli odczuwacie częstsze skurcze Braxtona-Hicksa także nie powinnyście się tym przejmować. To skurcz, który umożliwia macicy “trenowanie” do porodu. Nie jest bolesny, w przeciwieństwie do skurczów porodowych. Reakcja organizmu na tym etapie ciąży jest całkowicie normalna. Dziecko naciska już na kanał rodny, co zwiększa częstotliwość skurczy. Oczywiście możliwe jest, że w tym czasie rozpocznie się u Was akcja porodowa. W takiej sytuacji skurcze będą bolesne, z pewnością zauważycie różnicę.

34. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W tym czasie dziecko nie rośnie zbyt gwałtownie pod kątem długości – nadal mierzyć może od 44 do 50 centymetrów. Jednak pod kątem wagi to już prawdziwy kolos. Może ważyć nawet ponad dwa kilogramy. Przez następne sześć tygodni może przybrać na wadze jeszcze kilogram. W ostatnich tygodniach przed ciążą w organizmie malucha nie kształtują się już żadne nowe organy – wszystko jest gotowe, choć cały czas się specjalizuje.

Jednak z pewnością ucieszy Was fakt, że płuca dziecka są już doskonale rozwinięte i gdyby do porodu doszło teraz, z dużym prawdopodobieństwem maluch nie miałby żadnych problemów z tym organem. Jednak nie tylko płuca są już w pełni rozwinięte. W tym czasie układ pokarmowy także doskonale działa. Wydziela nawet soki trawienne, które pozwalają na rozkładanie pokarmu. Trzydziesty czwarty tydzień jest również czasem, w którym u chłopców jądra zstąpiły już do moszny. Jeśli to nie nastąpiło, nie musimy się obawiać. Czasami dochodzi do tego dopiero po porodzie. W sytuacji, w której to nie następuje, konieczne jest leczenie farmakologiczne, po niej zaś zabieg. Z kolei u dziewczynek w tym czasie wykształcają się jajniki.

34. tydzień ciąży – jakie badania

Między trzydziestym drugim a trzydziestym siódmym tygodniem wykonacie jeszcze niejedno badanie, choć z pewnością macie ich już dosyć. Mają one jednak na celu monitorowanie organizmu matki i dziecka do ostatniej chwili, by uniknąć ewentualnych komplikacji zdrowotnych. W tym czasie powinnyście zbadać między innymi piersi. Pierwsze takie badanie wykonuje się na początkowym etapie ciąży, drugie na jej końcu. Jest to zatem idealny czas, by umówić się na nie u lekarza prowadzącego. Pamiętajcie także o badaniu moczu, morfologii czy osłuchiwaniu dziecka, które pomoże w ocenie jego ruchliwości i pracy jego serca. W trzydziestym czwartym tygodniu powinnyście także wykonać badanie cytologiczne i badania w kierunku HIV oraz HCV. Nadal kontrolujcie swoją jamę ustną. Jeśli nie odwiedzałyście swojego dentysty przez ostatni miesiąc, to może być ostatnia chwila, w której jeszcze jesteście w stanie to zrobić.

kalendarz ciąży pieluszki happy

Trzydziesty czwarty tydzień ciąży nie należy do najłatwiejszych. Jesteście coraz bardziej obolałe i macie jeszcze mniej siły, niż tydzień temu. Już niebawem te objawy się skończą. Do tego czasu musicie jednak uzbroić się w cierpliwość. Z jakimi objawami będziecie borykać się w następnym tygodniu? Tego dowiecie się z kolejnego artykułu z naszego cyklu.

<<< Kalendarz ciąży - 33. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 35. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Beata On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Jestem już z Wami 34 tygodnie ;) i zamierzam czytać i czerpać wiedze dalej ;)

    Replied by: Joanna On 2021-02-15 Pani Beato, niezmiernie się cieszymy, że możemy towarzyszyć Pani w tym szczególnym czasie! :)

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 628 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
1 999 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 574 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 507 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej