Bella

Kiedy dziecko raczkuje? Pełzanie a raczkowanie. Nieprawidłowe raczkowanie – jak pomóc dziecku?

Przeczytano 7 209 0 Liked
 

Zanim dziecko zacznie raczkować, rodzice mogą zaobserwować u niego różne etapy rozwoju motorycznego, takie jak np. pełzanie. W którym miesiącu dziecko zaczyna raczkować? Jak pomóc dziecku raczkować? Czy raczkowanie i czworakowanie to ta sama czynność?

Raczkowanie. Kiedy dziecko raczkuje?

Raczkowanie dziecka przebiega stopniowo, etapami. Najpierw maluch potrafi obracać się wokół własnej osi, później przesuwa się do przodu za pomocą rąk i kolan, następnie kołysze się na dłoniach i kolanach, by w końcu umieć koordynować naprzemienne ruchy rękami i nogami.

Od kiedy dziecko raczkuje?

Kiedy dzieci zaczynają raczkować? Pierwszy etap raczkowania zaczyna się około 8. miesiąca życia. Następnie w przeciągu najbliższych 3-4 miesięcy umiejętność ta zostaje wyszlifowana. W którym miesiącu dziecko raczkuje? Zwykle przełomowy jest pierwszy rok jego życia następnie, pomiędzy 12. a 15. miesiącem życia niemowlak zaczyna chodzić.

Kiedy niemowlę raczkuje? Co powinno wzbudzić niepokój u rodziców?

Na pytanie „kiedy dziecko zaczyna raczkować” nie ma jednoznacznej odpowiedzi, każde dziecko rozwija się bowiem swoim tempem. Niektóre maluchy omijają nawet etap raczkowania i od razu przechodzą do prób chodzenia. To, kiedy dziecko powinno zacząć raczkować, jest kwestią indywidualną, jednak jeśli maluch ma już roczek i do tej pory nie podjął żadnej próby chodzenia, warto zasięgnąć porady lekarza.

Pełzanie a raczkowanie

Jak już wspomniano, raczkowanie dzieli się na kilka etapów. Jak dziecko zaczyna raczkować? Najpierw maluch pełza na wszystkich kończynach, z brzuszkiem dotykającym podłogi. Następnie pełza podobnie do foki – pracują tylko górne kończyny, natomiast reszta ciała przesuwa się po podłodze. Finalnie dochodzi do podniesienia tułowia i miednicy oraz wyprostowania kończyn i wykonywania nimi skoordynowanych ruchów.

Raczkowanie a czworakowanie

Raczkowanie to nie to samo co czworakowanie. Kiedy dziecko porusza się do przodu na wszystkich czterech kończynach, z uniesionymi biodrami, jest to czworakowanie. A raczkowanie? Tak nazywany jest podobny ruch, ale w tył. Nie wszystkie dzieci raczkują, niektóre od razu ruszają do przodu, czyli czworakują.

Jak nauczyć dziecko raczkować?

Jak pomóc dziecku raczkować? Dobre warunki do raczkowania to:

  • miękkie i nieśliskie podłoże – np. dywan,
  • pozwalanie, aby maluch się wspinał,
  • spędzanie z maluchem czasu na podłodze,
  • umieszczenie przed maluchem lusterka i przesuwanie go na różne strony, zachęcając, by po nie sięgnął,
  • zachęcanie niemowlaka, aby przemieszczał się do zabawek, członków rodziny lub umieszczonych na podłodze przedmiotów.

Nieprawidłowe raczkowanie

Po czym poznać nieprawidłowe raczkowanie, które może świadczyć o problemach zdrowotnych lub zakłóceniach w rozwoju? W prawidłowej technice raczkowanie do tyłu polega na poruszaniu na przemian rączkami i nóżkami, na wyprostowanych dłoniach. Maluch w dniu swoich pierwszych urodzin nie powinien mieć problemów z koordynacją ani równowagą. Jeśli dziecko śmiesznie kica ze złączonymi nogami, zagina palce lub używa jednej i tej samej kończyny do poruszania się, wskazana jest konsultacja z pediatrą.
Nie należy natomiast przejmować się, gdy wcześniej zaobserwowano tzw. raczkowanie na kraba (przemieszczanie się w tył lub do boku), rolowanie (turlanie się po podłodze), raczkowanie na niedźwiedzia (poruszanie się na dłoniach oraz stopach, z nogami wyprostowanymi w kolanach) lub na komandosa (ślizganie się po podłodze bez podnoszenia brzuszka do góry) – są to naturalne style, które przygotowują bobasa do właściwego raczkowania i czworakowania.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 486 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
35 702 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
40 557 4

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
29 933 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej