Bella

Od kiedy i jak kłaść dziecko na brzuchu? Nieprawidłowe leżenie na brzuchu niemowlaka

Przeczytano 7 723 0 Liked
 

Małe dzieci powinny być układane na brzuszku jak najczęściej, ale tylko wtedy, gdy są one aktywne i nie śpią. Od kiedy kłaść dziecko na brzuchu? Co zrobić, aby zachęcić maluszka do tej pozycji? Podpowiadamy.

Od kiedy kłaść dziecko na brzuchu?

Noworodek na brzuchu – wielu rodziców widząc, że ktoś układa malucha w tej pozycji, wpada w popłoch. Tymczasem pediatrzy zalecają leżenie na brzuszku, już od pierwszych dni po narodzinach. Pierwszy kontakt skóra do skóry z noworodkiem odbywa się podczas leżenia na brzuchu mamy. Pierwsze karmienie piersią także. W kolejnych dniach po porodzie nie należy unikać tej pozycji – warto kłaść malucha w ten sposób nawet kilka razy w ciągu dnia, ale tylko wtedy, gdy jest on aktywny.

Leżenie niemowlaka na brzuchu ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

  • nauka podnoszenia głowy;
  • poprawa perystaltyki;
  • wsparcie rozwoju fizycznego;
  • wzmocnienie mięśni karku;
  • wzmocnienie mięśni kręgosłupa;
  • wzmocnienie mięśni rąk;
  • zminimalizowanie ryzyka zniekształcenia się główki.

Ile powinno trwać leżenie na brzuchu? 2-miesięczne dziecko nie powinno spędzać w tej pozycji więcej niż 5-10 minut w kilku sesjach, każdego dnia.

Jak kłaść noworodka na brzuchu? Nieprawidłowe leżenie na brzuchu niemowlaka

Prawidłowe leżenie na brzuchu niemowlaka wymaga od jego rodziców ułożenia go we właściwej pozycji. Jak kłaść noworodka na brzuchu? Oto kilka wskazówek:

  • połóż malucha na przewijaku lub innej stabilnej powierzchni;
  • podłóż jedną rękę pod główkę dziecka w celu asekuracji, a drugą pozostaw na jego klatce piersiowej;
  • mów do malucha, żeby go uspokoić;
  • unieś i obróć bobasa, tak, aby ciężar jego ciała spoczął na dłoni, która styka się z klatką piersiową;
  • opuść malucha delikatnie na przewijak;
  • wysuń dłonie spod ciała malucha;
  • ułóż rączki dziecka po obu stronach jego główki.

Prawidłowa pozycja niemowlaka na brzuchu może być przyjmowana zarówno na twardym podłożu, jak i w powietrzu, po jego podniesieniu.

Po czym poznać nieprawidłowe leżenie na brzuchu niemowlaka?

Jeśli dziecko wyrywa się i jest niespokojne, to znaczy, że maluch odczuwa jakiś dyskomfort. Na szczęście można tego uniknąć, pod warunkiem, że uda się odkryć przyczynę niespokojnego zachowania. Najczęściej popełniane błędy podczas kładzenia dziecka na brzuszek to:

  • położenie dziecka na niewygodnym podłożu;
  • układanie dziecka na brzuszku, kiedy jest głodny lub zmęczony;
  • zakładanie maluszkowi niewygodnych ubranek;
  • zbyt wysoko uniesiona twarz rodzica – po położeniu niemowlaka na brzuchu rozsiądź się naprzeciwko niego tak, aby Twoje oczy znajdowały się na wysokości jego wzroku;
  • zbyt długie leżenie na brzuszku niemowlaka – jak długo malec powinien pozostać w leżeniu na brzuszku? Na początku wystarczy 5 minut, z czasem dziecku uda się dłużej wytrzymać w tej pozycji.

Jak zachęcić dziecko do leżenia na brzuchu?

Prawidłowe leżenie na brzuchu niemowlaka jest do osiągnięcia, pod warunkiem, że maluch zostanie odpowiednio zmotywowany do przyjęcia tej pozycji. Jeśli maluch reaguje niechętnie na obracanie na brzuszek, można zacząć od króciutkich sesji i stopniowo je wydłużać. Podczas wykonywania ćwiczenia należy cały czas utrzymywać z maluchem kontakt wzrokowy, można go także zabawiać.
Co jeszcze można zrobić? Jak zachęcić dziecko do leżenia na brzuchu? Aby przyzwyczaić malucha do tej pozycji, można go nosić tak, żeby leżał na brzuszku w powietrzu. Po pewnym czasie bobas zacznie akceptować takie ułożenie ciała także na podłożu.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 790 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
36 253 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
41 067 5

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
30 191 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej