Pierwsza kąpiel noworodka - kiedy i jak kąpać?
Czas czytania: 6 min.
Kąpiel noworodka to stresujące wydarzenie – zarówno dla rodziców jak i dziecka. Zwłaszcza pierwsze tygodnie mogą przynieść wiele emocji, gdy dziecko płacze, rodzice są zaś zmęczeni. Dodatkowo dochodzi także obawa o zrobienie niemowlęciu krzywdy. Chociaż wrodzona intuicja z pewnością nie pozwoli rodzicom na nic, co mogłoby zaszkodzić maluchowi, warto znać podstawowe zasady prawidłowej kąpieli. Jak powinno przebiegać mycie noworodka? Jakich kosmetyków najlepiej używać?
Kiedy pierwszy raz wykąpać noworodka?
Niektórzy rodzice rezygnują z kąpieli noworodka po powrocie do domu – czasami nie kąpią go nawet przez pierwsze dwa tygodnie. Jest to związane z przekonaniem, że maź płodowa, którą jest pokryte dziecko, ma właściwości nawilżające i ochronne. Rzeczywiście maź wykazuje tego typu działanie. Warto jednak pamiętać, że pierwszym miejscem, w którym znajdowało się niemowlę był szpital – pełne drobnoustrojów, które pozostają na jego skórze, dlatego pierwsza kąpiel noworodka po tygodniu nie jest najlepszym pomysłem. Po powrocie do domu warto pozbyć się ich wraz ze wszystkim zabrudzeniami, które mogły powstać na skórze dziecka.
Jak często kąpać noworodka?
Noworodek nie musi być kąpany codziennie – zalecenia wskazują na około trzy kąpiele w tygodniu. Skóra dziecka jest bowiem bardzo cienka, nie posiada także w pełni wykształconej warstwy lipidowej. Sprawia to, że łatwiej ulega podrażnieniom i wysuszeniu, na co częste kąpiele także mogą mieć wpływ. Dlatego kąpiel co drugi dzień powinna w zupełności wystarczyć. W pozostałych dniach wystarczy oczyszczać ciało dziecka myjką, kąpiąc je „na sucho”. W dalszej części tekstu wyjaśnimy, jak można to robić. Pamiętajmy jednak, że kąpiel jest nie tylko zabiegiem pielęgnacyjnym. Z czasem pozwala także dziecku się odprężyć oraz, dzięki użyciu odpowiednich emolientów, dobrze nawilżyć skórę. Kąpiel może zatem wpłynąć pozytywnie na zdrowy sen dziecka.
Gdzie i kiedy myć dziecko?
Dziecko możemy myć zarówno w łazience jak i w pokoju – to zależne właściwie tylko od preferencji rodziców. Jeśli jednak pokój jest cieplejszym miejscem, warto wykonywać zabiegi pielęgnacyjne właśnie tam, by uniknąć ewentualnego wychłodzenia organizmu dziecka. Temperatura powietrza odpowiednia do kąpieli to około 24℃. Czas kąpieli również uzależniony jest od potrzeb maleństwa i rodziców. Warto jednak pamiętać, by po kąpieli nie wychodzić z noworodkiem na spacer, gdyż może to sprzyjać przeziębieniom.
Kąpiel noworodka – przed czy po jedzeniu?
Kiedy kąpać noworodka, przed czy po jedzeniu? Pediatrzy zalecają, aby po nakarmieniu malucha odczekać około godziny, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ulewania się czy też wymiotów. Bezpiecznym rozwiązaniem jest również wykąpanie maluszka przed posiłkiem, jednak wtedy noworodek może być trochę niespokojny ze względu na głód.
Jak kąpać noworodka?
Kąpiel noworodka w wanience wymaga od rodziców przygotowania podstawowych akcesoriów:
- wanienki z wodą o temperaturze 37℃, można sprawdzić ją za pomocą termometru do wody,
- kosmetyków do kąpieli, na przykład emulsji lub olejków oraz szamponu dla niemowląt,
- gazików jałowych do oczyszczenia kikuta pępowinowego i Octenilinu,
- kremu do pupy,
- oliwki lub balsamu, którym można nasmarować skórę niemowlęcia,
- ubranek,
- pieluszki jednorazowej,
- ręcznika i pieluchy wielorazowej.
Dopiero, gdy rodzic ma wszystko pod ręką, może rozpocząć wieczorną pielęgnację. Nie warto wcześniej rozbierać dziecka, gdyż może ono odczuwać chłód bez ubranek. Zanim rozpoczniemy kąpiel, powinniśmy umyć delikatnie okolice pupy oraz krocza, pozbywając się wszystkich zabrudzeń. Następnie pewnie chwycić dziecko obiema rękoma. Oczywiście podczas pierwszej kąpieli to może wydawać się trudne, dlatego pamiętajmy przede wszystkim o dokładnym podtrzymaniu główki niemowlęcia jedną ręką i pupy drugą. Zanurzamy ciało dziecka zaczynając od pośladków. Nie musimy obawiać się, jeśli kikut pępowinowy znajdzie się w wodzie – wystarczy później dobrze go osuszyć. Aby oswoić dziecko możemy delikatnie polewać je wodą. Rozpoczynamy od mycia główki dziecka, po czym przechodzimy do miejsc za uszami, pach, a następnie pupy i nóg. Pamiętajmy, że w pierwszych tygodniach dziecko będzie płakać podczas kąpieli, dlatego nie poleca się polewania jego buzi wodą. Może to być dla niego bardzo stresujące. Dlatego lepiej umyć ją po wyjęciu niemowlęcia z wanienki. Kąpiel dziecka powinna trwać około 10-15 minut.
Jak kąpać dziecko „na sucho”?
Chociaż niemowlę powinno być kąpane trzy razy w tygodniu nie oznacza to, że w pozostałe dni rodzice mają nie oczyszczać jego skóry. Wtedy warto przeprowadzić tak zwana „suchą kąpiel”, która jest wygodna dla rodzica i malucha, jednocześnie pozwala dobrze usunąć wszelkie zabrudzenia, które pojawiają się na naskórku dziecka w trakcie dnia. Co należy przygotować?
- miskę z wodą (o tej samej temperaturze co do kąpieli),
- płyn do kąpieli bądź olejek do kąpieli,
- myjkę lub gąbkę, którą będzie można oczyścić ciało dziecka,
- płatki kosmetyczne do osuszania trudniej dostępnych miejsc,
- dwa ręczniki – jeden do położenia na przewijaku, drugi do osuszania dziecka,
- ubranko na zmianę,
- pieluszkę jednorazową,
- kosmetyki do pielęgnacji, w tym krem do pupy.
Wystarczy położyć dziecko na przewijaku i dokładnie oczyszczać jego skórę myjką namoczoną w wodzie z płynem lub olejkiem. Mycie zaczynamy od buzi, następnie schodzimy do dołu.
Zarówno w przypadku zwykłej kąpieli, jak i kąpieli „na sucho” rodzice muszą pamiętać o dokładnym wysuszeniu skóry – bez pocierania, gdyż to może uszkodzić wrażliwy naskórek niemowlęcia. Szczególną uwagę zwróćmy na kikut pępowinowy, który należy umyć Octenilinem oraz osuszyć jałowymi gazikami (w artykule o pielęgnacji noworodka wyjaśniamy jak to zrobić), a także na okolice intymne, najbardziej narażone na pieluszkowe zapalenie skóry.
Pielęgnacja po kąpieli
Pielęgnacja skóry po kąpieli uzależniona jest głównie od jej stanu. Jeśli widoczne są przesuszenia czy zaczerwienienia, konieczne jest korzystanie z tłustych kremów, które tworzą warstwę ochronną naskórka jednocześnie dbając o jego odpowiednie nawodnienie. W sytuacji, w której przesuszenia nie są widoczne, wystarczy korzystać z delikatnych balsamów nawilżających przeznaczonych dla dzieci od pierwszego dnia życia. Elementem pielęgnacji po kąpieli, ale także przy każdej zmianie pieluszki, jest ochrona miejsc intymnych dziecka – okolic pieluszki. Nawet jeśli nie zauważyliśmy wyraźnych zmian skórnych, konieczne jest nakładanie kremów ochronnych przed założeniem pieluchy, by zminimalizować ryzyko wystąpienia odparzeń.
Pierwsza kąpiel noworodka może być stresującym doświadczeniem, jednak jest także chwilą, która zbliża rodziców i malucha. Dziecku zapewnia poczucie bezpieczeństwa, natomiast rodzicom pewność siebie, potrzebną podczas radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami.
Najczęściej zadawane pytania
Jak często kąpać niemowlę?
Jaka temperatura wody dla noworodka?
Jak trzymać noworodka do kąpieli?
Jak kąpać noworodka?
UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.
Powiązane wpisy
Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...
Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...
Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...
Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...
Zadaj pytanie lub napisz komentarz