Bella

Odbijanie noworodka. Jak odbijać, do kiedy i co zrobić, gdy dziecku się nie odbija?

Przeczytano 7 636 0 Liked
 

Odbijanie u noworodka to zupełnie naturalna czynność, mająca na celu uwolnienie gazów. Jak pomóc maluchowi, który podczas karmienia połyka dużo powietrza i jego brzuszek zaczyna to manifestować? Która pozycja do odbijania noworodka jest najlepsza? Podpowiadamy.

Odbijanie noworodka

Odbijanie u noworodka wynika ze specyficznego sposobu przyjmowania pokarmu przez małe dzieci. Podczas picia mleka maluch połyka duże ilości powietrza, zachodzi więc konieczność wyrzucenia nadmiaru gazów na zewnątrz. Gdyby nie odbijanie noworodka po karmieniu piersią, maluch cierpiałby często na ból brzuszka lub kolkę, spowodowane gromadzeniem gazów w żołądku.
Odbijanie po karmieniu piersią jest rzadszym zjawiskiem niż odbijanie dziecka karmionego mlekiem sztucznym, które je zazwyczaj łapczywie. Podobnie odbijanie noworodka lub odbijanie niemowlaka w nocy, w porównaniu z dniem – kiedy maluch je spokojnie przed snem, nie trzeba go układać do odbijania.

Jak odbijać noworodka?

Jak odbijać dziecko? Do dyspozycji rodziców jest kilka pozycji:

  • na ramieniu;
  • na leżąco;
  • na siedząco, na kolanie;
  • na półsiedząco/półleżąco;
  • na boczku.

Nie wszystkie z nich można stosować u noworodków!

Pozycja do odbijania noworodka na ramieniu

Najpopularniejsza pozycja do odbijania noworodka polega na oparciu malucha tak, aby jego główka spoczywała na ramieniu, a rączki na plecach. Następnie trzeba podeprzeć mu pupkę, plecki i główkę oraz delikatnie poklepać po pleckach.

Jak odbijać noworodka? Na leżąco

W tej pozycji do odbijania maluch jest układany na udach, tak, że jego główka spoczywa trochę wyżej na jednej nodze, a brzuszek na drugiej. Następnie trzeba go delikatnie poklepać po pleckach.

Pozycja do odbijania na kolanie

Tę pozycję można stosować dopiero u dzieci w wieku powyżej 2. miesięcy. Odbijanie noworodka na kolanie jest niewskazane! Aby sprowokować odbijanie, należy posadzić malucha na kolanie, a drugie unieść nieco wyżej i ułożyć na nim pachy dziecka. Klatka piersiowa powinna się opierać o wewnętrzną stronę uda, natomiast nóżki mogą swobodnie zwisać.

Jak odbijać niemowlę – pozycja półsiedząca/półleżąca

Podobnie jak, pozycja do odbijania na kolanie, tę pozycję także należy stosować u starszych niemowlaków. W tym celu należy posadzić malucha boczkiem na udzie, tak, aby jego plecki stykały się z brzuchem, a główka z przedramieniem rodzica.

Pozycja do odbijania noworodka na boczku

Kiedy maluch długo nie odbija albo zasypia w trakcie karmienia, nie należy go kłaść na wznak. Aby sprowokować odbicie i zminimalizować ryzyko zakrztuszenia się cofniętym mlekiem, należy go położyć na boczku.

Do kiedy odbijać dziecko?

Odbijanie powinno być prowokowane u malucha po każdym karmieniu (za wyjątkiem dzieci karmionych piersią, które połykają podczas jedzenia mniej powietrza). Z reguły wystarczy kilka sekund lub minut, by maluszek wypuścił nadmiar gazów.
Kiedy noworodek nie odbija lub dziecko zasypia i nie odbija, warto skorzystać z opisanej powyżej pozycji na boczku. Inna metoda, skuteczna w sytuacji, gdy niemowlę nie odbija po mleku modyfikowanym lub karmieniu piersią, to noszenie malucha na rękach.

Co zrobić, gdy dziecku się nie odbija?

W celu stymulacji odbijania można pomasować delikatnie plecy dziecka, ruchem od dołu do góry. Jeśli to nie skutkuje odbiciem, można położyć dziecko na chwile na boczku i znów podnieść je do pozycji pionowej. Gdy noworodek nie odbija, mimo odczekania kilku minut, oznacza to, że jadł on spokojnie. Taka sytuacja jest częsta podczas wieczornych karmień oraz w przypadku maluchów, które są karmione w sposób naturalny.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 491 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
35 710 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
40 567 4

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
29 937 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej