Bella

Kalendarz ciąży - 27. tydzień ciąży

Przeczytano 14 151 0 Liked
2 Komentarzy
(5)
 

Rozpoczął się dwudziesty siódmy tydzień ciąży – oznacza to, że właśnie weszłyście w ostatni trymestr. Będziecie czuły się coraz bardziej ociężałe i zmęczone, a wszystko ze względu na ciągle rosnący ciężar noszonego w brzuchu malucha. A rośnie on coraz szybciej. Przybiera na wadze z każdym kolejnym tygodniem, by przygotować się na swoje wielkie przyjście na świat. Jak będzie w tym czasie zmieniać się Wasze ciało? Jak rozwija się dziecko? Na te pytania odpowiemy w artykule.

Który to miesiąc ciąży?

Dwudziesty siódmy tydzień to początek trzeciego trymestru oraz siódmego miesiąca ciąży. Do rozwiązania zostało coraz mniej czasu, dlatego jeśli jeszcze nie zaczęłyście kompletować wyprawki dla noworodka oraz wyprawki szpitalnej, warto zająć się tym teraz.

27. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży czekają Was raczej nieprzyjemne objawy, które będą z Wami aż do rozwiązania. Najbardziej wstydliwym z nich jest nietrzymanie moczu – dotyka ono wielu kobiet w ciąży ze względu na ciągły ucisk macicy na pęcherz a także osłabione mięśnie dna miednicy, które są rozluźnione przez ciągłe uwalnianie relaksyny przez organizm. Dlatego z dużym prawdopodobieństwem możecie borykać się nie tylko z ciągłą koniecznością korzystania z toalety, ale także z popuszczaniem moczu na przykład w trakcie kichania czy śmiania się. W tej chwili nie jesteście w stanie nic na to poradzić. Możecie zabezpieczać się przed wilgocią za pomocą wkładek urologicznych, które wchłaniają mocz oraz niwelują nieprzyjemny zapach. Wyglądem i sposobem zakładania przypominają podpaski, dlatego nie będą powodowały dyskomfortu podczas noszenia.

kalendarz ciąży pieluszki happy

Pamiętajcie także o ćwiczeniach mięśni dna miednicy. Wzmocnione mięśnie będą w stanie pomóc Wam podczas porodu i zmniejszą ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu. Dodatkowo wykonywane teraz ćwiczenia pomogą Wam także po porodzie. Dzięki temu mięśnie szybciej wrócą do normy, co może pomóc Wam uniknąć wysiłkowego nietrzymania moczu. Wystarczy, że kilka razy dziennie będziecie zaciskać mięśnie w taki sposób, jakbyście chciały zatrzymać strumień moczu. Następnie mięśnie trzeba rozluźnić. Wykonujcie to ćwiczenie przez pięć minut co najmniej trzy razy dziennie. Możecie robić to w każdej pozycji, by zapewnić sobie jak największą wygodę.

Prawdopodobnie w tym czasie zauważycie także wypływ siary z piersi. Być może doświadczyłyście go już wcześniej, jednak im bliżej do rozwiązania, tym częściej będzie się to powtarzać. Pamiętajcie by nie uciskać sutków ani piersi, może to sprawić, że wyciek będzie większy, ale raczej szybciej się nie skończy. W tym okresie korzystajcie z wkładek laktacyjnych, które zabezpieczą Wasze ubrania przed plamami, a piersi przed podrażnieniami spowodowanymi ekspozycją na wilgoć.

W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży mogą Wam dokuczać także częste gazy. Jest to związane z gorszą pracą układu pokarmowego, zwolnionego przez progesteron. Jedząc mniejsze porcje posiłków oraz korzystając z ziół, takich jak majeranek, możecie jednak zredukować ten objaw. W tym czasie wiele kobiet boryka się także z opuchlizną, spowodowaną spowolnionym krążeniem. Może ona powodować nie tylko duży dyskomfort, ale także nacisk na nerwy, między innymi nerw pośrodkowy w nadgarstku. Powoduje to rozwój zespołu cieśni nadgarstka, który objawia się mrowieniem w palcach oraz bólem dłoni, który powoduje trudności w chwytaniu przedmiotów. Warto poinformować o tym lekarza. Nacisk spowodowany opuchlizną, ale także przemieszczającą się macicą, u wielu kobiet powoduje także rwę kulszową, która objawia się nagłym, ostrym bólem w dole pleców, który promieniuje na pośladki. Niestety w tym przypadku możecie spróbować jedynie zmienić pozycję. Rwa kulszowa będzie dokuczać Wam tak długo, jak długo nerw kulszowy pozostanie naciskany.

27. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko może mieć już nawet 37 centymetrów długości i ważyć około kilograma. Zwróćcie uwagę, że w tych ostatnich tygodniach dziecko będzie znacząco zwiększało swoją masę – podczas porodu może ważyć 3 kilogramy lub więcej. W tym czasie jego organy są już na tyle dobrze rozwinięte, że w przypadku przedwczesnego porodu ma ono około 85% szans na przeżycie w sytuacji, w której zostanie otoczone odpowiednią opieką. Jego serce jest już bardzo silne. Przykładając ucho do brzucha członek rodziny może nawet je usłyszeć.

W tym czasie maluch ma jeszcze na tyle dużo miejsca, że może swobodnie przemieszczać się w macicy. Zmienia swoje ułożenie, macha rączkami i nóżkami – jest bardzo żywotne. Niedługo to się zmieni. Nie ma w tym jednak niczego niepokojącego, po prostu z czasem będzie brakowało mu miejsca na dalsze wygibasy. Dlatego tuż przed porodem możecie wyczuwać dziecko zaledwie raz dziennie. Jeśli jednak nie czułyście go w trakcie dnia, koniecznie zwróćcie się do lekarza. W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży smak dziecka jest już bardzo dobrze rozwinięty. To właśnie w tym czasie u maluchów tworzą się upodobania smakowe, dlatego pamiętajcie, by do końca ciąży odżywiać się zdrowo.

27. tydzień ciąży – jakie badania

Właśnie rozpoczęłyście trzeci i ostatni trymestr ciąży. Oznacza to, że czekają Was kolejne badania, które powinnyście wykonać maksymalnie do trzydziestego drugiego tygodnia. To:

  • Morfologia krwi, która umożliwi sprawdzenie ogólnego stanu organizmu
  • Badanie moczu
  • Pomiar ciśnienia, które pozwala na sprawdzenie czy nie borykacie się z nadciśnieniem tętniczym
  • Sprawdzenie wysokości dna macicy
  • Pomiar wagi ciała
  • Badanie przeciwciał odpornościowych anty Rh
  • Badanie USG – będzie to Wasze ostatnie USG podczas tej ciąży, o ile wszystko w ostatnich tygodniach pójdzie według planu

kalendarz ciąży pieluszki happy

Lekarz może zalecić także ponowne badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy. Jest to zalecane w przypadku, w którym macie koty lub częstą z nimi styczność.

Właśnie rozpoczęłyście trzeci trymestr ciąży. Do rozwiązania pozostało zaledwie trzynaście tygodni. Przygotujcie się do tego jak najlepiej, kompletując wyprawkę do szpitala i upewniając się, że macie zrobione wszystkie niezbędne badania. Jakich objawów możecie spodziewać się w następnym tygodniu? Jak w tym czasie będzie rozwijać się dziecko?

<<< Kalendarz ciąży - 26. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 28. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Dana On 2021-08-05
    Rating:
    5.0

    Dziecko wg USG w 27 tygodniu waży 1700 g, czy to prawidłowa waga?
    Indeks IG 0,7

    Replied by: Joanna On 2021-08-06 Dziecko w 27. tygodniu ciąży waży zazwyczaj około 1 kilograma. Na wszelki wypadek zalecam skonsultowanie swoich wątpliwości z lekarzem prowadzącym.

  • Napisał: Doma On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Dzięki artykułom dowiedziałam się, że problem nietrzymania moczu nie jest czymś nietypowym. Kupiłam wkładki urologiczne Bella i z niecierpliwością czekam na rozwiązanie ;-)

    Replied by: Joanna On 2021-02-11 Szanowna Pani, problem nietrzymania moczu dotyczy wielu kobiet w ciąży i po jej rozwiązaniu. Cieszymy się, że nasz artykuł okazał się dla Pani pomocny.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 559 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
1 929 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 482 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 388 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej