Bella

Kalendarz ciąży - 6. tydzień ciąży

Przeczytano 11 397 0 Liked
2 Komentarzy
(5)
 

Szósty tydzień ciąży to czas, w którym możecie już zacząć odczuwać objawy tego, że w Waszym ciele zagnieździł się zarodek. W nim także zachodzą poważne zmiany – w szóstym tygodniu rozpoczyna się formowanie jednego z najważniejszych organów, serca. Na co powinnyście się przygotować? Jak rozwija się zarodek i jakie objawy ciąży mogą już się pojawić? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym tekście.

Który to miesiąc ciąży?

Szósty tydzień jest jednocześnie drugim miesiącem ciąży oraz czwartym tygodniem po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. To także połowa pierwszego trymestru ciąży. Przed Wami jeszcze daleka droga, jednak w tym czasie możecie już zauważyć pierwsze zmiany w swoim organizmie. Jakie?

Kalendarz ciąży Higiena Intymna

6. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

Na tym etapie ciąży wiele nadal zależy od organizmu kobiety – niektóre już w tej chwili odczuwają pierwsze objawy, takie jak mdłości i tkliwość piersi. Inne wcale nie przejdą fazy nudności. To także czas, w którym nadal nie wszystkie kobiety uświadamiają sobie, że są w ciąży. W szóstym tygodniu, ze względu na zachodzącą w Waszym ciele burzę hormonów, możecie odczuwać wahania nastroju. Niektóre kobiety odczuwają ciągłe zmęczenie, inne są pełne energii – to również zależy od indywidualnych cech organizmu. Zmiany hormonalne powodują także częstszą drażliwość oraz płaczliwość, która może przechodzić w stan zadowolenia. Z czasem przyzwyczaicie się do tych huśtawek, jednak początkowo mogą one być dla Was dość niepokojące – zwłaszcza jeśli nie wiecie jeszcze, że jesteście w ciąży.

Na tym etapie mogą zmienić się także Wasze piersi. Wszystko przez hormony, które mają na celu przygotowanie gruczołów mlekowych do wydzielania pokarmu. Już w szóstym tygodniu ciąży możecie zatem zaobserwować, że brodawki lekko pociemniały i powiększyły się, a na Waszej skórze bardziej widoczne są niebieskie żyłki. Jest to efektem zwiększonego dopływu krwi do piersi.

Jeśli na tym etapie doświadczacie porannych mdłości, koniecznie odpowiednio nawadniajcie organizm – wypijajcie minimum 2,5 litra wody dziennie. Częste wymioty mogą powodować także utratę wagi, jednak póki nie jest ona większa niż trzy kilogramy, nie ma się czego obawiać.

6. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Chociaż zarodek w tej chwili ma około 4 milimetry a wyglądem przypomina kijankę, zachodzi w nim wiele zmian, które będą miały ogromny wpływ na przyszłe życie dziecka. Przede wszystkim w szóstym tygodniu ciąży, a czwartym tygodniu po zapłodnieniu, wzdłuż grzbietowej części zarodka tworzy się rynienka nerwowa, która z czasem zmieni się w cewę nerwową. Ona z kolei jest zaczątkiem mózgu i rdzenia kręgowego płodu.

Szósty tydzień jest także czasem, w którym zarodek rozpoczyna kształtowanie układu pokarmowego, układu wydalniczego i układu krążenia. Pojawia się również serce, które jest w tej chwili jedynie rurką w kształcie litery S. Jednak już niebawem wykształcą się w nim komory, które zaczną się kurczyć. Jest zatem duża szansa, że na USG uda Wam się zobaczyć już nie tylko pęcherzyk żółtkowy ale także zarodek, u którego będzie można skontrolować pracę serca. To bardzo istotne także na początkowym etapie rozwoju – tętno powinno wynosić od 100 do 140 uderzeń na minutę. Jeśli spada poniżej tej liczby, może to oznaczać, iż ciąża jest zagrożona.

W szóstym tygodniu w zarodku zaczyna kształtować się także czaszka. Tkanka chrzęstna grupuje się w tym miejscu, a następnie kości płaskie rozpoczynają kostnienie. W tym czasie mogą pojawić się także zawiązki zębów. Dodatkowo zarodek ma zaznaczone ręce i nogi, choć nadal są one zrośnięte z tułowiem. Widoczne są również zawiązki oczu oraz uszu, chociaż nadal nie wyglądają tak jak narządy, które z nich powstaną.

W tej chwili zarodek odżywia się za pomocą pęcherzyka żółtkowego, jednak już niebawem tę funkcję przejmie łożysko. Na jego wytworzenie się trzeba będzie jednak poczekać do około osiemnastego tygodnia.

6. tydzień ciąży – jakie badania

Na tym etapie, jeśli wiecie o ciąży, prawdopodobnie wybrałyście już swojego lekarza prowadzącego. To bardzo ważna decyzja, gdyż ten specjalista pozostanie z Wami do momentu rozwiązania.

Jeśli przygotowywałyście się do ciąży, wykonałyście już wszystkie potrzebne badania, w tym jedno z najważniejszych – morfologię krwi. Jeśli nie, potrzebną listę badań z pewnością sporządzi dla Was lekarz. Znajdziecie ją także w pierwszym artykule naszego cyklu Kalendarz ciąży.

Szósty tydzień ciąży to ważny czas dla przyszłej matki oraz kształtującego się zarodka. To moment, w którym pojawiają się już pierwsze zalążki serca, układu pokarmowego czy układu wydalniczego. Jak zmienia się zarodek i ciało kobiety w siódmym tygodniu ciąży? Dowiecie się tego z naszego kolejnego artykułu.

<<< Kalendarz ciąży - 5. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 7. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Roksana On 2024-03-16
    Rating:
    5.0

    Witam jestem w 6w6d ciąży. Crl wynosi 0.91cm. Proszę o podpowiedź kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia według crl. Dziękuje :-)

    Replied by: Joanna On 2024-03-20 Pani Roksano, zgodnie z informacjami, które Pani podała, w dniu badania była Pani w 6 tygodniu (week) i 6 dniu (day) ciąży. Wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki - dzień zapłodnienia nie jest traktowany jako pierwszy dzień ciąży. W praktyce medycznej za pierwszy tydzień ciąży uważa się czas liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Pierwszy i drugi tydzień ciąży to zatem około dwa tygodnie poprzedzające moment zapłodnienia. Nie da się z całą pewnością precyzyjnie wskazać, kiedy doszło do zapłodnienia, dlatego rekomenduję, aby wszelkie wątpliwości rozwiać podczas konsultacji z lekarzem.

  • Napisał: Anna Król On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Czy możliwe, że nie odczuwam żadnych objawów ciąży? Test wyszedł pozytywny, ale wizytę u ginekologa mam dopiero za 3 tygodnie :(

    Replied by: Joanna On 2021-02-10 Pani Anno, każdy kobiecy organizm w czasie ciąży radzi sobie inaczej. Jeśli test wyszedł pozytywnie, prawdopodobnie jest Pani w ciąży i nie wyklucza tego brak jakichkolwiek typowych objawów. Na wszelki wypadek proszę stosować odpowiednią suplementację i przestrzegać prawidłowej diety, eliminując z niej wszelkie używki.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 563 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
1 933 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 487 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 394 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej