Pieluszki dla dzieci - rozmiary odpowiednie do wieku

4873 Wyświetleń
1 Komentarz
 5.0  

Chyba większość rodziców początkowo ma problem z dobraniem odpowiedniego rozmiaru pieluszki dla swojej pociechy. Zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsze dziecko. W takiej sytuacji warto poczytać co nieco o pieluszkach jeszcze zanim niemowlę się narodzi. Pieluszki jednorazowe powinny bowiem znaleźć się już w wyprawce dla dziecka, choć nie w ogromnych ilościach (o tym dlaczego tak jest opowiemy później). Jeśli nie wiecie, po jakie pieluszki sięgnąć, jak dobierać rozmiar i kiedy przychodzi czas na jego zmianę – ten artykuł jest właśnie dla Was.

Pieluszki – rozmiary dostępne na rynku

Na samym początku warto zaznaczyć, że rozmiary pieluszek różnią się od siebie w zależności od producenta. Wszystkie jednak bazują na konkretnej numeracji, która pomaga w dobraniu odpowiedniej pieluszki do dziecka. Przy dostępnych na rynku rozmiarach pieluch warto patrzeć nie tylko na numery, ale głównie na wagę. To właśnie ona jest najważniejszym wyznacznikiem – nie wiek dziecka. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której pieluszka jest za mała lub za duża. Na rynku znajdziemy pieluszki w różnych rozmiarach, dopasowanych do konkretnych potrzeb dziecka. Przeważnie zaczynają się od numeru 0, które przeznaczone są dla wcześniaków. Jednak niektóre marki posiadają w swojej ofercie także pieluszki mniejsze, dla niemowląt o bardzo małej wadze urodzeniowej. W przypadku Bella Baby Happy to pieluszki Nano i Micro. U niektórych producentów pieluszki jednorazowe dochodzą do numeru 7 czy nawet 8. Jak wspominaliśmy, warto jednak patrzeć przy tym na zakres wagowy.

Zachęcamy także do zapoznania się z tekstem Jakie pieluszki jednorazowe wybrać?

Pieluchy Happy – rozmiary

W przypadku pieluszek Bella Baby Happy przedział rozmiarowy jest bardzo czytelny. Pieluszki rozpoczynają się od rozmiaru Nano, o którym już wspomnieliśmy. Przeznaczony jest on dla dzieci o wadze urodzeniowej do 700 gramów. Z kolei kolejne pieluszki – Micro – są odpowiednie dla dzieci do 1200 gramów. W obu przypadkach mówimy o wcześniakach, które potrzebują stałej opieki medycznej. Z kolei rozmiar 0 Before Newborn to pieluszki dla wcześniaków do 2 kilogramów. Kolejne rozmiary idą w kolejności od 1 do 6.

 • 1 – od 2 do 5 kilogramów
 • 2 – od 3 do 6 kilogramów
 • 3 – od 5 do 9 kilogramów
 • 4 – od 8 do 18 kilogramów
 • 4+ – od 9 do 20 kilogramów
 • 5 – od 12 do 25 kilogramów
 • 6 – powyżej 16 kilogramów

Jak zatem widzicie jest to prosta skala, w której nietrudno się odnaleźć. Z pewnością zauważyliście także, że niektóre rozmiary się przenikają – zakres kilogramów jest w nich podobny. Dlatego warto jest wiedzieć, w jaki sposób wybrać odpowiednią pieluszkę dla swojego malucha i kiedy ją zmienić. Można bowiem łatwo popełnić błąd.

Jak wybrać rozmiar pieluszki?

Wybranie rozmiaru nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Pierwszym rozmiarem – jeśli dziecko ma wagę urodzeniową od 2 kilogramów – najczęściej będzie jedynka. Nawet jeśli maluch jest bardzo drobny, ta pieluszka powinna być dla niego najlepszym wyborem. W sytuacji, w której dziecko urodziło się bardzo duże (powyżej 4 kilogramów), możemy zaryzykować zakup pieluszki Mini (2).Wyroby dostępne są także w ilości po jednej sztuce, dlatego nie musimy obawiać się, że pieluszki się nie przydadzą. Dlatego właśnie wspominaliśmy, iż przygotowana wyprawka dla dziecka powinna zawierać pieluchy, jednak nie w nadmiernych ilościach. Dziecko może zaskoczyć nas bowiem swoimi gabarytami lub tempem rośnięcia. Oczywiście wybranie dobrej pieluszki na start to nie wszystko. Musimy także wiedzieć, kiedy zmienić pieluchę na większą.

Kiedy zmienić rozmiar pieluszki na większy?

Wymiana pieluszki na większą to normalna kolej rzeczy, której musimy się spodziewać – w pewien sposób maluch także będzie w stanie nam to zakomunikować. Jeśli będzie grymasić a nawet płakać po założeniu pieluchy, jest to dość wyraźny sygnał, że może być ona zbyt ciasna. Starsze dzieci z kolei mogą próbować samodzielnie zdjąć wyrób lub ciągnąć go. Warto także obserwować skórę. Gdy pojawią się na niej czerwone krostki, podrażnienia czy odznaczenia po pieluszce, warto wypróbować większy rozmiar. Przy każdej zmianie pieluszki warto wykonać test dwóch palców – włożyć je pod wyrób na brzuszku i zobaczyć czy przylega on dobrze. W odpowiednio dobranej pieluszce nie powinno być z tym żadnego problemu. Jeśli pielucha będzie zbyt duża zauważymy z kolei przerwy pomiędzy materiałem a skórą. Dodatkowo mogą pojawić się wtedy wycieki. Z pewnością nie warto kupować zbyt dużych ilości pieluszek na zapas – dzieci rosną jak na drożdżach i po kilku tygodniach możecie zauważyć, że znowu musicie zmienić rozmiar.

Wybór rozmiaru pieluszki dla dziecka nie jest tak problematyczny, jak mogłoby się wydawać. Należy pamiętać jedynie by uważnie obserwować skórę malucha, co pomoże zaobserwować konieczność zmiany rozmiaru na większy.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Jula 2021-01-27
  Ocena:
  5.0

  W praktyce okaże się, kiedy przyjdzie czas na zmianę rozmiaru pieluszki. Ale na pewno spróbujemy z synkiem od pieluszek Happy, czytałam o nich bardzo pozytywne opinie, koleżanki też używają przy swoich dzieciach.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-16 Pani Julo, cieszymy się, że zdecydowała się Pani na pieluszki Happy - wierzymy, że okażą się komfortowe i zaspokoją wszystkie potrzeby Maluszka!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go