Bella

Trzydniówka – rumień nagły. Gorączka trzydniowa u dziecka i wysypka – ile trwa?

Przeczytano 9 022 0 Liked
 

Trzydniówka (inaczej rumień nagły) to choroba zakaźna, która dotyka dzieci najczęściej w pierwszych dwóch latach ich życia. Jaki jest jej przebieg? Kiedy należy udać się z maluchem do lekarza?

Rumień nagły

Rumień nagły (inaczej rumień trzydniowy lub trzydniówka) to choroba zakaźna, występująca u dzieci w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Jej przyczyną jest najczęściej zakażenie wirusami HHV-6 lub HHV-7, drogą kropelkową lub poprzez kontakt bezpośredni. Leczenie trzydniówki ma charakter objawowy, polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych, a także zwiększeniu podaży płynów.
Czym się charakteryzuje rumień nagły? Wysypka oraz gorączka trzydniowa u dziecka to najbardziej typowe objawy tej choroby. Ponieważ nie istnieją szczepionki, które chroniłyby przed rumieniem nagłym, profilaktyka polega na stosowaniu zasad higieny oraz unikaniu kontaktów z osobami chorymi.

WARTO WIEDZIEĆ: Na rumień nagły rzadko chorują niemowlęta w wieku poniżej 6 miesięcy – wynika to z faktu, iż posiadają one jeszcze przeciwciała przekazane przez matkę.

Trzydniówka – objawy

Jak manifestuje się trzydniówka? Objawy zależą od fazy choroby. Nazwa trzydniówka nawiązuje do tego, że w przebiegu rumienia nagłego występuje gorączka trzydniowa. Podwyższona temperatura ciała (do nawet ponad 40°C) to jednak niejedyny symptom fazy gorączkowej choroby. Inne możliwe objawy to drażliwość oraz pogorszone samopoczucie, mogą się także pojawić liczne dolegliwości ze strony układu oddechowego oraz pokarmowego. Tymczasem na dalszych etapach rozwoju trzydniówki dochodzi do spadku temperatury i pojawia się wysypka oraz powiększenie węzłów chłonnych.
Jak wyglądają zmiany skórne typowe dla trzydniówki? Wysypka po trzydniówce przypomina wyglądem drobne, gęsto rozrzucone bladoróżowe plamki – najpierw pojawiają się one na klatce piersiowej, twarzy i brzuchu, a następnie dochodzi do rozsiania w obrębie kończyn. Poza wspomnianymi objawami w przebiegu rumienia nagłego mogą pojawić się także nietypowe symptomy, takie jak np. drgawki gorączkowe, napięte ciemiączko przednie czy też obrzęk powiek.

3-dniówka u dziecka – ile razy maluch może zachorować?

3-dniówka u dziecka może wystąpić dwa razy – wynika to z faktu, że chorobę wywołują dwa rodzaje wirusa – HHV-6 oraz HHV-7. Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza? Jeśli u malucha wystąpiła jedynie gorączka oraz wysypka i brak innych niepokojących objawów, wystarczy mu podawać leki przeciwgorączkowe. W przeciwnym razie należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Trzydniówka – wysypka – ile trwa?

Jak długo rozwija się rumień nagły u dziecka? Choroba trzydniowa daje przez około 3 dni objawy w postaci wysokiej temperatury ciała, następnie gorączka ustępuje i pojawiają się zmiany skórne. Wysypka znika samoistnie po upływie 1-2 dni, nie pozostawiając na skórze żadnych śladów.
Pojawienie się wysypki zwiastuje koniec trzydniówki. Jak długo dziecko zaraża po przechorowaniu? Według lekarzy maluch zaraża przed pojawieniem się gorączki oraz dopóki ona trwa. Natomiast gdy pojawi się wysypka, dziecko już nie zaraża.

Rumień nagły u dorosłych – objawy

Trzydniówka dotyka dzieci, głównie niemowląt w wieku pomiędzy 6. miesiącem życia a 2. rokiem życia. Rumień nagły u dorosłych zdarza się bardzo rzadko. Choroba może zaatakować osoby, które nie miały z nią styczności w okresie dziecięcym. Zwykle przebieg trzydniówki u dorosłych jest łagodniejszy niż w przypadku dzieci. Niestety choroba jest bardzo zakaźna i dorosły może nią bardzo szybko zarazić swoje dziecko. Źródłem zakażenia mogą być także osoby, które przechorowały rumień nagły w dzieciństwie, ale po ustąpieniu objawów wirusy pozostały w ich organizmie w utajeniu.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 790 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
36 256 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
41 069 5

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
30 193 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej