Bella

Karmienie noworodka - jak często karmić

Przeczytano 17 826 0 Liked
 

Wiele mam, zwłaszcza po urodzeniu swojego pierwszego dziecka, zastanawia się, jak często powinno jeść ich niemowlę. Ile razy karmić piersią lub mieszanką? Ta magiczna liczba zmienia się w zależności od indywidualnych potrzeb malucha ale także od jego wieku oraz od samego pokarmu. Jak często powinno się zatem karmić noworodka i niemowlę? Jak upewnić się, że dziecko otrzymuje odpowiednią ilość mleka? W tekście postaramy odpowiedzieć się na wszystkie te pytania.

Jak poznać, że dziecko jest głodne?

Już od pierwszych godzin życia dziecko doskonale wie, jak dać nam do zrozumienia, że jest głodne. Dlatego z pewnością nie przegapicie tych sygnałów. To nie tylko płacz czy wiercenie się, ale także otwieranie ust, cmokanie czy odwracanie się w kierunku piersi podczas spoczywania w ramionach mamy. Po tych jednoznacznych informacjach od niemowlęcia należy je przystawić do piersi i pozwolić działać. Jednak jak często to robić?

Jak często karmić noworodka piersią?

Noworodek, choć ma ogromne potrzeby, nie może jeszcze zjeść zbyt wiele – ma maleńki żołądek, który dopiero z czasem będzie się rozrastać. Dlatego jeśli podczas karmienia zje zbyt dużo, możemy zauważyć, że się z niego ulewa. To całkowicie normalne. Zdrowy noworodek urodzony o czasie będzie spożywać około 20 ml pokarmu podczas jednego karmienia w pierwszych dobach swojego życia. Rodzice mogą zauważyć wtedy także, że noworodek chudnie – dzieci tracą w tym czasie około 10% swojej wagi urodzeniowej. Po tygodniu niemowlę będzie zjadało już trochę więcej, bo około 70 ml mleka podczas karmienia.

Po dwóch tygodniach ilość spożywanego pokarmu wzrasta do ponad 100 ml. Żołądek jest już większy, a zapotrzebowanie kaloryczne rośnie wraz z rozwojem malucha. Rusza się już więcej, niż w pierwszych dobach swojego życia, dlatego potrzebuje także więcej energii. A jak często powinno się karmić niemowlę? Za każdym razem, gdy się o to dopomina i tak długo, jak tego chce. Pierwsze karmienie zaspokaja głód na kilka godzin, jednak już w kolejnej dobie życia dziecko wydaje się być zainteresowane wyłącznie jedzeniem. Jest to spowodowane nieumiejętnością ssania oraz wodnistością mleka, które dopiero z czasem zaczyna robić się tłuste. Dziecko musi zatem jeść bardzo często, by zaspokoić swój głód.

Po kilku dniach jednak ilość karmień powinna się ustabilizować do około 8-12 posiłków na dobę. Niemowlę karmimy bowiem co półtorej/dwie godziny. Zwykle trwa ono około dwudziestu minut, po dziesięć na każdą pierś. Częste karmienie ma nie tylko na celu zaspokojenie głodu niemowlęcia, ale także pobudzenie laktacji. Przerwa pomiędzy karmieniami – która odbywa się w nocy – u noworodka nie powinna być dłuższa niż cztery godziny.

Jak często karmić noworodka butelką?

Mleko modyfikowane powinno się podawać dziecku rzadziej niż mleko matki, ze względu na to, iż jest ono trawione wolniej. Najczęściej mieszankę podaje się co około trzy godziny. Porcje powinny być przygotowywane zgodnie z informacją widniejącą na opakowaniu.

Czy budzić noworodka na karmienie?

Jeśli dziecko jest zainteresowane spaniem bardziej niż jedzeniem, konieczne jest budzenie go na karmienie. Zwłaszcza w pierwszych dniach życia, gdy istnieje ryzyko, iż jego waga spadnie poniżej normy – pamiętajmy, że noworodek samoistnie traci wtedy około 10% masy urodzeniowej. Niemowlę musi jeść regularnie także ze względu na ryzyko odwodnienia. Mleko jest jego jedynym pokarmem, który zapewnia nie tylko składniki odżywcze, ale także odpowiednią ilość wody. Dlatego jeśli zauważamy, że dziecko siusia rzadziej, a jego mocz ma bardzo intensywny kolor, musimy karmić je częściej – co godzinę – by je nawodnić.

Czy dziecko otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu?

Skąd możemy wiedzieć, że dziecko się najada? Przede wszystkim będzie dawało nam do zrozumienia, że nie chce już jeść – wypluje brodawkę lub odwróci się od piersi i spokojnie zaśnie. To najlepszy sygnał, że jest już najedzone. Jeśli jednak nadal obawiamy się, że dziecko może nie otrzymywać odpowiedniej ilości pokarmu, warto uważnie je obserwować.

  • O prawidłowej ilości pokarmu świadczy to, co widzimy w pieluszkach malca. Około cztery kupki i moczenie pieluszki sześć razy to sygnał, że wszystko jest w porządku, a niemowlę otrzymuje tyle mleka, ile mu potrzeba.
  • Jeśli dziecko jest zadowolone po posiłku, nawet jeśli od razu nie usypia, możemy czuć się spokojni. To znak, że się najadło.
  • Podczas samego karmienia także należy obserwować niemowlę. Jeśli słyszymy miarowe połykanie, a dziecko posila się przy każdej piersi przez około 10 minut, możemy założyć, że jest już najedzone. Po takim karmieniu mamy czują rozluźnienie w piersi.
  • O najadaniu się dziecka świadczy także odpowiedni przyrost wagi – 15-30 gramów na dobę w pierwszych trzech miesiącach.

Jak zatem karmić? Na żądanie – dziecko dobrze wie, czego potrzebuje i będzie chętnie da znać za każdym razem, gdy będzie głodne. Odstępstwem od tej reguły jest jedynie budzenie do karmienia, które jest jednak w pełni usprawiedliwione. Warto także pamiętać o tym, że nie tylko mama może karmić niemowlę. Odciąganie pokarmu za pomocą laktatora pozwala na wypełnienie tego obowiązku także przez tatusiów. To umożliwia zbliżenie się dziecka do rodzica i wytworzenie nierozerwalnej więzi.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
32 187 7

Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
1 723

Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
1 887

Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...

czytaj więcej
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
15 096 3

Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...

czytaj więcej