Bella

Jak pielęgnować skórę dziecka latem?

Przeczytano 1 888 0 Liked
 

Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być bowiem niebezpieczne dla wrażliwej skóry starszych dzieci, a tym bardziej niemowląt. Jak zatem kompleksowo chronić malucha przed promieniami słonecznymi?

Pielęgnacja dziecka latem

Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia, w tym także na oparzenia słoneczne. Jest znacznie cieńsza od skóry osób dorosłych, przez co szybciej reaguje na wszystkie czynniki zewnętrzne – w tym działanie promieni słonecznych. Odpowiednim elementem ochrony jest zatem codzienna pielęgnacja, która uwzględnia stosowanie delikatnych kosmetyków nawilżających, ale przede wszystkim kremów z filtrem, dostosowanych do potrzeb dziecka.

Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa pielęgnacji skóry dziecka w okresie letnim. Przede wszystkim zaleca się, aby nie narażać niemowląt na silną ekspozycję słoneczną. Dlatego w godzinach między 11 a 16 powinno się dokładnie zakrywać je przed słońcem. Obowiązkowym elementem każdego spaceru jest czapeczka, ale także inne akcesoria, które mogą zapewnić maluchowi cień. Do trzeciego roku życia dziecko nie powinno opalać się w ogóle. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż jego skóra wytwarza niewielkie ilości melaniny – barwnika, który stanowi naturalną ochronę przed promieniami UV. Promieniowanie może zatem dotrzeć do głębokich warstw skóry dziecka. Zwiększa to ryzyko późniejszego wystąpienia zmian nowotworowych. Zaleca się, aby na około 15-20 minut przed ekspozycją na słońce dokładnie posmarować skórę dziecka kremem do opalania o wysokim filtrze SPF. Czynność ta powinna być powtarzana co dwie godziny, jeśli dziecko cały czas przebywa na dworze. Natomiast po spoceniu się czy zmoczeniu w wodzie krem musi zostać nałożony po raz kolejny, gdyż nawet przy wodoodpornych preparatach filtr nie będzie już tak dobrze chronić skóry.

Do przeciwsłonecznej pielęgnacji niemowląt poleca się przede wszystkim preparaty z filtrami mineralnymi oraz wysokim współczynnikiem SPF (50+), takie jak Krem na słońce Alphanova Bebe. SPF to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Oznacza, że po jego użyciu skóra może być wystawiona na działanie promieni UV o 50 razy dłużej, niż wynosi bezpieczny czas ekspozycji (20 minut). Musimy jednak pamiętać, że kremy z filtrem zmywają i ścierają się, dlatego konieczne jest nakładanie kolejnych warstw po około dwóch godzinach.

Nawilżanie skóry dziecka

Słońce oraz gorący wiatr mogą też znacznie wysuszyć skórę dziecka. Niemowlęta, przez wzgląd na nie w pełni wykształconą skórę, mają cieńszy naskórek a także nie posiadają płaszcza lipidowego, który chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Ze względu na to skóra jest bardziej narażona na wysuszenia, a co za tym idzie także pękanie, łuszczenie się i podrażnienia. Dlatego istotne jest, by dbać o codzienne nawilżenie i korzystać z odpowiednich balsamów czy emulsji podczas wieczornej pielęgnacji. Zaleca się jednak, by zrezygnować z oliwek, które są bardzo tłuste i mogą zatykać pory, co utrudnia termoregulację. Jeśli zauważamy, że skóra jest szorstka i podrażniona, konieczne jest sięgnięcie po kosmetyki o właściwościach kojących, zawierających na przykład alantoinę.

Higiena i pielęgnacja dziecka

Istotne jest również, by w okresie letnim zadbać o odpowiednią higienę dziecka. Zwłaszcza jeśli jest ono nadal pieluchowane. W takiej sytuacji istnieje bowiem większe ryzyko odparzeń związanych ze zwiększoną potliwością skóry dziecka. Rodzice powinni przy każdej zmianie pieluszki dokładnie myć skórę dziecka – warto zwrócić uwagę na każdą fałdkę, gdyż to właśnie w zagłębieniach skórnych kryje się najwięcej potu oraz brudu. Dodatkowo istotne jest osuszanie naskórka, w sposób jak najbardziej delikatny, ale przede wszystkim dokładny. Każda wilgoć na skórze może okazać się przyczyną odparzeń i podrażnień.

Ochrona przed owadami

Okres letni to także czas wzmożonej aktywności owadów – komarów czy muszek. Aby uniknąć ewentualnych ukąszeń, które mogą być uciążliwe dla niemowląt i starszych dzieci, warto zaopatrzyć się w preparat przeciw insektom. Są one dostosowane do skóry dziecka, nie zawierają chemicznych substancji, które mogłyby być niebezpieczne dla niemowląt. Jeśli jednak rodzice obawiają się stosowania preparatów na skórę, na rynku znaleźć można także urządzenia ultradźwiękowe, które również odstraszają insekty. Z łatwością można zamocować je w wózku.

Ochrona skóry dziecka latem. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Ubranka dziecka powinny być jak najlżejsze, by uchronić dziecko przed zbyt obfitym poceniem się. Wilgotna skóra szybciej może ulec podrażnieniom oraz odparzeniom. Warto zatem pamiętać o tym, by wybierać przewiewne tkaniny.
  • Skóra dziecka musi być chroniona przed słońcem nie tylko wtedy, gdy jest ono widoczne. Promienie UVA i UVB oddziałują na skórę także wtedy, gdy słońce znajduje się za chmurami. Dlatego krem z filtrem powinien stanowić stały element w kosmetyczce malucha.
  • Przy wysokich temperaturach zaleca się także zrezygnowanie z nosidełka. Bardzo łatwo można w nim przegrzać dziecko. Nosidełko zwiększa także ryzyko otarć i odparzeń.

Odpowiednia pielęgnacja skóry latem może uchronić dziecko przed podrażnieniami oraz późniejszymi problemami ze skórą. Istotne jest zatem, by rodzice przykładali dużą wagę do tego, jak przygotować malucha do każdego letniego spaceru.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
32 188 7

Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
1 723

Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...

czytaj więcej
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
15 096 3

Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...

czytaj więcej
Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, leczenie
Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, leczenie
8 588 1

Pieluszkowe zapalenie skóry to jedno z najczęstszych zmian skórnych, które pojawiają się u niemowląt. Przeważnie dotyczą dzieci w wieku od siódmego do...

czytaj więcej