Płacz dziecka. Dlaczego noworodek płacze? Jak uspokoić dziecko?

Przeczytano 5 729 razy 0 Polubiono
1 Komentarz
(5)
 

Wsłuchanie się w płacz dziecka może pomóc rodzicom odczytać potrzeby swojej pociechy. Mimo że noworodek nie potrafi mówić, szybko nauczą się oni rozpoznawać, kiedy maluch jest głodny, czy coś go boli lub, czy zwyczajnie w świecie – nudzi mu się.

Płacz dziecka – jak rozpoznać?

Płacz dziecka to pewnego rodzaju sygnał komunikacyjny. W ten sposób maluch pokazuje, że brakuje mu bliskości, trzeba wymienić pieluchę, coś go boli lub jest głodny. Co oznacza nagły przeraźliwy płacz niemowlaka? O czym świadczy cichutki płacz noworodka? Oto kilka pomocnych wskazówek:

 • płacz noworodka pomimo tego, że jest najedzony i ma suchą pieluszkę, oznacza, że maluch potrzebuje bliskości. Przytulenie, kołysanie, całowanie i czułe mówienie do malca powinno go uspokoić;
 • przerywany i krótki płacz, ssanie otaczających przedmiotów, a także wkładanie do ust raczki najczęściej wiąże się z tym, że dziecko jest głodne;
 • łagodne kwilenie na przemian z rozpaczliwym krzykiem, ziewaniem i przysypianiem to znak, że dzidziuś szykuje się do drzemki i potrzebuje ciszy oraz odpoczynku;
 • kwilenie połączone z kręceniem główką i rozglądaniem się to wyraźny sygnał, że maluchowi się nudzi.

Niepokój rodziców może wzbudzić histeryczny płacz niemowlaka, głośny, przenikliwy, przerywany i powracający. I rzeczywiście, histeryczny płacz dziecka w nocy lub w dzień może się wiązać z bólem brzucha, kolką, zapaleniem gardła, a nawet nieżytem żołądka. Histeryczny płacz niemowlaka przed zaśnięciem może sygnalizować brudną pieluchę, nie mniej istotna przyczyna gwałtownego płaczu noworodka to również dyskomfort związany z tym, że ktoś obcy próbuje wziąć malucha na ręce.
WARTO WIEDZIEĆ: gdy niemowlę płacze przez sen, może to być oznaka bólu związanego z wyrzynaniem się zębów. Płacz niemowlaka w nocy może świadczyć także o nieprawidłowym napięciu nerwowym. Jeśli sytuacja powtarza się każdej nocy i szloch trwa dłużej niż kilkanaście minut, konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą.

Dlaczego dziecko płacze?

Dlaczego noworodek płacze? Główne przyczyny tego, że niemowlę ciągle płacze, to:

 • ból/choroba;
 • głód;
 • nuda;
 • potrzeba bliskości;
 • zmęczenie.

Dziecko płacze przez sen wtedy, gdy wyrzynają mu się zęby lub cierpi z powodu nieprawidłowego napięcia nerwowego. Dość specyficzną przyczyną płaczu jest także konieczność odreagowania emocji po całym dniu. Zwolennikiem tzw. teorii płaczu odreagowującego jest Thomas B. Brazelton.

Jak uspokoić dziecko?

Jak uspokoić niemowlę? Niezależnie od przyczyny płaczu, warto szybko zareagować i:

 • nakarmić bobasa;
 • przytulić malucha do piersi;
 • puścić dziecku usypiające nagranie, np. biały szum;
 • usadzić niemowlaka w kołysce lub wózku i go pokołysać;
 • wyjść z maluchem na świeże powietrze;
 • wziąć pociechę na ręce i z nią pochodzić;
 • zmienić pieluszkę;
 • zrobić maluchowi ciepłą kąpiel.

Jak uspokoić dziecko, gdy przyczyną płaczu jest ból lub np. kolka? W takiej sytuacji można położyć malucha na brzuchu i delikatnie pomasować mu brzuszek. Jeśli płacz nie przemija lub szlochowi towarzyszą jeszcze inne objawy, wskazana jest konsultacja u lekarza pediatry.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

 • Napisał: Gosia On 2022-10-21
  Ocena:
  5.0

  Proszę Państwa podpowiedzcie mi co mam zrobić dziecko 3miesieczne corcia budzi się ze strasznym płaczem..uspokajam Weronikę 15min nic 30min je mleko usypia za jakiś czas zaś budzi się i placze strasznie ..czasem jak,np masuje jej dziaselka uspokaja sie (jakby)i jakby chciala jeść..troszke ulewa jej jakby nie wiem coś stało jej na zoladeczku ale nie wiem ..dajemy córci Espumisan i delicol na kolki..ale nie skutkuje wczoraj byliśmy u lekarza Pani doktor nic nie widziala niepokojacego ..Głupieje już jest w domu tez troszke hałas bo jest 3latek i dwójka starszych dzieci 10 i14lat ..I nie wiem już co zrobić mam ;(

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-17 Pan Gosiu, przyczyn płaczu malucha może być naprawdę wiele. Być może przeszkadza mu właśnie hałas, a może dokuczają kolki. Jeśli pediatra nie widzi nic niepokojącego, trudno mi cokolwiek doradzić.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go