Ranking termometrów 2021/2022

Przeczytano 1 863 razy 0 Polubiono
 

Termometr jest urządzeniem, które znajduje się chyba w każdym domu. Jednak od momentu, w którym jedynym rozwiązaniem były termometry rtęciowe, minęło już sporo czasu. Dlatego dzisiaj wybranie odpowiedniego urządzenia do pomiaru temperatury może być trochę bardziej skomplikowane. Postaramy się Wam w tym pomóc.

Jaki termometr wybrać?

W tej chwili najbardziej bezpiecznym i higienicznym rozwiązaniem dostępnym na rynku są termometry bezdotykowe. Do mierzenia temperatury wykorzystują podczerwień, dzięki czemu charakteryzują się także większą dokładnością oraz szybszym czasem dokonywania pomiaru niż tradycyjne termometry elektryczne. Pozwalają także na mierzenie temperatury obiektu i otoczenia, nie tylko ciała. Ułatwia to na przykład przygotowywanie kąpieli bądź posiłku dla dziecka. W przypadku mierzenia temperatury u starszych dzieci, rodzice nierzadko decydują się na tradycyjne termometry elektroniczne. Działają one wolniej niż te bezdotykowe, jednak charakteryzują się dokładnością pomiarów.

Czy termometry bezdotykowe są niedokładne?

Termometry bezdotykowe nie wzbudzają zaufania wszystkich rodziców. Głównie ze względu na fakt, iż sposób ich użycia jest zupełnie inny od tradycyjnych pomiarów. Wywołuje to często trudności w dokonaniu wiarygodnego pomiaru. Warto przy tym wiedzieć, iż na pomiar temperatury termometrem bezdotykowym wpływ ma kilka elementów.

 • temperatura otoczenia
 • temperatura samego urządzenia - należy trzymać je w pokoju, w którym będzie mierzona temperatura ciała
 • miejsce pomiaru i sposób, w jaki zostanie on wykonany - aby wiedzieć jak działa urządzenie, koniecznie przeczytajcie instrukcję
 • skóra - nie może być spocona ani nagrzana
 • czystość końcówki
 • stopień naładowania

Pilnując wszystkich powyższych elementów możecie mieć pewność, że wyniki będą miarodajne.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru termometru?

Przygotowując ranking termometrów zwróciliśmy uwagę na kilka elementów:

 • wygoda i czas mierzenia
 • dodatkowe funkcjonalności
 • podświetlanie ekranu
 • pamięć pomiarów

Termometr medyczny bezdotykowy MesMed MM-331

Termometr bezdotykowy MesMed MM-331 to jeden z najlepszych termometrów w tym zestawieniu. Głównie ze względu na bardzo prostą obsługę, a także dodatkowe funkcjonalności, które sprawdzą się przede wszystkim w domu z małymi dziećmi. Urządzenie umożliwia dokonywanie pomiaru na czole, skroni czy szyi, jednak to czoło jest zalecanym miejscem. Dodatkowo pozwala na dokonanie pomiaru obiektu i otoczenia, dzięki czemu możemy zmierzyć temperaturę kąpieli czy posiłku. Bardzo przydatnym elementem jest kolorowa skala, która umożliwia szybkie rozpoznanie czy temperatura jest podwyższona. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w nocy - podczas pomiaru nie ma konieczności zapalania nawet małego światła w pokoju dziecka. Termometr bardzo dobrze leży w dłoni i jest prosty w użyciu za pomocą jednego przycisku. Dokonuje pomiaru już w sekundę i wyłącza się automatycznie po 30 sekundach. Posiada pamięć 10 pomiarów. Urządzenie zasilane jest bateriami.

 • Czas dokonania pomiaru - 1 sekunda
 • Dodatkowe funkcjonalności - kolorowa skala pomiaru, wyłączanie po 30 sekundach, mierzy temperaturę w każdym miejscu na ciele i temperaturę obiektu oraz pomieszczenia
 • Podświetlany ekran - tak
 • Pamięć pomiarów - zapamiętuje 10 ostatnich pomiarów

Zalety termometru:

+Bardzo łatwy w użyciu

+Posiada kolorową skalę pomiaru

+Szybki i dokładny

+Dobrze leży w dłoni

+Trwałość i wysoka jakość wykonania

Wady termometru:

-Krótka gwarancja (2 lata)

-Niewielka pamięć pomiarów

Cena: około 210 zł

Termometr bezdotykowy Microlife IFR100

To jedyne urządzenie na naszej liście, które oprócz pomiaru na czole czy szyi umożliwia mierzenie temperatury także w uchu. Chociaż może to być problematyczne u młodszych dzieci, starsze powinny już sobie z tym poradzić. Termometr Microlife IFR100 charakteryzuje się dużą dokładnością wyników, jednak należy przy tym pamiętać, aby zawsze temperaturę mierzyć w tym samym miejscu. Jest bardzo praktyczny, o niewielkich gabarytach, dzięki czemu dobrze leży w dłoni. Zapewnia długą pracę bez konieczności wymieniania baterii - wystarcza na około 1000 pomiarów. Umożliwia pomiar w uchu, który trwa sekundę. Z kolei pomiar na czole da nam wynik po trzech sekundach. Termometr działa zatem bardzo szybko i nie powinien wywoływać przez to dyskomfortu nawet u małego, wiercącego się dziecka. Termometr posiada także podświetlany ekran, dzięki czemu mierzenie temperatury w nocy nie wymaga zapalania światła. Dodatkowo kolor czerwony informuje o tym, że temperatura jest podwyższona (od 37,5℃).

 • Czas dokonania pomiaru - 1 sekunda w uchu i 3 sekundy na czole
 • Dodatkowe funkcjonalności - ekran podświetlany na czerwono przy podwyższonej temperaturze, sygnał dźwiękowy, alarm gorączki, automatyczne wyłączanie
 • Podświetlany ekran - tak
 • Pamięć pomiarów - zapamiętuje 12 ostatnich pomiarów

Zalety termometru:

+Bardzo łatwy w użyciu

+Ekran podświetlany na czerwono przy podwyższonej temperaturze

+Mierzy temperaturę także w uchu

+Szybko dokonuje pomiaru

+Dokładny

+Dobrze leży w dłoni

+Niewielki rozmiar

Wady termometru:

-Krótka gwarancja (2 lata)

-Wymaga tego samego miejsca pomiaru

Cena: około 140 zł

Termometr bezdotykowy Microlife NC200

Termometr bezdotykowy Microlife NC200 to kolejny produkt tej marki na naszej liście. Nie ma w tym nic dziwnego - Microlife uznawana jest za jedną z najbardziej solidnych firm zajmujących się produkcją urządzenia pomiarowe. Jest bardzo łatwy w użyciu i posiada kilka technologicznych udogodnień, których nie miały poprzednie modele. Przede wszystkim termometr jest urządzeniem, które samodzielnie się kalibruje. Oznacza to, że dopasowuje się do temperatury otoczenia, a co za tym idzie zapewnia dokładne wyniki. Zakres pomiarowy jest szeroki - do 100 ℃ - dzięki czemu możemy mierzyć nie tylko ciało ale także otoczenie i obiekty, na przykład posiłki. Pomiar dokonywany jest po kilku sekundach - nie jest to określone dokładnie, dlatego czasem możemy poczekać 5 sekund na wynik, innym razem będzie on szybszy. Istotnym elementem jest także zainstalowany system dźwiękowy, który można wyłączyć. To niezwykle ważne podczas nocnego mierzenia temperatury dziecka. Urządzenie wyłącza się po minucie. Korzysta z baterii typu AAA, co jest bardzo praktyczne. Żywotność baterii to około 2000 pomiarów. Posiada także pamięć 30 pomiarów. Co istotne - jako jedyne urządzenie na liście posiada aż 5 lat gwarancji.

 • Czas dokonania pomiaru - kilka sekund
 • Dodatkowe funkcjonalności - alarm gorączki, możliwość wyłączenia sygnałów dźwiękowych, autokalibracja
 • Podświetlany ekran - tak
 • Pamięć pomiarów - zapamiętuje 30 ostatnich pomiarów

Zalety termometru:

+Autokalibracja

+Możliwość wyłączenia alarmu

+Wygodny

+Praktyczne etui

+Czytelny wyświetlacz

+Precyzyjny pomiar

Wady termometru:

-Dłuższy czas oczekiwania na wynik, niż w przypadku poprzednich modeli

-Niektórym użytkownikom przeszkadza świecąca dioda

Cena: około 330 zł

Termometr bezdotykowy HelpMedi HFS-1000

Termometr HelpMedi HFS-1000 umożliwia dokonanie pomiaru temperatury ciała, obiektu i otoczenia. Jest bardzo prosty w użytku, wystarczy wcisnąć jeden przycisk. Z naszego zestawienia to ten model posiada największą pamięć wyników - zapamiętuje 32 pomiary, co ułatwia śledzenie etapów infekcji u dziecka. Jednak w porównaniu z 30 pomiarami w poprzednim modelu nie jest to znacząca różnica. Jako jedyne urządzenie z listy gwarantuje jednak możliwość dokładnego mierzenia temperatury także na mokrej skórze. W przypadku gorączki u dziecka może to być bardzo przydatna funkcjonalność. Posiada również kolorową skalę, która ułatwia interpretację wyników, zwłaszcza w nocy. Pomiaru dokonuje w 1,5 sekundy. Posiada także funkcję automatycznego wyłączania.

 • Czas dokonania pomiaru - 1,5 sekundy
 • Dodatkowe funkcjonalności - kolorowa skala, możliwość mierzenia temperatury na mokrej skórze
 • Podświetlany ekran - tak
 • Pamięć pomiarów - zapamiętuje 32 ostatnie pomiary

Zalety termometru:

+Możliwość mierzenia temperatury na mokrej skórze

+Kolorowa skala

+Łatwa obsługa

+Dobra jakość wykonania

+Krótki czas pomiaru

Wady termometru:

-Krótka gwarancja (2 lata)

-Niewiele dodatkowych funkcji

Cena: około 190 zł

Termometr elektroniczny Pempa T100

Termometr elektroniczny Pempa T100 to jeden z najtańszych termometrów w naszym zestawieniu. Nie zmienia to jednak faktu, iż urządzenie posiada niektóre funkcjonalności, które znajdziemy także w droższych modelach. Jeśli zatem szukacie termometru elektronicznego, który zmieści się w niewielkim budżecie, warto sięgnąć po ten model. Termometr, podobnie jak droższe modele, posiada pamięć do 30 pomiarów, co umożliwia śledzenie rozwoju infekcji. Ma także alarm gorączki, który informuje o podwyższonej temperaturze. Kolorowy wyświetlacz ułatwia korzystanie z urządzenia w nocy. Dodatkowo termometr wyłącza się po około minucie od wywołania ostatniego pomiaru.

 • Czas dokonania pomiaru - nie został określony
 • Dodatkowe funkcjonalności - alarm gorączki, kolorowy wyświetlacz, podświetlenie miejsca pomiaru
 • Podświetlany ekran - tak
 • Pamięć pomiarów - zapamiętuje 30 ostatnich pomiarów

Zalety termometru:

+Łatwy w obsłudze

+Alarm gorączki

+Dobra cena

+Czytelny wyświetlacz

+Wygodny, anatomiczny kształt

Wady termometru:

-Krótka gwarancja (2 lata)

-Ograniczone funkcje

-Średnia jakość wykonania

Cena: około 140 zł

Mamy nadzieję, że udało nam się pomóc Wam w trudnym wyborze wybrania odpowiedniego termometru. Jeśli nadal macie wątpliwości - dzwońcie lub piszcie.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go