Bella

Stany przejściowe noworodka

Przeczytano 3 800 0 Liked
 

Każdy noworodek przechodzi w ciągu pierwszych dni swojego życia fizjologiczne stany przejściowe takie jak żółtaczka, wzrost temperatury ciała, rumień alergiczny, spadek masy ciała, odczyny ciążowe oraz stolce przejściowe. Maluch wymaga wtedy czujnej obserwacji. Jak objawiają się poszczególne stany przejściowe u noworodka? Kiedy mijają i co zrobić, gdy się pojawią? Podpowiadamy.

Stany przejściowe noworodka

Stany przejściowe noworodka to zmiany, które zachodzą w organizmie dziecka w ciągu kilku dni po porodzie, a związane są ze zmianą jego środowiska życia. Mimo że niektóre stany przejściowe u noworodka mogą zaniepokoić rodziców, w rzeczywistości nie ma powodów do obaw, zjawiska te są bowiem całkowicie naturalne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ani też życia malucha.

Stany przejściowe noworodka nie wymagają leczenia, zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach. Dopiero gdy ich objawy się nasilają lub czas trwania jest znacznie wydłużony, konieczna staje się wizyta u lekarza. Wyróżniamy następujące stany przejściowe u noworodka:

  • żółtaczka,
  • wzrost temperatury ciała,
  • rumień alergiczny,
  • spadek masy ciała,
  • odczyny ciążowe,
  • stolce przejściowe.

Występują one u noworodków z różnym nasileniem.

Żółtaczka fizjologiczna

Żółtaczka fizjologiczna u noworodka rozwija się w wyniku niedojrzałości wątroby i nadmiernej produkcji żółtego barwnika – bilirubiny. Stan przejściowy występuje u nawet 70% maluchów, najczęściej w 2.-3. dobie życia. Charakterystyczne objawy żółtaczki fizjologicznej u noworodka to żółtawe zabarwienie powłok skórnych, błon śluzowych oraz białkówki oka. Ogólny stan noworodka nie ulega znacznym zmianom.

Żółtaczka fizjologiczna – normy

W przypadku nasilenia objawów żółtaczki fizjologicznej u noworodka pobierana jest krew do badania w celu oznaczenia stężenia bilirubiny. Wysokie stężenie bilirubiny u noworodka z żółtaczką może stanowić wskazanie do fototerapii. Lekarz może podjąć decyzję o naświetlaniu, gdy poziom bilirubiny wyniesie więcej niż 15 mg/dl.

Żółtaczka fizjologiczna – ile trwa?

Żółtaczka fizjologiczna u noworodków urodzonych o czasie rozpoczyna się w 2.-3. dobie życia i trwa kilka dni. U wcześniaków żółtaczka fizjologiczna zaczyna się później i trwa dłużej, bo do 14. dnia życia.

Żółtaczka fizjologiczna – kiedy mija?

Żółtaczka fizjologiczna noworodków nie wymaga leczenia, jest to stan przejściowy, który ustępuje samoistnie do 10. dnia życia.

Wzrost temperatury

Fizjologiczny wzrost temperatury ciała do 39–40°C obserwuje się u noworodków najczęściej w 2.-4. dobie życia. Ponieważ noworodek ma słabo wykształcone mechanizmy termoregulacyjne, maluch wymaga odpowiedniej opieki. Gdy doszło do wzrostu temperatury jego ciała, wskazane jest:

  • częste przystawianie noworodka do piersi w celu uchronienia go przed odwodnieniem;
  • stosowanie chłodzących kąpieli;
  • ubieranie w przewiewne ubranka;
  • utrzymanie temperatury pomieszczenia na poziomie 20-22°C.

Rumień alergiczny

U większości noworodków w 2.-3. dobie życia pojawia się rumień toksyczny, zwany inaczej rumieniem alergicznym. Stan przejściowy objawia się poprzez zaczerwienione wykwity, które następnie przekształcają się w żółtobiałe lub białe krostki. Rumień toksyczny noworodków może dotyczyć każdej części ciała poza dłońmi i stopami. Stan przejściowy nie stanowi zagrożenia dla dziecka i ustępuje samoistnie w ciągu tygodnia.

Spadek masy ciała

Fizjologiczny spadek masy ciała ma miejsce u wszystkich zdrowych noworodków, w ciągu pierwszej 3.-5. doby życia. Stan przejściowy nie wymaga leczenia, konieczna jest jednak obserwacja i pielęgnacja noworodka. Powrót do urodzeniowej masy ciała następuje zwykle pomiędzy 10.-14. dniem życia dziecka.

Odczyny ciążowe/Kryza ciążowa

Odczyny ciążowe występują u większości noworodków obu płci, przyczyną jest transport hormonów matki przez łożysko. Charakterystyczne objawy tego stanu przejściowego to:

  • obrzęk sutków;
  • powiększenie się gruczołów piersiowych;
  • powiększenie się łechtaczki u dziewczynek oraz gruczołu krokowego u chłopców;
  • prosaki (drobne, białe, naskórkowe cysty);
  • wydzielina z gruczołów sutkowych;
  • wydzielina z pochwy u dziewczynek.

Stan przejściowy nie wymaga leczenia, cofa się samoistnie, wskazana jest jedynie odpowiednia pielęgnacja noworodka.

Stolce przejściowe

Pierwszym stolcem oddanym przez noworodka jest tzw. smółka. Następnie maluch wydala stolce przejściowe o luźnej konsystencji i zielonym kolorze. Stan ten przemija samoistnie w ciągu kilku-kilkunastu dni.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 451 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
35 645 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
40 506 4

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
29 902 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej