Bella

Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, leczenie

Przeczytano 8 589 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Pieluszkowe zapalenie skóry to jedno z najczęstszych zmian skórnych, które pojawiają się u niemowląt. Przeważnie dotyczą dzieci w wieku od siódmego do dwunastego miesiąca życia, jednak mogą pojawić się podczas całego okresu, w którym dziecko nosi pieluszkę. Jakie są jego przyczyny i główne objawy? W jaki sposób można wyleczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Czym smarować delikatną skórę dziecka? W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny, jaki rodzice mogą zaobserwować w miejscu, w którym pieluszka przylega do ciała. Cieńsza skóra, z niewykształconymi mechanizmami obronnymi, jest narażona na podrażnienia i odparzenia, dlatego zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie całego pieluchowania – dwóch lat noszenia pieluszki przez dziecko. Jakie są główne przyczyny powstawania pieluszkowego zapalenia skóry?

  • Zbyt rzadkie zmienianie pieluszki. Niestety to element nieodpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka jest najczęstszą przyczyną pojawiania się pieluchowego zapalenia skóry. Wilgotne środowisko panujące w pieluszce sprzyja rozwijaniu się bakterii, natomiast wrażliwa skóra nie jest w stanie obronić się przed czynnikami drażniącymi, jakimi są mocz i kał.
  • Otarcia spowodowane pieluszką. Ocierająca się pieluszka także może spowodować pieluszkowe zapalenie skóry. Jeśli wyrób chłonny wrzyna się w pachwiny dziecka, konieczna jest zmiana pieluszki na większą. Otarcia mogą być powodowane także zbyt intensywnym pocieraniem skóry podczas jej suszenia po kąpieli.
  • Uczulenie spowodowane alergenami znajdującymi się w pieluszce. Nierzadko preparaty czy pieluszki jednorazowe zawierają substancje wywołujące tak zwany alergiczny wyprysk pieluszkowy.
  • Długotrwała antybiotykoterapia, która osłabia skórę i układ odpornościowy dziecka.
  • Brak cyrkulacji powietrza, najczęściej powodowany nieodpowiednio dobranym wyrobem chłonnym. To częste przy wyborze pieluszek tetrowych, na które zakładane są ceratowe majtki.
  • Infekcja bakteryjna bądź obecność drożdżaków w kale.

Pieluszkowe zapalenie skóry to złożony problem, który może być powodowany przez kilka czynników na raz.

Objawy pieluszkowego zapalenia skóry

Początkowo pieluszkowe zapalenie skóry może przypominać oparzenie słoneczne. Skóra w okolicach pieluszki jest zaczerwieniona, ma także wyższą temperaturę. Może również się łuszczyć. Z czasem jednak zapalenie się nasila, a wraz z nim pojawia się obrzęk oraz grudki i pęcherzyki. W niektórych sytuacjach w pęcherzykach znajduje się treść ropna. Jeśli natomiast na skórze pojawiają się strupki o żółtym kolorze, świadczy to najprawdopodobniej o zakażeniu bakteryjnym lub grzybiczym. Rodzice powinni pamiętać także, że pieluszkowe zapalenie skóry może rozprzestrzeniać się na podbrzusze a nawet górną część ud. Pieluszkowemu zapaleniu skóry towarzyszą także zmiany nastroju malucha. Jest on bardziej rozdrażniony, gdyż zapalenie jest bolesne i swędzące. Dlatego reakcja rodziców powinna być natychmiastowa.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry uzależnione jest od przyczyny powstania zmian skórnych. Dlatego rodzice powinni jak najszybciej udać się z dzieckiem do pediatry, który może wykonać na przykład badania mykologiczne czy naskórkowe testy płatkowe. Jeśli przyczyną zapalenia okazuje się alergia, lekarz zleca najczęściej miejscowe aplikowanie preparatów sterydowych. W sytuacji, w której za pieluszkowe zapalenie skóry odpowiadają drożdżaki lub bakterie, rodzice mogą stosować przepisane przez pediatrę preparaty przeciwdrożdżakowe bądź przeciwbakteryjne. Należy jednak pamiętać, iż nie wolno używać tego typu maści na własną rękę – leki powinny być dostosowane do potrzeb dziecka, zapisane dla niego. Lekarz może przepisać także preparaty łagodzące, które zmniejszają świąd i pieczenie oraz ból.

Jak uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry często spowodowane jest nieodpowiednią higieną i pielęgnacją okolic intymnych dziecka. Dlatego jednym z najważniejszych elementów profilaktyki jest oczywiście prawidłowa pielęgnacja skóry. Co mogą zrobić rodzice, by uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry?

  • Dokonać odpowiedniego wyboru pieluszki jednorazowej. Dostępne na rynku pieluszki są nie tylko dostosowane do rozwoju malucha i jego ciągłego ruchu. Są także bardzo chłonne, dzięki czemu szybko wchłaniają wilgoć, która nie naraża malucha na długi kontakt z moczem. Nie zmienia to jednak faktu, że po zabrudzeniu pieluszki dziecko musi zostać przebrane jak najszybciej – zwłaszcza jeśli ma tendencję do alergii skórnych. Indykatory wilgotności (paski na zewnętrznej stronie pieluszki) szybko informują o zamoczeniu pieluchy.
  • Pamiętać o higienie okołopieluszkowej. Odpowiednia higiena to jeden z najlepszych sposobów na uniknięcie pieluszkowego zapalenia skóry. Konieczne jest zatem mycie skóry dziecka przy każdym przebieraniu pieluszki. Można do tego korzystać z chusteczek nawilżanych.
  • Wybierać odpowiednie kosmetyki. Utrzymując higienę skóry dziecka, rodzice muszą pamiętać także o korzystaniu z odpowiednich kosmetyków, przeznaczonych dla niemowląt. Do koniecznych elementów kosmetyczki dziecka należy z pewnością krem na odparzenia, który chroni skórę przed podrażnieniami i koi swędzenie i pieczenie. Do tego niektórzy rodzice wykorzystują pudry lub zasypki, by zmniejszać nadmierną potliwość skóry w okolicach pieluszkowych.
  • Zachować delikatność. Skóra malucha jest bardzo delikatna, dlatego nietrudno o podrażnienia. Zbyt mocne pocieranie naskórka podczas wycierania ręcznikiem także może przyczynić się do powstania odparzeń czy właśnie pieluszkowego zapalenia skóry.

Pieluszkowe zapalenie skóry jest zmianą, którą można wyleczyć. Istotna jest jednak szybka reakcja i wizyta u pediatry, który – po rozpoznaniu objawów – zapisze odpowiedni preparat dla dziecka.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Angel On 2021-12-15
    Rating:
    5.0

    Witam czy moze wystąpić pieluszkowe zapalenie skory na papierze i na dloni dziecka
    Pupa czerwona
    A na dloni ma takie choćby rany i skochdzi z tego skóra

    Replied by: Joanna On 2021-12-16 Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny, który pojawia się w miejscu styku pieluszki ze skórą dziecka. Zatem zaczerwienienie pupy jest jak najbardziej prawdopodobne, natomiast w przypadku dłoni przyczyną może być inny czynnik drażniący. Proszę skonsultować swoje obawy z pediatrą, który dokładnie obejrzy malca i przepisze odpowiednie preparaty łagodzące objawy stanu zapalnego. Doraźnie polecam także zmienić pieluszki na inny model.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
32 189 7

Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
1 723

Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
1 888

Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...

czytaj więcej
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
15 097 3

Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...

czytaj więcej