
Pieluszki dla dzieci Bella Baby Happy New Flexi Fit Maxi Plus BOX... Ilość sztuk-124 szt.
- Obniżka
Pieluszkowe zapalenie skóry to jedno z najczęstszych zmian skórnych, które pojawiają się u niemowląt. Przeważnie dotyczą dzieci w wieku od siódmego do dwunastego miesiąca życia, jednak mogą pojawić się podczas całego okresu, w którym dziecko nosi pieluszkę. Jakie są jego przyczyny i główne objawy? W jaki sposób można wyleczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Czym smarować delikatną skórę dziecka? W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.
Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny, jaki rodzice mogą zaobserwować w miejscu, w którym pieluszka przylega do ciała. Cieńsza skóra, z niewykształconymi mechanizmami obronnymi, jest narażona na podrażnienia i odparzenia, dlatego zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie całego pieluchowania – dwóch lat noszenia pieluszki przez dziecko. Jakie są główne przyczyny powstawania pieluszkowego zapalenia skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry to złożony problem, który może być powodowany przez kilka czynników na raz.
Początkowo pieluszkowe zapalenie skóry może przypominać oparzenie słoneczne. Skóra w okolicach pieluszki jest zaczerwieniona, ma także wyższą temperaturę. Może również się łuszczyć. Z czasem jednak zapalenie się nasila, a wraz z nim pojawia się obrzęk oraz grudki i pęcherzyki. W niektórych sytuacjach w pęcherzykach znajduje się treść ropna. Jeśli natomiast na skórze pojawiają się strupki o żółtym kolorze, świadczy to najprawdopodobniej o zakażeniu bakteryjnym lub grzybiczym. Rodzice powinni pamiętać także, że pieluszkowe zapalenie skóry może rozprzestrzeniać się na podbrzusze a nawet górną część ud. Pieluszkowemu zapaleniu skóry towarzyszą także zmiany nastroju malucha. Jest on bardziej rozdrażniony, gdyż zapalenie jest bolesne i swędzące. Dlatego reakcja rodziców powinna być natychmiastowa.
Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry uzależnione jest od przyczyny powstania zmian skórnych. Dlatego rodzice powinni jak najszybciej udać się z dzieckiem do pediatry, który może wykonać na przykład badania mykologiczne czy naskórkowe testy płatkowe. Jeśli przyczyną zapalenia okazuje się alergia, lekarz zleca najczęściej miejscowe aplikowanie preparatów sterydowych. W sytuacji, w której za pieluszkowe zapalenie skóry odpowiadają drożdżaki lub bakterie, rodzice mogą stosować przepisane przez pediatrę preparaty przeciwdrożdżakowe bądź przeciwbakteryjne. Należy jednak pamiętać, iż nie wolno używać tego typu maści na własną rękę – leki powinny być dostosowane do potrzeb dziecka, zapisane dla niego. Lekarz może przepisać także preparaty łagodzące, które zmniejszają świąd i pieczenie oraz ból.
Pieluszkowe zapalenie skóry często spowodowane jest nieodpowiednią higieną i pielęgnacją okolic intymnych dziecka. Dlatego jednym z najważniejszych elementów profilaktyki jest oczywiście prawidłowa pielęgnacja skóry. Co mogą zrobić rodzice, by uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry jest zmianą, którą można wyleczyć. Istotna jest jednak szybka reakcja i wizyta u pediatry, który – po rozpoznaniu objawów – zapisze odpowiedni preparat dla dziecka.
Pytania i komentarze
Bądź pierwszym, który napisze recenzję!
Zadaj pytanie lub napisz komentarz