Kaszel u niemowlaka. Suchy a mokry kaszel u dziecka. Co na kaszel u dziecka i kiedy do lekarza?

117 Wyświetleń

Kaszel u dziecka to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów podczas wizyty u lekarza pediatry. Z reguły objaw ten świadczy o chorobie zakaźnej dróg oddechowych. Jak odróżnić suchy i mokry kaszel u dziecka? Co na suchy kaszel u dziecka stosować? Kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem? Podpowiadamy.

Przyczyny kaszlu u dzieci

Kaszel polega na gwałtownym wypchnięciu powietrza z dróg oddechowych. Kaszel u dziecka wynika najczęściej z infekcji.

Kaszel u niemowlaka

Jeśli chodzi o kaszel u niemowlaka, możliwe przyczyny to:

 • ekspozycja na dym tytoniowy;
 • przerostu migdałka gardłowego;
 • występowanie u dziecka choroby alergicznej.

Kaszel u dziecka w starszym wieku

U starszych dzieci kaszel pojawia się często wraz z nadejściem roku szkolnego, kiedy wracają one do przedszkola lub szkoły podstawowej i zarażają się od rówieśników różnymi chorobami dróg oddechowych, np. bakteryjnym zapaleniem oskrzeli. Natomiast gdy zaobserwujemy, że kaszel u dziecka ma charakter przewlekły, należy brać pod uwagę także takie przyczyny jak:

 • astma;
 • choroba refluksowa przełyku;
 • kaszel polekowy;
 • kaszel psychogenny;
 • mukowiscydoza,
 • pierwotna dyskineza rzęsek.

Szczekający kaszel u dziecka

Za szczekający kaszel u dziecka (inaczej zwany kaszlem krtaniowym) mogą odpowiadać zakażenia wirusowe. Wywołują one podgłośniowe zapalenie krtani, obecność ciała obcego w układzie oddechowym lub wrodzone wady anatomiczne układu oddechowego.

Mokry a suchy kaszel u dzieci

Kasłanie dzieli się na suche i mokre. Jak odróżnić suchy kaszel u dziecka i mokry kaszel u dziecka? Kiedy nie dochodzi do produkcji wydzieliny, mowa o suchym kaszlu, natomiast gdy w dolnych drogach oddechowych gromadzi się wydzielina, która jest następnie odkrztuszana przez malucha, jest to mokry kaszel. Oczywiście ostateczna ocena kaszlu należy do lekarza.
Kaszel u dziecka w nocy połączony z odkrztuszaniem „grudek” i „czopów” może świadczyć o mukowiscydozie, tymczasem mokry kaszel u dziecka w nocy lub nad ranem to oznaka infekcji dróg oddechowych. Suchy kaszel u dziecka w nocy może mieć związek z zakażeniem wirusowym, tymczasem domieszka pokarmu w wydzielinie wykaszliwanej przez małe dziecko może świadczyć o obecności wrodzonej wady układu oddechowego – przetoki tchawiczo-przełykowej.

Co na kaszel u dziecka i kiedy skontaktować się z lekarzem?

Jeśli kaszel występuje w okresie noworodkowym lub we wczesnym niemowlęctwie, zawsze wymaga zawsze pilnej diagnostyki lekarskiej. Jego przyczyną mogą być bowiem wady wrodzone, choroby genetyczne, obecność ciała obcego w drogach oddechowych lub zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego.
Tymczasem starsze dziecko powinno zostać pilnie skierowane do specjalisty, gdy rodzice zaobserwują u niego objawy, takie jak:

 • nagły początek kaszlu;
 • nawracający lub nasilający się kaszel;
 • odkrztuszanie odlewów oskrzelowych;
 • przewlekły kaszel z odkrztuszaniem;
 • towarzyszące kaszlowi niepokojące symptomy: duszność, krwioplucie, nawracające zapalenie płuc, poty nocne, utrata masy ciała.

Co na suchy kaszel u dziecka stosować? Dobrym domowym sposobem na kaszel inhalacje z soli fizjologicznej. Zabieg nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi, jego zadaniem jest oczyszczenie i nawilżenie śluzówki nosa oraz dróg oddechowych. Odpowiednia pielęgnacja i wykonywanie 2-3 inhalacji na dobę powinno pomóc w uporaniu się z problemem.
Inhalacje u dzieci przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnie przeznaczonych do tego urządzeń, tzw. inhalatorów. To niewielkie, łatwe w obsłudze sprzęty, które umożliwiają przeprowadzenie terapii z użyciem soli fizjologicznej lub leków. Wśród dostępnych na rynku modeli warto zwrócić uwagę na takie, które powstały z myślą o małych dzieciach – wyróżnia je sympatyczny, bajkowy design np. inhalator w kształcie misia, którego maluch może pomalować dołączonymi do zestawu, zmywalnymi flamastrami.
Gdy domowe sposoby nie działają i kaszel się utrzymuje, nawraca lub jego objawy się nasilają, warto udać się do specjalisty. Leczenie kaszlu u dzieci ma charakter przyczynowy – leki zmniejszające obrzęk błony śluzowej, immunomodulujące lub rozszerzające oskrzela wdraża się dopiero po zidentyfikowaniu przyczyny. Lekarzem, do którego należy się zwrócić o pomoc, gdy dziecko kaszle, jest lekarz rodzinny lub pediatra. Dodatkowo warto odbyć konsultację u pulmonologa, laryngologa oraz, w nietypowych przypadkach, u gastroenterologa.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go