Bella

Cukrzyca u niemowlaka – objawy, przyczyny i leczenie

Przeczytano 7 533 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Cukrzyca może się pojawić w każdym wieku, nawet w okresie niemowlęcym. Jak objawia się cukrzyca u niemowlaka? Co ją powoduje? Na czym polega leczenie? Co robić, gdy u malucha wystąpił zupełnie odmienny stan, czyli niedocukrzenie? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.

Objawy cukrzycy u niemowlaka

Cukrzyca może się rozwinąć u każdego – zbyt wysoki poziom cukru może zostać zdiagnozowany nawet u noworodka czy niemowlaka. Po czym poznać cukrzycę u noworodka oraz cukrzycę u niemowlaka? Charakterystyczne symptomy to:

 • intensywne chudnięcie,
 • nadmierna senność,
 • narastające osłabienie,
 • niechęć do zabawy,
 • słodki zapach moczu,
 • wielomocz,
 • wzmożone pragnienie,
 • zapalenie sromu/pod napletkiem,
 • zwiększony apetyt lub wręcz przeciwnie – duża niechęć do jedzenia.

Zwykle objawy cukrzycy u niemowlaka lub noworodka rozwijają się dość gwałtowne oraz manifestują się wszystkie jednocześnie. Cukrzyca u dziecka może doprowadzić do poważnych uszkodzeń w obrębie naczyń krwionośnych, układu nerwowego oraz nerek. Z tego powodu należy być czujnym i od razu reagować po zauważeniu niepokojących objawów.

Hiperglikemia u noworodka – przyczyny i leczenie

Cukrzyca noworodkowa ma najczęściej postać hiperglikemii typu 1. Jej przyczyną jest zaburzone funkcjonowanie wysp trzustkowych i w rezultacie – niedobór insuliny w organizmie. Nieprawidłowe wydzielanie insuliny prowadzi z kolei do zakłócenia gospodarki węglowodanowej i wzrostu stężenia glukozy.

Hiperglikemia u noworodka jest nadal przedmiotem wielu badań. Przypuszcza się, że stoją za nią defekty genetyczne odpowiedzialne za zaburzone wydzielanie insuliny. Leczenie polega na podawaniu insuliny w postaci ciągłego podskórnego wlewu lub wstrzyknięć – ma to na celu utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Dawkowanie ustala lekarz. Bardzo istotnym elementem leczenia jest dieta – powinna ona być komponowana we współpracy z dietetykiem, zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.

Niski cukier u noworodka

Zupełnie odmiennym stanem niż cukrzyca jest hipoglikemia u noworodka, czyli poziom glukozy we krwi poniżej 40 mg/dl (tyle wynosi norma u dzieci o prawidłowej wadze, urodzonych w terminie). Niski cukier u noworodka jest także niebezpieczny, ponieważ powoduje zakłócenie dopływu energii do tkanek i narządów. Na szczęście u większości noworodków niedocukrzenie to stan przejściowy. Obniżone stężenie glukozy we krwi jest obserwowane w ciągu pierwszych dwóch dni po narodzinach i ustępuje samoistnie. Dopiero gdy niskie stężenie glukozy przedłuża się lub wystąpiły niepokojące objawy, takie jak: drgawki, oziębienie skóry, trudności w karmieniu, wymioty, sinica obwodowa lub bezdechy, należy podjąć leczenie polegające na podaży glukozy. Maluch może zostać wypisany ze szpitala dopiero wtedy, gdy uzyska prawidłowy wynik pomiaru glukozy we krwi.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

 • Napisał: Wiki On 2023-09-30
  Rating:
  5.0

  Mam 3 miesięczna córkę mierzyłam jej cukier wyszło 113 i dużo śpi czy to źle?

  Replied by: Alicja On 2023-10-02 Dzień dobry, wszystkie wyniki badań należy skonsultować z lekarzem.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 635 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
35 972 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
40 802 5

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
30 061 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej