-
Menu
-
Pieluchy i przewijanie
-
-
-
-
-
Podkłady do przewijania
-
-
-
-
-
Akcesoria i pielęgnacja okołopieluszkowa
-
-
-
-
Kosmetyki dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Artykuły higieniczne
-
-
-
-
-
Higiena jamy ustnej
-
-
-
-
Karmienie dziecka
-
-
Urządzenia i akcesoria dla dzieci
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
-
Akcesoria do pielęgnacji i higieny
-
-
-
-
-
Akcesoria do kąpieli dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
Ciąża i macierzyństwo
-
-
-
-
-
-
-
Bielizna dla kobiet w ciąży i karmiących
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla przyszłych i młodych mam
-
-
-
-
Higiena intymna
-
-
-
-
-
Higiena po porodzie
-
-
-
-
-
Higiena kobiety dojrzałej
-
-
-
-
-
Kosmetyki do higieny intymnej
-
-
-
-
Drogeria
-
-
-
-
-
Artykuły gospodarstwa domowego
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Produkty higieniczne
-
-
-
-
-
-
-
Ochrona osobista COVID-19
-
-
-
-
-
Oczyszczanie i pielęgnacja twarzy
-
-
-
-
-
Produkty do higieny jamy ustnej
-
-
-
-
-
Higiena intymna mężczyzn
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla mężczyzn
-
-
-
Cukrzyca u niemowlaka – objawy, przyczyny i leczenie
Cukrzyca może się pojawić w każdym wieku, nawet w okresie niemowlęcym. Jak objawia się cukrzyca u niemowlaka? Co ją powoduje? Na czym polega leczenie? Co robić, gdy u malucha wystąpił zupełnie odmienny stan, czyli niedocukrzenie? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.
Objawy cukrzycy u niemowlaka
Cukrzyca może się rozwinąć u każdego – zbyt wysoki poziom cukru może zostać zdiagnozowany nawet u noworodka czy niemowlaka. Po czym poznać cukrzycę u noworodka oraz cukrzycę u niemowlaka? Charakterystyczne symptomy to:
- intensywne chudnięcie,
- nadmierna senność,
- narastające osłabienie,
- niechęć do zabawy,
- słodki zapach moczu,
- wielomocz,
- wzmożone pragnienie,
- zapalenie sromu/pod napletkiem,
- zwiększony apetyt lub wręcz przeciwnie – duża niechęć do jedzenia.
Zwykle objawy cukrzycy u niemowlaka lub noworodka rozwijają się dość gwałtowne oraz manifestują się wszystkie jednocześnie. Cukrzyca u dziecka może doprowadzić do poważnych uszkodzeń w obrębie naczyń krwionośnych, układu nerwowego oraz nerek. Z tego powodu należy być czujnym i od razu reagować po zauważeniu niepokojących objawów.
Hiperglikemia u noworodka – przyczyny i leczenie
Cukrzyca noworodkowa ma najczęściej postać hiperglikemii typu 1. Jej przyczyną jest zaburzone funkcjonowanie wysp trzustkowych i w rezultacie – niedobór insuliny w organizmie. Nieprawidłowe wydzielanie insuliny prowadzi z kolei do zakłócenia gospodarki węglowodanowej i wzrostu stężenia glukozy.
Hiperglikemia u noworodka jest nadal przedmiotem wielu badań. Przypuszcza się, że stoją za nią defekty genetyczne odpowiedzialne za zaburzone wydzielanie insuliny. Leczenie polega na podawaniu insuliny w postaci ciągłego podskórnego wlewu lub wstrzyknięć – ma to na celu utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Dawkowanie ustala lekarz. Bardzo istotnym elementem leczenia jest dieta – powinna ona być komponowana we współpracy z dietetykiem, zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.
Niski cukier u noworodka
Zupełnie odmiennym stanem niż cukrzyca jest hipoglikemia u noworodka, czyli poziom glukozy we krwi poniżej 40 mg/dl (tyle wynosi norma u dzieci o prawidłowej wadze, urodzonych w terminie). Niski cukier u noworodka jest także niebezpieczny, ponieważ powoduje zakłócenie dopływu energii do tkanek i narządów. Na szczęście u większości noworodków niedocukrzenie to stan przejściowy. Obniżone stężenie glukozy we krwi jest obserwowane w ciągu pierwszych dwóch dni po narodzinach i ustępuje samoistnie. Dopiero gdy niskie stężenie glukozy przedłuża się lub wystąpiły niepokojące objawy, takie jak: drgawki, oziębienie skóry, trudności w karmieniu, wymioty, sinica obwodowa lub bezdechy, należy podjąć leczenie polegające na podaży glukozy. Maluch może zostać wypisany ze szpitala dopiero wtedy, gdy uzyska prawidłowy wynik pomiaru glukozy we krwi.
Powiązane wpisy
Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...
W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...
Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...
Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...
Komentarze
Mam 3 miesięczna córkę mierzyłam jej cukier wyszło 113 i dużo śpi czy to źle?
Replied by: Alicja On 2023-10-02
Zadaj pytanie lub napisz komentarz