Bella

Jaki smoczek dla noworodka? Jak wybrać?

Przeczytano 10 580 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Wielu rodziców świadomie rezygnuje ze smoczków, prawdopodobnie z powodu ryzyka pojawienia się wad zgryzu w późniejszym czasie. Wskazuje się jednak, iż to nie sam smoczek jest źródłem problemu, a raczej źle dobrany rozmiar oraz zbyt częste używanie. Aby zatem uniknąć tych błędów i nie ryzykować, że dziecko będzie w przyszłości borykać się z problemami ortodontycznymi, warto dobrze zastanowić się nad wyborem smoczka. Jakie rozmiary i rodzaje smoczków dostępne są na rynku?

Rozmiar smoczka

Smoczki dla dzieci powinny być wybierane przede wszystkim pod kątem rozmiaru. Zależnie od wieku rozmiar będzie inny, by z łatwością dopasować się do potrzeb i możliwości malucha. Na rynku znaleźć możemy:

  • Smoczki dla wcześniaków: wybierane są bardzo często, by zapewnić przedwcześnie urodzonemu dziecku poczucie bezpieczeństwa. Charakteryzują się one niewielkimi kształtami oraz wagą, by umożliwić maluchowi swobodne ssanie. Ich zadaniem jest także dopasowanie się do aparatury medycznej – dlatego posiadają specyficzne wycięcie dookoła nosa, które umożliwia używanie sondy żywieniowej. Smoczki dla wcześniaków dostępne są w różnych rozmiarach, zaczynających się często od wieku minusowego (-2m/+2m). Należy zatem wybrać taki smoczek, który będzie jak najbardziej zbliżony do wieku wcześniaka.
  • Smoczki dla noworodków: w rozmiarze od 0 do 3 miesięcy. To w większości przypadków pierwszy smoczek dziecka, dlatego warto przyłożyć dużą wagę do jego wyboru. Rozmiar musi być dobrany odpowiednio do wieku dziecka. Natomiast kształt smoczka powinien być zbliżony do kształtu piersi. Dzięki temu możemy uniknąć zaburzeń ssania u maluchów. W przypadku źle dobranego smoczka dziecko może chwytać brodawkę zbyt płytko, co powoduje nienajadanie się.
  • Smoczki dla niemowląt: w rozmiarze od trzech miesięcy wzwyż (zwykle przedziały to 3-6 miesięcy, 6-18 miesięcy i 19 miesięcy +). Ze względu na to, że oznaczenia rozmiaru smoczków są bardzo jasne, wybranie zbyt dużego lub zbyt małego smoczka jest mało prawdopodobne. Warto przy tym pamiętać, że za mały smoczek może przyczynić się do wad zgryzu, z kolei zbyt duży może powodować odruch wymiotny.

Rozmiar smoczka to jednak nie wszystko. Rodzice powinni wybrać także ten, który będzie spełniać odpowiednie funkcje. Jakie rodzaje smoczków dostępne są na rynku?

Rodzaje smoczków

Właściwie wszystkie smoczki możemy zaliczyć do grona smoczków uspokajających. Jak mówi ich nazwa, mają one na celu ukojenie nerwów dziecka, pomoc w zaśnięciu i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Tego typu smoczki powinny przypominać kształtem sutek matki, aby umożliwiać jak najbardziej naturalne ułożenie języka. Smoczki uspokajające można podzielić także na inne rodzaje:

  • Smoczek ortodontyczny (anatomiczny): tego rodzaju smoczki polecane są przez ortodontów, bardzo często firmy zaznaczają także, iż ich kształt był opracowywany w drodze konsultacji ze specjalistami. Smoczki ortodontyczne mają bowiem za zadanie zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wad zgryzu. Możemy rozpoznać je po dość charakterystycznym kształcie – lekko spłaszczonym od strony języka. Warto przy tym pamiętać, iż smoczki ortodontyczne muszą być wkładane do ust dziecka konkretną stroną, w taki sposób, by spłaszczona część była u dołu.
  • Smoczek dynamiczny: smoczki dynamiczne wybierane są przede wszystkim w sytuacji, w której dziecko karmione jest piersią. Nie zaburzają one bowiem rytmu ssania. Wykonane są z wielu warstw silikonu i dobrze odwzorowują kształt oraz pracę brodawki podczas ssania. Dlatego polecane są jako pierwszy smoczek dla niemowląt.
  • Smoczek okrągły: tu główka gumki przypomina odrobinę żarówkę, jest zaokrąglona na szczycie i lekko zwęża się ku dołowi. Tego typu smoczki poleca się głównie dzieciom karmionym butelką. To najprostszy typ smoczka.

Materiał wykonania smoczków

Smoczki możemy także podzielić ze względu na materiał wykonania. Obecnie smoczki produkuje się tylko z dwóch materiałów:

  • Lateksu: bardzo miękkie, plastyczne smoczki, które dobrze dopasowują się do kształtu jamy ustnej dziecka. To materiał chyba najczęściej wybierany przez rodziców. Jednak ze względu na to, że jest on tak miękki, szybko podlega wszelkim przekształceniom. Smoczek należy zatem dość często wymieniać, aby nie ryzykować przegryzienia go.
  • Silikonu: stanowczo najbezpieczniejszy materiał smoczków, również ze względu na możliwe reakcje alergiczne na lateks. Silikon jest dużo trwalszy, ale także twardszy, dlatego nie jest on tak łatwy do uformowania. Niektórzy twierdzą zatem, że niedostatecznie dobrze odwzorowuje on kształt i zachowanie sutka. Posiadają neutralny zapach.

Na rynku dostępne są także smoczki z naturalnego kauczuku, które są dość podobne do tych lateksowych. Również odkształcają się, a także odbarwiają się pod wpływem wysokiej temperatury.

Jak wybrać smoczek dla dziecka?

Smoczek dla dziecka powinien być wybierany z uwzględnieniem wszystkich powyższych kryteriów, aby upewnić się, że nie szkodzimy maluchowi i zapewniamy mu wszystko to, co najlepsze. Przykładowo – jeśli noworodek ma miesiąc i jest karmiony piersią, warto sięgnąć po lateksowy smoczek dynamiczny w rozmiarze 0-3 miesiące. Oprócz tego należy zwrócić uwagę także na to, czy smoczek jest bezpieczny dla dziecka i nie zawiera BPA.

Jak czyścić smoczki dla dzieci?

Higiena smoczka jest równie istotna co sam wybór tego akcesorium. Brudny smoczek przenosi drobnoustroje, które szybko dostają się do ust dziecka i mogą powodować choroby ale także stany zapalne jamy ustnej. Dlatego należy pamiętać, by dbać o jego czystość. Przede wszystkim od razu po zakupie musimy wyparzyć smoczek zalewając go wrzątkiem. Dopiero taki smoczek może trafić do ust dziecka. Po każdym upadku na ziemię czy zauważonym zanieczyszczeniu, produkt musi być czyszczony. Wystarczy jednak przemycie go wodą. Warto także trzymać je w bezpiecznym etui, by mieć pewność, że się nie zabrudzą. Smoczki powinno się także czyścić dokładnie w sterylizatorze lub zalewać je wrzątkiem – najlepiej na koniec dnia.

Wybór odpowiedniego smoczka dla malucha nie jest łatwy, jednak pamiętając o najważniejszych zasadach, takich jak dobór rozmiaru, rodzaju i materiału, możemy dokonać go w sposób, który będzie najlepszy dla dziecka.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Przyszła mama On 2021-01-27
    Rating:
    5.0

    Ja postaram się nie dawać córce smoczka. Synowi dałam już w szpitalu, bo ciągle płakał, a potem nie mogłam mu go zabrać. Męczyliśmy się aż do 3 roku życia.

    Replied by: Joanna On 2021-02-17 Wybór smoczka jest kwestią indywidualną dla każdego rodzica. Jeśli mają Państwo negatywne doświadczenia z poprzednim dzieckiem, można spróbować zaniechać podawania smoczka maluszkowi. Proszę jednak pamiętać, że nowoczesne smoczki projektowane są we współpracy z lekarzami, dzięki czemu są bezpieczne już od pierwszych chwil życia. Malutkie dzieci mają naturalną, silną potrzebę ssania. Pozwala ono regulować łaknienie oraz ilość przyjmowanego pokarmu, a także koić emocje i dać poczucie bezpieczeństwa. Dobry smoczek nie zaburzy odruchu ssania piersi matki, zapewni także swobodne oddychanie i połykanie śliny. Zalet tego akcesorium jest naprawdę dużo, dlatego warto rozważyć, czy całkowita rezygnacja ze smoczka jest konieczna.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
77 134 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 610 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
32 031 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
2 075 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej