Bella

Kiedy dziecko siada? Kiedy zaczyna siadać z podparciem i samodzielnie? Jak nauczyć dziecko siadać?

Przeczytano 1 232 0 Liked
 

Pierwszy rok życia niemowlaka to czas wielu, dla niego przełomowych, a dla jego rodziców – wzruszających – chwil. Kiedy dziecko zaczyna siadać? Jak dziecko siada po raz pierwszy? Podpowiadamy, czego się spodziewać.

Kiedy dziecko siada?

W jakim wieku dziecko siada? To prawda, że za przełomowy okres uważa się cały pierwszy rok życia malucha. Odpowiedź na pytanie, od kiedy dziecko siada, nie jest jednak taka prosta. Każde dziecko rozwija się inaczej, dlatego dla okresu niemowlęcego przyjęto pewne przedziały wiekowe, tzw. okienka rozwojowe, w których zwykle dochodzi do wykształcenia nowej umiejętności.

Kiedy niemowlę siada?

Zatem w którym miesiącu dziecko siada? Zwykle ma to miejsce około 6-10. miesiąca życia. Inne źródła podają także, że moment, kiedy dzieci zaczynają siadać, przypada na ich 4-11 miesiąc życia lub nawet 9-10 miesiąc życia – dopiero przed końcem 1. roku życia niemowlak osiąga pełną równowagę podczas pozycji siedzącej. Tym samym powszechne przekonanie na temat tego, że siadanie dziecka przypada na półroczek, jest błędne, ponieważ jedynie niewielki odsetek maluchów opanowuje tę umiejętność tak szybko. Skoro znamy już odpowiedź na pytanie, kiedy dziecko siada, warto wyjaśnić także, po czym poznać moment, kiedy dziecko powinno siadać oraz od kiedy dziecko siedzi bez podparcia opiekuna.

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Wiemy już, że moment, kiedy dziecko zaczyna siadać, przypada przed 1. rokiem życia. Jak go rozpoznać? Po czym rodzice mogą poznać, kiedy niemowlę zaczyna siadać? Oto oznaki gotowości do osiągnięcia nowego kamienia milowego w rozwoju malucha:

  • bobas potrafi utrzymać samodzielnie główkę,
  • dziecko wyciąga do przodu rączki, gdy straci równowagę,
  • maluch potrafi się sam przewracać na brzuchu,
  • maluch potrafi przez krótki czas wytrzymać w pozycji siedzącej (po ustawieniu go w ten sposób przez rodzica).

To, jak dziecko siada po raz pierwszy, jest kwestią indywidualną, niektóre maluchy przechodzą do pozycji siedzącej z czworaka, natomiast inne z pozycji bocznej.

Ważne: jeśli słyszymy od znajomych, że ich 4-miesięczne dziecko siedzi, nie warto się tym sugerować. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a wszelkie próby przyspieszenia prawidłowego rozwoju, np. poprzez nagminne sadzanie malucha, może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Kiedy dziecko samo siada?

Skoro znamy już odpowiedź na pytanie, kiedy dziecko siada samo oraz po czym poznać, że nadszedł już ten moment, warto wyjaśnić ewentualne wątpliwości związane z rozwojem motorycznym niemowlaka. Kiedy nie należy się niepokoić? Zupełnie normalne jest, że 7-miesięczne dziecko nie siedzi, całkiem naturalne jest także, że 8-miesięczne dziecko nie siedzi i nie raczkuje – u wielu dzieci przełom dokonuje się dopiero około 9-10. miesiąca życia, należy zatem uzbroić się w cierpliwość. Natomiast konsultacji z lekarzem może wymagać sytuacja, kiedy 9-miesięczne dziecko nie siedzi (nie podejmuje nawet prób siadania), a także w wieku późniejszym, gdy 10-11-miesięczne dziecko nie siedzi. Przyczyny opóźnionego osiągania tej umiejętności bywają bardzo różnorodne – mogą za tym stać np. choroby uwarunkowane genetycznie lub zaburzenia neurologiczne.

Jak nauczyć dziecko siadać?

Rodzice często szukają informacji na temat tego, jak pomóc dziecku siadać albo jak uczyć dziecko siadać. Warto jednak mieć świadomość, że próby sadzania niemowlaka stanowią element badania lekarskiego i nie powinny one być wykonywane przez rodziców. Natomiast można zachęcać malucha do przyjmowania pozycji siedzącej, np. poprzez umieszczanie w jego pobliżu ulubionych zabawek (tak, aby musiał po nie sięgnąć) lub podtrzymywanie niemowlaka, gdy samodzielnie spróbuje usiąść. W przypadku braku pomysłów na to, jak bezpiecznie zachęcić dziecko do siadania, zawsze warto najpierw skonsultować się z lekarzem pediatrą. Wtedy satysfakcja z obserwacji tego, jak dziecko uczy się siadać, będzie jeszcze większa!

Źródła:

https://dziecisawazne.pl/kazde-dziecko-siad-wieku-6-miesiecy-o-rozwoju-niemowlecia-pierwszym-roku-zycia-okiem-fizjoterapeuty/
https://fizjoterapia-dzieci.info/jak-rozpoznac-czy-dziecko-jest-gotowe-do-siadu/
https://www.healthline.com/health/parenting/when-can-babies-sit-up
https://www.mjakmama24.pl/niemowle/rozwoj-niemowlaka/na-co-zwrocic-uwage-kiedy-dziecko-zaczyna-siadac-aa-AMtM-oPuw-HFL5.html
https://mamafizjoterapeuta.pl/2018/02/01/2-sposoby-w-jakie-siada-dziecko/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/when-do-babies-sit-up#when-to-seek-help

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 800 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
36 279 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
41 087 5

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
30 202 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej