Bella

Pierwszy spacer z noworodkiem – kiedy? Werandowanie noworodka

Przeczytano 588 0 Liked
 

Spacery na świeżym powietrzu są niezbędne dla zdrowia. Kiedy powinny się odbywać pierwsze spacery z nowo narodzonym potomkiem? Jak powinny wyglądać? Czym jest tzw. werandowanie?

Kiedy pierwszy spacer z noworodkiem?

Pierwszy spacer z noworodkiem można odbyć już w 1. tygodniu życia dziecka, pod warunkiem, że pozwalają na to warunki klimatyczne oraz stan zdrowia malucha. Jeśli pierwszy spacer ma miejsce zimą, wyprawa powinna być krótka – 15 minut wystarczy w zupełności. Następnie spacer z noworodkiem można stopniowo wydłużać.

Pierwszy spacer z noworodkiem zimą

Na pierwszy spacer noworodka zimą można wyjść zawsze wtedy, gdy pozwala na to pogoda. Kiedy lepiej zostać w domu? Gdy temperatura spadnie poniżej – 10˚C lub na zewnątrz jest silny wiatr i – 5˚C.

Co wziąć na spacer z noworodkiem zimą? Niezbędne są:

  • kocyk do przykrycia nóżek – warto sięgnąć po kocyk z poduszką 2w1, np. marki Ceba Baby, wykonany z bezpiecznych dla malucha materiałów produkt przyjemnie otuli do snu podczas spacerów w chłodniejsze dni.
  • odpowiednie ubranka – o tej porze roku obowiązkowe są: body, pajacyk oraz luźny kombinezon, rękawiczki, czapka,
  • otulacz – w roli miękkiego kocyka dobrze sprawdzi się otulacz z muślinu, np. marki BabyOno. Produkt ten jest dostępny w zestawie z miękką grzechotką. o co go wyróżnia to właściwości antybakteryjne, odporność na zapachy oraz hipoalergiczność;
  • torba do wózka – w środku zmieszczą się wszystkie dziecięce akcesoria, w tym także mokre chusteczki – wiele modeli posiada specjalnie wydzieloną komorę, właśnie na nie.

Podczas zimowych spacerów z noworodkiem zawsze warto mieć przy sobie podstawowy zestaw do przewijania – pieluszki, podkłady jednorazowe oraz mokre chusteczki. Akcesorium, które jest również niezbędne o tej porze roku to krem ochronny na mróz.

Pierwszy spacer z noworodkiem latem

Dzieci, które urodziły się w sezonie wiosenno-letnim, można zabierać na pierwszy spacer nawet kilka dni po porodzie. Podobnie jak w przypadku zimowych przechadzek pierwszy spacer z noworodkiem latem nie powinien być jednak długi. Należy zacząć od 15-20-minutowych wypraw i stopniowo wydłużać czas spacerów.
Na co uważać podczas letnich spacerów? Zawsze trzeba chronić malucha przed nadmiernym, silnym nasłonecznieniem.

Tym samym warto:

  • ubierać maluchowi czapkę z daszkiem lub kapelusz,
  • unikać przechadzek w godzinach pomiędzy 11:00 a 15:00, a także, gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 30˚C,
  • smarować malucha odpowiednim kosmetykiem z filtrem przeciwsłonecznym – przy czym jednorazowa aplikacja nie wystarczy – kremu należy użyć na 30 minut przed wyjściem na spacer i powtarzać smarowanie co około 2 godziny podczas przebywania na świeżym powietrzu.

Jeśli chodzi o akcesoria spacerowe, o tej porze roku niezbędne są:

  • moskitiera – specjalna siatka zamontowana na wózku uchroni malucha przed insektami,
  • torba do wózka – w środku zmieszczą się wszystkie niezbędne rzeczy, takie jak pieluchy, podkłady jednorazowe, chusteczki nawilżane czy też krem z filtrem SPF. Niektóre modele zostały nawet wyposażone we wbudowaną matę do przewijania – taki produkt oferuje swoim klientkom np. firma Canpol,
  • ubranka – wystarczy ubrać malucha w lekkie body i skarpetki oraz przykryć go dodatkową warstwą.

Werandowanie noworodka

Do niedawna zalecane było, aby pierwszy spacer z noworodkiem zimą odbywał się nie wcześniej niż po 3 tygodniach od urodzenia, natomiast wcześniej wskazane było tzw. werandowanie noworodka zimą. Dziś jednak zalecenia pediatrów są inne. Tak jak pisaliśmy powyżej, na krótkie spacery zimowe można zacząć wychodzić już po tygodniu od narodzin.
Na czym polegało werandowanie noworodka? Aby przyzwyczaić dziecko do mrozu, dawniej zalecano, by ubrać malucha jak na spacer i pozostawić go w wózku przy szeroko otwartym oknie lub na balkonie, najpierw na pięć minut, później na dziesięć itd.. Obecnie lekarze pediatrzy kwestionują sens tej metody.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
77 132 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 610 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
32 031 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
2 075 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej