Bella

Refluks u niemowlaka. Objawy, jak rozpoznać? Leczenie i domowe sposoby

Przeczytano 7 238 0 Liked
 

Refluks u niemowlaka wynika zwykle z niedojrzałości układu pokarmowego. Zjawisko to najczęściej ustępuje samoistnie w wieku 12-14 miesięcy. Jak objawia się refluks? Kiedy rodzice powinni mieć powody do niepokoju i na czym polega leczenie choroby refluksowej u małych dzieci?

Refluks u niemowlaka

Refluks u noworodka lub refluks u niemowlaka to zjawisko fizjologiczne – tak nazywamy cofanie się treści żołądka do przełyku. Dolegliwość ta jest charakterystyczna dla małych dzieci i ustępuje z wiekiem. Jeśli wystąpił refluks żołądkowy u niemowlaka, który prawidłowo przybiera na wadze i nie wykazuje żadnych niepokojących objawów, takie dziecko jest określane jako happy spitter (z języka angielskiego – szczęśliwy “ulewacz”).
Kiedy refluks żołądka u dzieci wymaga pogłębionej diagnostyki? Problematyczny może się okazać bolesny refluks u niemowlaka, po którym maluch krzywi się lub płacze. Do wizyty u pediatry powinien skłonić także cichy refluks utrudniający połykanie pokarmu oraz sprawiający wiele problemów w nocy. Dopóki jednak refluks u dzieci nie powoduje dolegliwości, nie ma się czym martwić.

Objawy refluksu u niemowlaka i jak go rozpoznać?

Po czym rozpoznać refluks u niemowlaka? Objawy to:

  • brak apetytu,
  • częste ulewanie po posiłku,
  • kaszel,
  • spowolniony przyrost masy ciała,
  • świszczący oddech.

Co jeszcze może świadczyć o refluksie u niemowlaka? Jak rozpoznać tę dolegliwość? Sygnałem alarmowym powinny być: przenikliwy płacz dziecka podczas odbijania oraz ulewania w przerwach między posiłkami.
Natomiast jeśli chodzi o objawy refluksu u dzieci w wieku starszym, należą do nich:

  • ból w okolicy przełyku,
  • chrypka,
  • częste zapalenie krtani,
  • dławienie i krztuszenie się,
  • duszność,
  • trudności z połykaniem.

Refluks u niemowlaka a sen

Warto wspomnieć, że zarzucanie treści pokarmowej do przełyku może występować także w nocy i znacząco utrudniać maluchowi odpoczynek. Jak rozpoznać nocny refluks u niemowląt? Charczenie oraz bezdechy podczas snu to charakterystyczne oznaki, świadczące o tym, że należy zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Domowe sposoby na refluks u dzieci i leczenie

Jak zwalczyć refluks u niemowlaka? Leczeniem tego typu dolegliwości zajmuje się lekarz gastrolog. W pierwszej kolejności specjalista może zalecić zmianę sposobu podawania maluchowi pokarmu – wskazane jest np. aby podczas karmienia dziecko nie leżało na płasko, lecz z główką uniesioną powyżej brzuszka. Po posiłkach zalecane jest także tzw. pionizowanie, czyli podnoszenie do pozycji do odbicia. Jeśli modyfikacja metody karmienia nie przyniesie pożądanego skutku, prowadzona jest dalsza diagnostyka.
Co zastosować na refluks u niemowlaka? Lekarz może zadecydować o podaniu specjalnych kropli, które zapobiegają ulewaniu. Tego typu mieszanki, stworzone na bazie mączki chleba świętojańskiego, pęcznieją w żołądku, dzięki czemu cofanie się pokarmu w stronę przełyku jest utrudnione. Inne pomocne preparaty to probiotyki, leki prokinetyczne oraz preparaty, które blokują wytwarzanie soku żołądkowego.
Leczenie refluksu u niemowlaka warto wspomóc – domowe sposoby na refluks u dzieci to np. tzw. terapia ułożeniowa. Metoda ta polega na położeniu dziecka na brzuszku tak, aby górna część jego ciała unosiła się pod kątem wynoszącym 30 stopni. Pozycję tę można stosować tylko w określonych przypadkach oraz po konsultacji z lekarzem, w przeciwnym razie może ona zaszkodzić, a nie pomóc. Natomiast gdy refluks grozi zapaleniem przełyku lub transmisją treści pokarmowej do płuc, lekarz może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 784 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
36 234 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
41 057 5

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
30 183 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej