Cukrzyca u niemowlaka – objawy, przyczyny i leczenie

375 Wyświetleń

Cukrzyca może się pojawić w każdym wieku, nawet w okresie niemowlęcym. Jak objawia się cukrzyca u niemowlaka? Co ją powoduje? Na czym polega leczenie? Co robić, gdy u malucha wystąpił zupełnie odmienny stan, czyli niedocukrzenie? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.

Objawy cukrzycy u niemowlaka

Cukrzyca może się rozwinąć u każdego – zbyt wysoki poziom cukru może zostać zdiagnozowany nawet u noworodka czy niemowlaka. Po czym poznać cukrzycę u noworodka oraz cukrzycę u niemowlaka? Charakterystyczne symptomy to:

  • intensywne chudnięcie,
  • nadmierna senność,
  • narastające osłabienie,
  • niechęć do zabawy,
  • słodki zapach moczu,
  • wielomocz,
  • wzmożone pragnienie,
  • zapalenie sromu/pod napletkiem,
  • zwiększony apetyt lub wręcz przeciwnie – duża niechęć do jedzenia.

Zwykle objawy cukrzycy u niemowlaka lub noworodka rozwijają się dość gwałtowne oraz manifestują się wszystkie jednocześnie. Cukrzyca u dziecka może doprowadzić do poważnych uszkodzeń w obrębie naczyń krwionośnych, układu nerwowego oraz nerek. Z tego powodu należy być czujnym i od razu reagować po zauważeniu niepokojących objawów.

Hiperglikemia u noworodka – przyczyny i leczenie

Cukrzyca noworodkowa ma najczęściej postać hiperglikemii typu 1. Jej przyczyną jest zaburzone funkcjonowanie wysp trzustkowych i w rezultacie – niedobór insuliny w organizmie. Nieprawidłowe wydzielanie insuliny prowadzi z kolei do zakłócenia gospodarki węglowodanowej i wzrostu stężenia glukozy.

Hiperglikemia u noworodka jest nadal przedmiotem wielu badań. Przypuszcza się, że stoją za nią defekty genetyczne odpowiedzialne za zaburzone wydzielanie insuliny. Leczenie polega na podawaniu insuliny w postaci ciągłego podskórnego wlewu lub wstrzyknięć – ma to na celu utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Dawkowanie ustala lekarz. Bardzo istotnym elementem leczenia jest dieta – powinna ona być komponowana we współpracy z dietetykiem, zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.

Niski cukier u noworodka

Zupełnie odmiennym stanem niż cukrzyca jest hipoglikemia u noworodka, czyli poziom glukozy we krwi poniżej 40 mg/dl (tyle wynosi norma u dzieci o prawidłowej wadze, urodzonych w terminie). Niski cukier u noworodka jest także niebezpieczny, ponieważ powoduje zakłócenie dopływu energii do tkanek i narządów. Na szczęście u większości noworodków niedocukrzenie to stan przejściowy. Obniżone stężenie glukozy we krwi jest obserwowane w ciągu pierwszych dwóch dni po narodzinach i ustępuje samoistnie. Dopiero gdy niskie stężenie glukozy przedłuża się lub wystąpiły niepokojące objawy, takie jak: drgawki, oziębienie skóry, trudności w karmieniu, wymioty, sinica obwodowa lub bezdechy, należy podjąć leczenie polegające na podaży glukozy. Maluch może zostać wypisany ze szpitala dopiero wtedy, gdy uzyska prawidłowy wynik pomiaru glukozy we krwi.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go