Wcześniak to noworodek, który przyszedł na świat pomiędzy 22 a 37. tygodniem ciąży. Jeśli dziecko zostało urodzone przed 22. Tygodniem ciąży, jest ono traktowane jako poronione, ponieważ jest niezdolne do samodzielnego życia. Czym jest skrajne wcześniactwo? Co oznacza sformułowanie „późny wcześniak”? Jak przebiega rozwój wcześniaka miesiąc po miesiącu? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.



Wcześniak
-
Wcześniak 28-29. tydzień. Rozwój
Dziecko urodzone w 28. tygodniu lub 29. tygodniu ciąży to tzw. skrajny wcześniak. Jak przebiega rozwój malucha? Czy wcześniak z 28. lub 29. tygodnia ciąży ma w pełni rozwinięte narządy i duże szanse na prawidłowy rozwój? Podpowiadamy w niniejszym artykule.
-
Wcześniak - kiedy jest bezpieczny? Skrajny a późny wcześniak
Dzieci urodzone przedwcześnie, czyli między 22. a 37. tygodniem ciąży, nazywane są wcześniakami. Nie bez znaczenia pozostaje także waga dziecka, ponieważ wcześniactwo dotyczy również maluchów, których waga w momencie urodzenia nie przekroczyła 500 g. Narodziny na długo przed planowanym terminem porodu mogą generować liczne problemy rozwojowe dziecka, a przede wszystkim stanowią realne zagrożenie jego życia. Dowiedz się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na malucha i z jakimi powikłaniami...
-
Wcześniak – 32 i 33. tydzień. Poród w 32 i 33. tygodniu ciąży. Rozwój wcześniaka
Poród w 32. tygodniu ciąży oraz poród w 33. tygodniu ciąży to wciąż poród przedwczesny. Na szczęście rozwój wcześniaka urodzonego w 32. tygodniu oraz wcześniaka z 33. tygodnia przebiega bardzo szybko i w większości przypadków – bez komplikacji. Jak długo dziecko musi pozostać w szpitalu po urodzeniu? Podpowiadamy.
-
Wcześniak – 30 i 31. tydzień. Poród w 30 i 31. tygodniu ciąży
Poród w 30. tygodniu ciąży oraz poród w 31. tygodniu ciąży to poród przedwczesny. Na szczęście do planowanego rozwiązania jest tak blisko, że przeżywalność wcześniaków 30 tc oraz wcześniaków 31 tc jest bardzo duża. Kiedy maluch może opuścić szpital? Podpowiadamy.
-
Poród w 34, 35 i 36. tygodniu. Wcześniaki
Poród w 34. tygodniu ciąży, poród w 35. tygodniu ciąży oraz poród w 36. tygodniu ciąży to wciąż jeszcze poród przedwczesny. Na szczęście rozwój wcześniaka urodzonego w 32, 34 lub 35. tygodniu ciąży przebiega zazwyczaj bez większych komplikacji. Jak długo dziecko musi pozostać w szpitalu po urodzeniu? Czy wymaga podłączenia do specjalistycznej aparatury? Podpowiadamy.
-
Przechowywanie mleka matki. Jak przechowywać, rozmrażać i podgrzewać? Ile może stać odciągnięte mleko?
Przechowywanie odciągniętego mleka kobiecego to bardzo przydatna umiejętność. Dzięki zapasom pokarmu kobieta może wynająć dla dziecka opiekunkę, a sama wrócić do pracy. Jak przechowywać mleko matki?
-
Poród przedwczesny - objawy, przyczyny. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny?
Według definicji WHO o przedwczesnych porodach mówimy wówczas, kiedy dziecko przychodzi na świat przed 37. tygodniem ciąży. Z tym zjawiskiem najczęściej spotykamy się podczas ciąż mnogich, ale może ono dotyczyć praktycznie każdej przyszłej mamy. Statystyki pokazują, że każdego roku w Polsce rodzi się niemal 30.000 wcześniaków, co stanowi około 6,7% wszystkich porodów. Chociaż porody przedwczesne nie występują często, warto mieć świadomość, z jakimi konsekwencjami wiążą się dla matki i...
-
Jak widzi noworodek? Kiedy dziecko zaczyna widzieć?
Wielu rodziców zastanawia się, jak widzi noworodek od razu po urodzeniu, a także na dalszych etapach życia. Kiedy niemowlę zaczyna widzieć kształty? Kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory? W niniejszym artykule odpowiadamy na te pytania.
-
Bezdech u noworodka i niemowlaka. Bezdech senny i podczas płaczu. Jak rozpoznać i co robić?
Bezdech u noworodka to dolegliwość, która występuje u nawet 1% żywo urodzonych dzieci. Po czym rozpoznać bezdech u dziecka? Co robić w sytuacji, gdy wystąpiły oznaki bezdechu? Podpowiadamy.
-
Wcześniak 26-27. tydzień – waga dziecka i szanse
Dziecko urodzone w 26. tygodniu lub 27. tygodniu ciąży to tzw. ekstremalnie skrajny wcześniak. Jak przebiega rozwój malucha urodzonego skrajnie przedwcześnie? Czy ma duże szanse na przeżycie i prawidłowy rozwój? Podpowiadamy w niniejszym artykule.
-
Smółka u noworodka. Co to jest, kiedy powinna być wydalona? Smółka w wodach płodowych
Po porodzie lekarze często pytają, czy już doszło do wydalenia smółki. Co to jest smółka u noworodka? Kiedy powinno dojść do jej usunięcia z organizmu? Co oznacza smółka w wodach płodowych?
-
Skala Apgar – co to jest? Punkty Apgar
Ocena w skali Apgar pozwala sprawdzić ogólny stan zdrowia noworodka bezpośrednio po urodzeniu. Za co przyznawane są punkty w skali Apgar? Co to jest i kiedy punktacja Apgar może świadczyć o nieprawidłowościach? Podpowiadamy.
-
Kaszki dla dzieci i niemowląt. Jakie wybrać?
Kiedy rodzice wprowadzają do diety swojej pociechy kaszki dla dzieci, wielu z nich ma wątpliwości co do tego, jaki produkt wybrać. Od czego zacząć? Jak podawać kaszki dla niemowląt? Zapraszamy do sprawdzenia krótkiego poradnika na ten temat.