Bella

Sen dziecka. Jak powinien spać noworodek? Jak ubrać dziecko do snu? Jak usypiać noworodka?

Przeczytano 10 057 0 Liked
 

Niespokojny sen noworodka lub niemowlaka stanowi często przyczynę niepokoju jego rodziców. Jak temu zaradzić? Jak powinno spać niemowlę? Jak ubrać dziecko do snu? Jakie są sprawdzone sposoby na uśpienie niemowlaka? Odpowiadamy na te pytania.

Jak powinno spać niemowlę?

Sen noworodka oraz sen niemowlaka znacznie różnią się od snu starszego dziecka. Do około 4. miesiąca życia spanie noworodka przebiega w fazach, bez odróżniania dnia od nocy. Co więcej, maluszek nie potrafi samodzielnie zmienić pozycji ciała i śpi tak, jak go położono. Dopiero po 4.–5. miesiącu życia dzieci nabierają umiejętności przekręcania się z pleców na brzuszek i z brzuszka na plecy, dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak powinien spać noworodek w łóżeczku i układać go prawidłowo.

Jak powinien spać noworodek?

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca, aby noworodki i niemowlęta spały na plecach, na twardej powierzchni do spania (sztywnym materacu), bez miękkiej pościeli i poduszek. Obok dziecka nie należy układać pluszaków ani przytulanek. Ponadto niemowlęta powinny dzielić pokój z opiekunem, jednak bez dzielenia z nim łóżka. Zalecenia AAP mają na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia nagłej nieoczekiwanej śmierci dziecka podczas snu (SIDS).
Co zrobić, gdy mimo ułożenia na plecach rodzice zaobserwowali niespokojny sen noworodka? W takiej sytuacji można pozwolić zasnąć dziecku tak, jak lubi i dopiero gdy zaśnie, ułożyć go we właściwej pozycji.

Jak noworodek powinien spać, jeśli zdiagnozowano u niego ulewanie lub refluks?

Niespokojny sen noworodka może wynikać z refluksu. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby zminimalizować ryzyko zachłyśnięcia się w nocy. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów dziecko powinno być zawsze odkładane do spania na plecach. W przypadku dzieci, którym się ulewa, można jednak delikatnie podnieść część łóżeczka od strony głowy (np. poprzez podłożenie w tej części książek). Dozwolone jest także podłożenie niewielkiej poduszki, jednak nie pod głowę dziecka, a pod materac. Dzięki temu główka i ramiona będą nieco wyżej niż reszta ciała, co zapobiegnie zachłyśnięciu.

Jak noworodek powinien spać, jeśli zdiagnozowano u niego dysplazję?

Spanie na brzuchu niemowlaka i noworodka jest zalecane w wyjątkowych sytuacjach. Jedną z nich jest dysplazja stawów biodrowych. Malucha, u którego zdiagnozowano przypadłość, należy układać do snu z rozłożonymi nóżkami, w tzw. pozycji żabki. Lekarze zalecają jednak, by stosować ten sposób układania dziecka tylko podczas dziennych drzemek, kiedy maluch jest pod stałą opieką mamy lub taty.

Jak powinno spać niemowlę do około 4. miesiąca życia?

Zalecenia AAP dla niemowląt w wieku do około 4. miesiąca życia są dokładnie takie same jak w przypadku noworodków. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niespokojnego snu u niemowlaka, wskazana jest pozycja na plecach. Niewskazane są miękkie materace, pościel, poduszki ani pluszaki. Jeśli maluch nie lubi zasypiać na plecach, należy pozwolić mu zasnąć tak, jak lubi, a później przekręcić go na plecy.

Jak powinno spać niemowlę w wieku powyżej 4. miesiąca życia?

Gdy dziecko jest w wieku powyżej 4. miesiąca życia i masz pewność, że potrafi ono samo przekręcać się z brzuszka na plecki i na odwrót, dozwolone jest spanie na brzuszku lub na boku. W dalszym jednak ciągu najbezpieczniejszą pozycją jest spanie na plecach.

WARTO WIEDZIEĆ: Instytut Matki i Dziecka rekomenduje, by poduszkę dla niemowląt stosować dopiero pomiędzy 12. i 18. miesiąca życia, w przeciwnym razie rośnie ryzyko wymuszenia pozycji niewskazanej dla niemowląt, zachłyśnięcia się treścią pokarmową (dotyczy dzieci z problemami związanymi z ulewaniem lub oddychaniem) lub nawet wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Dodatkowo warto sięgać jedynie po te produkty, które uzyskały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

Jak noworodek lub niemowlak nie powinien spać?

W przypadku małych dzieci nie jest wskazane spanie na brzuszku. Ułożenie malucha na brzuszku jest bowiem uważane za czynnik sprzyjający wystąpieniu SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci niemowląt. W tej pozycji tej mogą spać tylko te dzieci, które potrafią same przekręcić się z brzuszka na plecy oraz te, które mają co do tego wskazania medyczne i podczas snu są pod opieką rodziców.
Jak jeszcze nie może spać noworodek? Spanie na boku jest również uważane za niebezpieczne, przynajmniej do momentu, kiedy dziecko nie potrafi samo przekręcić się z brzuszka na plecy i odwrotnie. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy maluch cierpi na refluks i lekarz podejmie decyzję o tym, aby spędzał on drzemki w takiej pozycji (pod nadzorem rodziców).

Jak ubierać dziecko do snu?

Na to, czy noworodek lub niemowlak będzie spać spokojnie, ma duży wpływ temperatura. Niebezpieczne jest zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie. Jak ubrać niemowlę do snu, aby zapewnić mu odpowiednie warunki? Należy wybierać ubranka, które:

  • nie krępują ruchów dziecka;
  • są wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej certyfikowanych.

Zimą najlepiej sprawdzą się pajacyki i śpioszki, natomiast latem – rampersy na ramiączkach.

Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o to, jak ubrać dziecko do snu? Ponieważ niemowlęta i małe dzieci są bardziej narażone na skutki niskich temperatur, przyjęło się, żeby im zakładać jedną warstwę ubranek więcej niż w przypadku osoby dorosłej. Nie należy natomiast stosować żadnych pościeli, poduszek ani kołderek – w chłodniejszych porach roku dozwolone są specjalistyczne rożki, śpiworki oraz otulacze. Co do czapeczki do spania, w tej kwestii najlepiej poradzić się pediatry, w niektórych przypadkach może ona być wskazana.

Jak usypiać niemowlę?

Na koniec kilka słów o tym, jak usypiać noworodka oraz jak usypiać niemowlę. Aby maluch spał spokojnie (zarówno podczas drzemki niemowlaka, jak i w nocy), kluczowe są:

  • nakarmienie;
  • przewinięcie przed snem;
  • ubranie w wygodne i suche ciuszki;
  • zapewnienie w pomieszczeniu, w którym przebywa maluch, odpowiedniej temperatury (na poziomie około 20°C).

Jak usypiać dziecko? Zazwyczaj maluchowi wystarczy kontakt z rodzicem, np. w postaci delikatnego głaskania, a do tego śpiewanie kołysanek. W przypadku małych dzieci może być pomocne odtworzenie tzw. białego szumu, czyli dźwięku przypominającego odgłosy, jakie maluch słyszał w brzuchu mamy.
Co jednak zrobić, gdy to nie wystarczy? Jak usypiać niemowlę w dzień lub w nocy? Oto ciekawe sposoby na uśpienie niemowlaka:

  • bujanie się z dzieckiem na piłce do fitness;
  • chustonoszenie;
  • kołysanie dziecka w wózku;
  • usypianie za pomocą smoczka.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 492 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
35 712 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
40 570 4

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
29 938 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej