Jak podnosić, nosić i trzymać noworodka? Kiedy dziecko trzyma główkę?
Nauka podnoszenia główki u niemowlaka zajmuje trochę czasu. Dopóki brzdąc nie opanuje tej umiejętności, rodzic musi być ostrożny podczas brania dziecka na ręce. Jak podnosić noworodka prawidłowo? Na czym polega odpowiednie noszenie niemowlaka? Podpowiadamy.
Jak podnosić noworodka?
Podnoszenie noworodka oraz podnoszenie niemowlaka to czynności, które muszą zostać opanowane nie tylko przez rodziców, ale także wszystkich członków rodziny oraz bliskich znajomych, którzy chcą wziąć malucha na ręce.
Jak prawidłowo podnosić noworodka? Oto instrukcja, krok po kroku:
- podejdź do malucha, delikatnie go dotknij i porozmawiaj z nim, aby go uspokoić;
- wsuń jedną dłoń pomiędzy nóżki dziecka, tak, aby jego ciało spoczywało na Twojej ręce;
- wsuń drugą dłoń pod główkę, aby ją podtrzymać podczas podnoszenia malucha do góry;
- powoli unieś dziecko.
O czym jeszcze warto pamiętać? Jak podnosić niemowlę lub noworodka? Bardzo ważne jest, aby:
- nie podnosić malucha za rączki lub pod paszki;
- nie spieszyć się z noszeniem dziecka w pionie, w przeciwnym razie mogą u niego wystąpić wady postawy lub zaburzenia napięcia mięśniowego;
- nie wykonywać gwałtownych ruchów;
- przypilnować, aby rączki i nóżki dziecka nie zwisały bezwładnie.
Jak nosić i trzymać noworodka?
Sposób noszenia noworodka oraz trzymania go w objęciach zmienia się wraz z wiekiem. Kiedy maluch jeszcze nie potrafi podnosić główki, wymagana jest duża ostrożność. Natomiast gdy umiejętność ta zostanie przez niego opanowana, rodzice mają do dyspozycji więcej pozycji.
Jak nosić noworodka w pierwszych dniach jego życia? Najlepiej go umieścić na przedramieniu jednej ręki, tak, aby kręgosłup spoczywał stabilnie na ręce, a głowa została umieszczona w zgięciu łokcia. Podczas podnoszenia malucha należy cały czas pilnować, by miał on podtrzymaną główkę.
Jak trzymać noworodka do odbicia? Usuwaniu gazów z żołądka sprzyja pozycja pionowa, należy jednak pamiętać o podtrzymaniu główki. Najlepiej objąć malca i poczekać kilka minut, aż mu się odbije. Poza pozycją do odbijania nie jest zalecane, aby nosić malucha w ten sposób. Skutki noszenia noworodka w pionie mogą być bowiem bardzo poważne – może u niego dojść do przeciążenia kręgosłupa i wystąpienia wad postawy.
Jak nosić niemowlę? Prawidłowe noszenie niemowlaka jest nieco łatwiejsze niż w przypadku noworodków, dlatego, że malec powoli opanowuje umiejętność podnoszenia główki. Gdy to się uda, można trzymać dziecko na przedramieniu, w chuście wiązanej oraz przy klatce piersiowej, na brzuchu. A kiedy maluch jest starszy i potrafi już siadać, można go sadzać okrakiem na biodrze.
Jak trzymać dziecko do odbicia? Gdy maluch potrafi już podnosić główkę, najlepiej go unosić w pozycji zbliżonej do pionowej, z rączkami przewieszonymi przez bark, podtrzymując mu pupę oraz plecki. Takie trzymanie dziecka do odbicia jest dla niego bezpieczne.
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Podnoszenie główki u niemowlaka wymaga czasu – z reguły maluchy opanowują tę umiejętność pod koniec pierwszego miesiąca życia. W pierwszych miesiącach życia udaje się jednak utrzymać główkę w górze na bardzo krótko. Dopiero pięcio-sześciomiesięczny maluch potrafi samodzielnie utrzymywać główkę na dłużej.
Podnoszenie główki u niemowlaka można z nim ćwiczyć. W tym celu wskazane jest układanie go w pozycji na brzuchu, na kilka minut, 2-3 razy dziennie. Kiedy malec leży na brzuchu, można mu pokazywać różne ciekawe zabawki, aby zachęcić go do wodzenia za nim wzrokiem i podnoszenia główki.
Powiązane wpisy
Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...
W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...
Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...
Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...
Komentarze
Dziecko 2 tygodniowe samo przekręca głowę z lewej na prawą stronę leżąc na plecach. Czy to normalne w tym wieku?
Replied by: Joanna On 2024-05-29
Zadaj pytanie lub napisz komentarz