Kalendarz ciąży - 18. tydzień ciąży
W osiemnastym tygodniu ciąży Wasze kształty są coraz pełniejsze – wiąże się to z koniecznością zmiany garderoby, ale także z postępującym bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. To jednak nie wszystkie objawy i dolegliwości w tym czasie. Jak zmienia się Wasze ciało w osiemnastym tygodniu ciąży? Jak rozwija się płód? Na te pytania odpowiemy w tekście.
Który to miesiąc ciąży?
Jesteście już w osiemnastym tygodniu ciąży – do rozwiązania pozostały dwadzieścia dwa tygodnie. Oznacza to, że jesteście prawie na półmetku. Nadal jest to drugi trymestr ciąży. Rozpoczęłyście jednak już piąty miesiąc. To także szesnasty tydzień od czasu zapłodnienia.
18. tydzień ciąży – zmiany w organizmie
W osiemnastym tygodniu ciąży nie ma już wątpliwości, że spodziewacie się dziecka. U niektórych kobiet brzuch mocno odstaje od sylwetki, u innych zaś płynnie się zaokrągla. Od momentu zajścia w ciążę powinnyście przybrać od 3,5 do 5 kilogramów. Pamiętajcie, że bycie w ciąży nie oznacza jedzenie za dwóch lecz dla dwojga. Im więcej przytyjecie, tym bardziej będzie Wam ciężko w trakcie tych dziewięciu miesięcy. Dlatego starajcie się, by Wasza dieta była zbilansowana i zrównoważona.
To także czas w którym najprawdopodobniej zauważycie, że Wasze stopy są…trochę większe. Dzieje się to z dwóch powodów. Pierwszym jest uwalnianie się relaksyny, która ma na celu rozluźnienie więzadeł (między innymi tych, na których zawieszona jest macica) i w efekcie pomóc w porodzie. Jednym ze skutków ubocznych jest właśnie zwiększenie się Waszych stóp a także bóle w stawach. Większe stopy to także efekt obrzęków spowodowanych problemami z krążeniem krwi. Ze względu na to, że najtrudniej jest odpłynąć krwi właśnie z kończyn dolnych, to przede wszystkim one puchną. Dlatego pamiętajcie, by odpoczywać z lekko uniesionymi nogami. Nie zaniedbujcie także spacerów. Leżąc na boku najlepiej układajcie się na lewą stronę ciała, gdyż w ten sposób minimalizujecie ucisk na duże naczynka.
Kolejnym nieprzyjemnym objawem, z którym prawdopodobnie będziecie się borykać, jest zwiększona częstotliwość skurczów mięśni – zwłaszcza nóg. Chociaż lekarze nadal nie znają dokładnej przyczyny, uważa się, iż jest to spowodowane zwiększonym ciężarem ciała. Za skurcze może odpowiadać także fakt, iż gospodarka mineralna organizmu zmienia się w trakcie ciąży, przez co mięśnie mogą działać nieprawidłowo.
Prawdopodobnie zauważyłyście także zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy. Nie musicie jednak czuć się zaalarmowane. To całkowicie normalne – wydzielina ma za zadanie ochronę przed patogenami mogącymi wywołać infekcję. Jeśli jest to dla Was kłopotliwe, możecie korzystać z wkładek higienicznych. Nie używajcie jednak tamponów, gdyż mogą one podrażnić błonę śluzową. Prawdopodobnie borykacie się także ze zgagą, która nie zmalała a wręcz nasiliła się w przeciągu tych kilku tygodni. Dzieje się tak ze względu na macicę, która im jest większa, tym bardziej naciska na żołądek. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się zgagi i refluksu pamiętajcie, by unikać tłustych, ciężkich potraw, a także dobrze gryźć posiłki.
18. tydzień ciąży – rozwój dziecka
W osiemnastym tygodniu ciąży płód może mierzyć już nawet 15 centymetrów i ważyć 200 gramów. Nie martwcie się jednak, jeśli w trakcie USG okaże się, że jest mniejszy. Od około dziesiątego tygodnia płód rozwija się w indywidualnym tempie, zależnym od wielu czynników – między innymi predyspozycji genetycznych czy trybu życia i diety mamy.
Wszystkie narządy w ciele płodu zdążyły już się utworzyć, jednak nadal się rozwijają i specjalizują. W płucach, które potrzebują do tego najwięcej czasu, właśnie wykształciły się pęcherzyki płucne. Układ nerwowy także się zmienia. Do tej pory aksony neuronów nie posiadały osłonki mielinowej, przez co impulsy przemieszczały się wolniej. W osiemnastym tygodniu ciąży osłonki zaczynają się tworzyć, dzięki czemu informacja szybko trafia do mózgu. W tym czasie serce płodu jest już w pełni ukształtowane. Właśnie dzięki temu podczas badania USG lekarz jest w stanie stwierdzić, czy występują w nim jakieś wady wrodzone.
Podczas osiemnastego tygodnia ciąży tworzy się także maź płodowa, którą pokryte jest dziecko tuż po porodzie. Ma ona kilka zadań. Między innymi chroni płód przed wyziębieniem oraz izoluje go od płynnego środowiska. Chroni też przed patogenami i utrzymuje odpowiednie pH skóry. W tym czasie tworzy się również smółka czyli pierwsza dziecięca kupka. Oznacza to, że układ pokarmowy jest już ukształtowany, a jelita zaczynają swoją pracę.
18. tydzień ciąży – jakie badania
Osiemnasty tydzień ciąży dla wielu przyszłych mam jest stresujący. Oznacza on bowiem, że przed Wami kolejne USG genetyczne, podczas którego kontroluje się rozwój płodu. Warto zapisać się na badanie wcześniej, by mieć pewność, że zostanie wykonane maksymalnie do dwudziestego drugiego tygodnia ciąży. To także dobry czas, by wykonać test obciążenia glukozą, który umożliwia wykrycie cukrzycy ciążowej. To schorzenie, niekontrolowane i nieleczone, może okazać się niebezpieczne dla matki i dziecka.
Pamiętajcie także, by regularnie odwiedzać dentystę. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłyście, przyszedł czas na kolejną miesięczną wizytę. Pozwoli Wam to uniknąć zarówno ubytków jak i próchnicy. Wykonajcie również wszystkie badania zlecone przez lekarza – między innymi cytologię, morfologię krwi i badanie ogólne moczu. Badania powinny być zrobione maksymalnie do dwudziestego tygodnia ciąży.
Wasze ciało diametralnie się zmienia, a wraz z nim zmienia się też płód. Jego organy są już dobrze wykształcone, a teraz rosną i specjalizują się. Wy z kolei możecie odczuwać coraz większy dyskomfort związany z rosnącą masą ciała. Jakie zmiany czekają Was w następnym tygodniu? Tego dowiecie się z kolejnego tekstu z cyklu Kalendarz ciąży.
<<< Kalendarz ciąży - 17. tydzień ciąży Kalendarz ciąży - 19. tydzień ciąży >>>
Kolejne tygodnie:
Powiązane wpisy
Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...
Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...
Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...
Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...
Komentarze
Czy na tym etapie mogę już stosować kremy na rozstępy?
Replied by: Joanna On 2021-02-15
Zadaj pytanie lub napisz komentarz