Czkawka u noworodka. Przyczyny i objawy. Co na czkawkę u noworodka?

Przeczytano 4 000 razy 0 Polubiono
 

Czkawka u noworodka, a także czkawka u niemowlaka to zupełnie naturalne zjawisko. Maluch może czkać nawet kilka razy w ciągu doby. Jakie są tego przyczyny? Czy istnieją sprawdzone sposoby na czkawkę u noworodka lub niemowlaka? Sprawdźmy.

Dlaczego noworodek ma czkawkę?

Czkawka u noworodka lub czkawka u niemowlaka to z punktu widzenia biologii, reakcja organizmu na chwilowe zakłócenia pracy słabo rozwiniętej w tym wieku przepony. Objaw ten nie powinien stanowić powodu do niepokoju, ponieważ czkawka u dziecka to zupełnie normalne i naturalne zjawisko.

Objawy i przyczyny czkawki u noworodka

Czkawką nazywamy nagłe i mimowolne skurcze przepony oraz mięśni międzyżebrowych, poprzedzone nagłym zamknięciem głośni. Zjawisku temu towarzyszy charakterystyczny dźwięk („hyk!”). Częsta czkawka u dziecka nie stanowi zwykle powodu do niepokoju, pod warunkiem, że nie trwa ona dłużej niż kilka minut i ustępuje samoistnie.
Częsta czkawka u noworodka pojawia się, gdy narządy są jeszcze niedojrzałe, wraz z dojrzewaniem niemowlęcia objaw ten pojawia się coraz rzadziej. Przyczyną czkawki u noworodka jest zwykle zbyt łapczywe jedzenie. Zupełnie normalnym zjawiskiem jest czkawka u noworodka po wypiciu mleka z butelki, zwłaszcza jeśli smoczek ma zbyt duży otwór. Całkowicie naturalna jest także czkawka u noworodka po karmieniu piersią, kiedy maluch niewłaściwie uchwyci sutek.
Poza czkawką u noworodka po jedzeniu, do której doprowadza połykanie zbyt dużej ilości powietrza, czkawkę może wywołać także przepełnienie brzuszka jedzeniem. Znaną przyczyną czkawki u dzieci jest również cofanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, czyli refluks. Świadczą o nim objawy takie jak ulewanie u noworodka i czkawka.

Co na czkawkę u noworodka?

Jakie są sprawdzone sposoby na czkawkę u noworodka? Najważniejsze jest, aby:

  • podczas karmienia piersią zadbać o odpowiednie ułożenie niemowlęcia i prawidłowe przystawienie go do sutka;
  • podczas karmienia butelką zadbać o to, aby smoczek w butelce nie był zapowietrzony;
  • po karmieniu dopilnować, aby maluchowi się odbiło.

Jeśli czkawka już wystąpiła, może pomóc trzymanie dziecka w pionie – taka pozycja sprzyja wydostaniu się nadmiaru gazów z żołądka.
Sporadyczne i krótkie epizody czkawki u noworodka lub niemowlęcia nie powinny stanowić powodu do niepokoju, ponieważ mijają one samoistnie. Obserwacji wymagają dopiero sytuacje, w których czkawka przedłuża się (trwa powyżej 48 godzin) lub zaburza prawidłowe odżywianie i sen dziecka.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go