Bella

Jaki smoczek dla noworodka wybrać – ranking. Od kiedy go stosować i kiedy odstawić? Jak wyparzyć smoczek?

Przeczytano 8 859 0 Liked
 

Smoczek dla noworodka to obowiązkowy element wyprawki dla malucha. Gadżet pomaga dziecku się wyciszyć, a także zaspokaja jego potrzebę ssania. Jak spośród tak wielu produktów dostępnych na rynku wybrać idealny smoczek dla dziecka? Kiedy dać maluchowi smoczek, a kiedy go odstawić? Podpowiadamy.

Jaki smoczek wybrać? Ranking

Smoczek jest podawany dziecku przede wszystkim po to, aby zaspokoić naturalną potrzebę ssania malucha. Ssanie smoczka działa na niemowlę uspokajająco, przynosi także wiele innych korzyści. Najlepsze smoczki wspomagają naukę efektywnego ssania, odwracają uwagę dziecka w stresujących sytuacjach oraz pomagają mu wyciszyć się przed snem. Dowiedziono również, że zmniejszają ryzyko zespołu nagłego zgonu niemowląt (SIDS).
Jaki smoczek dla dziecka wybrać? W podjęciu tej trudnej decyzji z pewnością pomoże poniższy ranking. Znalazły się w nim wyłącznie rekomendowane marki smoczków dla dzieci.

Miejsce 1. Dr Browns smoczek ortodontyczny

Wśród wad smoczków wymienia się najczęściej wady zgryzu i wady wymowy. Tymczasem na rynku są dostępne smoczki, które zostały zaprojektowane we współpracy ze stomatologami, tak, aby wspierać rozwój jamy ustnej, a nie go zakłócać. Doskonałym przykładem jest smoczek ortodontyczny Dr Browns. Gadżet posiada wyprofilowaną tarczkę, która zostawia dużo miejsca dla noska i policzków, zapewniając maluchowi komfort. Znalazły się w nim także kanaliki odpowietrzające – ich zadaniem jest redukcja ciśnienia podczas ssania. Dzięki tej cesze znacznie zmniejsza się ryzyko powstania problemów stomatologicznych podczas ssania. Smoczek jest sprzedawany w kompletach po dwie sztuki, dostępne są różne wzory i kolory.

Miejsce 2. Smoczek Avent Ultra Air 2 marki Philips

Smoczek Avent Ultra Air 2 marki Philips jest przeznaczony dla noworodków i niemowląt na różnych etapach życia. Zanim dziecko ukończy pół roku, warto mu podarować smoczek symetryczny, który zagwarantuje prawidłowy rozwój podniebienia, zębów i dziąseł. Smoczek jest sprzedawany w opakowaniach po dwie sztuki, dostępne są różne wersje kolorystyczne, dzięki czemu można go łatwo dobrać w zależności od płci malucha. Duże otwory w zaokrąglonej tarczy poprawiają komfort maluszka, chronią go także przed podrażnieniami.

Miejsce 3. Smoczek uspokajający Chicco PhysioForma Air

Smoczek Chicco z serii PhysioForma Air stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla nerwowych maluchów. Smoczek uspokajający wyróżnia budowa, która sprzyja prawidłowemu ułożeniu języka oraz pozwala na równomierne rozłożenie siły nacisku języka na podniebienie. Zastosowano w nim specjalne otwory, które poprawiają cyrkulację powietrza oraz zaokrągloną tarczkę, dopasowującą się do buzi dziecka. Ciekawym rozwiązaniem jest świecenie w ciemności – dzięki temu patentowi można szybko odnaleźć smoczek dla dziecka, nawet w nocy lub w ciemnym pokoju.

Miejsce 4. Smoczek uspokajający dla noworodków Tommee Tippee

Smoczek silikonowy Tommee Tippee jest przeznaczony dla maluszków w wieku poniżej 2. miesiąca życia. Jego cechy charakterystyczne to ortodontyczny kształt, dwustronna końcówka oraz tarczka z otworami. Smoczek nie tylko uspokaja, ale także wspomaga naturalny rozwój jamy ustnej. Dostępne na rynku modele są sprzedawane w opakowaniach zawierających jedną sztukę, dzięki temu, że są one bezbarwne, wyróżnia je uniwersalność.

Miejsce 5. Silikonowy smoczek uspokajający NUK

Z silikonu jest wykonany także smoczek NUK dostępny w różnych wzorach i wersjach kolorystycznych. Smoczek anatomiczny stymuluje prawidłowy rozwój jamy ustnej. Dzięki temu, że posiada on końcówkę, która przypomina kształtem sutek, łatwo uda się przyzwyczaić do niego malucha. Smoczek jest przeznaczony dla noworodków od pierwszych dni ich życia, dostępne są także modele dla dzieci starszych, np. w wieku pomiędzy 6 i 18. miesiącem życia.

Miejsce 6. Smoczek anatomiczny Difrax

Warto sprawdzić także smoczek anatomiczny Difrax. Smoczek uspokajający przypomina matczyny sutek, dzięki czemu niemowlak się do niego szybko przyzwyczaja. Gadżet zaspokaja potrzebę ssania, a także stymuluje prawidłowy rozwój jamy ustnej. Wyprofilowana tarczka zapewnia odpowiedni przepływ powietrza. Dostępne są różne modele, które uda się łatwo dopasować do wieku malucha.

Kiedy dać dziecku smoczek?

Decyzja co do tego, czy dawać dziecku smoczek, należy do rodziców. To oni decydują także, od kiedy smoczek jest podawany. Specjaliści uważają, że prawidłowo wprowadzony smoczek dla noworodka nie powinien wpływać negatywnie na rozwój jamy ustnej ani też zaburzać rytmu karmień. Zdaniem ekspertów smoczki dla dzieci można dać nie wcześniej, niż po 1. miesiącu życia, kiedy maluch wyrobi sobie już odruch ssania i laktacja się ustabilizuje. W szczególności smoczek dla dzieci karmionych piersią powinien zostać wprowadzony ostrożnie i dopiero wtedy, gdy kobieta wypracuje prawidłową technikę karmienia. W przeciwnym razie smoczki dla niemowląt mogą się przyczynić do tego, że dziecko będzie mieć problem z właściwym chwytaniem piersi.

Kiedy i jak odstawić smoczek?

Do kiedy smoczek może być używany przez malucha? To kiedy odstawić smoczek, jest dość indywidualną kwestią, specjaliści podają jednak, że najlepszy jest czas pomiędzy 3 i 7. miesiącem życia dziecka. W tym okresie dziecko jest ciekawe świata i próbuje pierwszych posiłków, co może skutecznie odwrócić jego uwagę od ukochanego smoczka. Druga szansa na odstawienie smoczka pojawia się, gdy maluch skończy roczek, natomiast trzecia – po jego drugich urodzinach.
Jak odstawić smoczek? Niektóre maluchy łatwo odpuszczają, natomiast przy innych trzeba się bardziej wysilić, aby je odzwyczaić od smoczka. Oto przykładowe sposoby na odstawienie smoczka:

  • dyskretne dziurawienie smoczka, tak, aby nie dało się go używać;
  • organizacja pożegnania ze smoczkiem, np. podarowanie go wróżce lub dziecku, które go bardziej potrzebuje;
  • przeczytanie dziecku książeczki, która opowiada o odstawieniu smoczka.

Jak wyparzyć smoczek?

Na koniec kilka porad praktycznych dotyczących użytkowania smoczka. Świeżo zakupiony smoczek należy wyparzyć przed pierwszym użyciem. Wyparzanie jest konieczne także później, najlepiej je przeprowadzać raz dziennie oraz zawsze wtedy, gdy smoczek ulegnie zabrudzeniu.

W jaki sposób wyparzyć smoczek? Oto metody, które zapewnią wyjałowienie:

  • gotowanie we wrzątku przez 5 minut;
  • wyparzanie w kuchence mikrofalowej;
  • użycie sterylizatora UV do smoczków;
  • użycie sterylizatora parowego;
  • zamoczenie na 30-60 minut w naczyniu z wodą i dezynfekującymi tabletkami;
  • zanurzenie we wrzątku na 3-5 minut.

Co ile wymieniać smoczek na nowy model? Zalecane jest, aby to robić raz na kilka tygodni, a także zawsze wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia smoczka. Ze względów higienicznych bardzo istotne jest także odpowiednie przechowywanie – kiedy smoczek nie jest używany przez malucha, należy go przechowywać w specjalnym pojemniku oraz regularnie myć.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
76 179 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 233 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
31 338 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
1 866 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej