Jakie pieluszki dla alergika, skóry wrażliwej i atopowej?

997 Wyświetleń

Delikatna skóra niemowląt zasługuje na najlepszą ochronę. Dlatego rodzice wybierają dla nich najlepsze kosmetyki oraz pieluszki – to przecież one będą miały bezpośredni kontakt z naskórkiem. Jednak niektóre dzieci potrzebują jeszcze większej uwagi. To mali alergicy, a także dzieci z atopowym zapaleniem skóry, u których dużo łatwiej o podrażnienia. Jakie pieluszki powinny być wybierane dla skóry wrażliwej, atopowej i ze skłonnością do alergii?

Jakie pieluszki dla alergika?

Pieluszki dla dzieci ze skłonnością do alergii lub z atopowym zapaleniem skóry powinny być wyrobami certyfikowanymi, z Pozytywną Opinią Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny. Im więcej dermatologicznych testów, tym lepiej. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na te, które nie są obowiązkowe, jak testy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Świadczy to o rzetelnym podejściu marki do swojego produktu, który ma być jak najbezpieczniejszy dla dziecka i jego skóry. Jakie kryteria powinna spełniać pieluszka, która będzie odpowiednia dla dziecka z alergią?

  • Bez chloru – chlor, nawet w niewielkich ilościach, może wywoływać podrażnienia. Zwłaszcza w przypadku bardzo wrażliwej, alergicznej skóry. Dlatego wybierając wyroby chłonne dla malucha należy zwrócić uwagę czy są one wykonane z materiałów bielonych chlorem. Jeśli tak, z pewnością nie będzie to dobry produkt dla alergika. Na pieluszkach bez chloru będzie widniała informacja, iż celuloza jest bielona metodą ECF – Elemental Chlorine Free.
  • Bez perfum – chociaż niektórzy rodzice chętnie wybierają perfumowane pieluszki w celu „zakrycia” niektórych nieprzyjemnych zapachów, nie jest to zbyt korzystne dla skóry malucha. Substancje zapachowe mogą wpływać alergizująco na naskórek, przez co ewentualne podrażnienia, o które nietrudno u małego alergika, szybko się zaogniają. Z nieprzyjemny zapachem powinna natomiast radzić sobie substancja wchłaniająca wilgoć.
  • Bez lateksu – lateks należy do substancji silnie alergizujących. Dlatego wielu lekarzy boryka się z uczuleniem spowodowanym rękawiczkami lateksowymi. W pieluszkach dla dzieci lateks jest używany w elementach elastycznych. Warto sięgać jednak po takie wyroby, które korzystają z przędzy elastomerowej lub innych elastycznych włókien zamiast z lateksu.
  • Bez nadruków lub bezpieczne miejsce ich umieszczenia – nadruki na pieluszkach dla dzieci to całkowicie normalna rzecz. Dzięki kolorowym obrazkom wyroby są bardziej przyjazne dla malucha. Jednak muszą być umieszczone w odpowiednich miejscach, by nie miały one kontaktu ze skórą. U alergików mogą bowiem wywoływać podrażnienia.

Na te elementy z pewnością warto zwrócić uwagę, mając dziecko z alergiami skórnymi. Co powinno być priorytetem przy wyborze pieluszek dla atopowej skóry?

Pieluszki na atopowe zapalenie skóry u dziecka

Pierwsze objawy AZS mogą pojawić się około szóstego miesiąca życia, co oznacza, że dziecko jest jeszcze pieluchowane. Rodzice mogą zauważyć zatem, że skóra w tych wrażliwych okolicach jest zaczerwieniona i towarzyszy jej silny świąd. Dlatego istotne jest, by wybierać dla nich nie tylko odpowiednie kosmetyki natłuszczające i ochronne, ale także pieluszki, które pozwolą skórze oddychać. Dopływ świeżego powietrza jest dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry kluczowym elementem. W sytuacji, w której naskórek nie ma dostępu do powietrza, rany goją się znacznie gorzej. Powstała wilgoć sprzyja z kolei namnażaniu się drobnoustrojów, które mogą zaogniać zmiany. Podczas wyrobu pieluszki warto zatem sprawdzić, czy jest ona wykonana z przewiewnych materiałów. Jednym z nich będzie z pewnością paroprzepuszczalny laminat, który – w przeciwieństwie do pieluszek ceratowych – umożliwia zachowanie wilgoci w środku jednocześnie odprowadzając ciepło i parę wodną. Oczywiście rodzice dziecka z atopowym zapaleniem skóry także powinni wybierać pieluszki bez chloru, lateksu i innych elementów uczulających, o których wspominaliśmy powyżej.

Wrażliwa skóra dziecka zawsze potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji – delikatnego oczyszczania, nawilżania i ochrony naskórka. Jednak w przypadku alergii i atopowego zapalenia skóry te działania powinny być jeszcze bardziej przemyślane. Także pod kątem wyboru pieluszki. Warto zatem dokładnie obserwować skórę malucha, by mieć pewność, że dobrze reaguje ona na wyrób chłonny.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go