Żółtaczka u noworodka – objawy. Normy bilirubiny. Przedłużająca się żółtaczka i jak się jej pozbyć?
Zarówno żółtaczka fizjologiczna, jak i żółtaczka u noworodka wywołana karmieniem piersią nie powinny stanowić powodu do niepokoju, ponieważ ustępują same. Co robić w sytuacji, gdy wystąpiła przedłużająca się żółtaczka u noworodka? Czy konieczne jest wtedy leczenie? Podpowiadamy.
Objawy żółtaczki u noworodka
Żółtaczka fizjologiczna to stan, który da się bardzo łatwo zauważyć. Typowe objawy żółtaczki u noworodka to żółte białka oczu, skóry oraz błon śluzowych. Zmiana kolorytu rzadziej dotyczy tułowia czy też kończyn.
Żółtaczka u noworodka rozwija się w wyniku nagromadzenia żółtego barwnika (bilirubiny), do którego powstania dochodzi podczas rozpadu hemoglobiny. Ponieważ płód potrzebuje więcej krwinek czerwonych, w wyniku ich rozpadu po porodzie powstaje dużo żółtego barwnika, z którym nie radzi sobie jeszcze niedojrzała wątroba dziecka.
O żółtaczce noworodków fizjologicznej mówimy, gdy do zmiany kolorytu skóry, białek oczu i błon śluzowych doszło w czasie drugiej lub trzeciej doby życia. Taka żółtaczka u niemowlaka powinna ustąpić samoistnie, wraz z obniżeniem poziomu bilirubiny u noworodka, około dziesiątej doby jego życia.
Żółtaczka u dziecka może wystąpić także w przypadku tych maluchów, które są wcześniakami. U tej grupy żółte zabarwienie objawia się zazwyczaj później i może trwać do czternastu dni po porodzie.
WARTO WIEDZIEĆ: gdy żółtaczka u noworodka pojawi się w pierwszej dobie jego życia lub gdy objawy żółtaczki u noworodka utrzymują się dłużej niż 10 dni, mówimy o żółtaczce patologicznej.
Poziom bilirubiny u noworodka – normy
Żółte zabarwienie skóry jest zależne od poziomu bilirubiny u noworodka. Jest to barwnik żółciowy, produkt rozpadu hemoglobiny wydalany przez wątrobę i drogi żółciowe do przewodu pokarmowego. Gdy w organizmie dziecka nagle rozpada się dużo czerwonych krwinek lub doszło do zaburzenia czynności wątroby, rozwija się żółtaczka.
Żółtaczka u noworodka – normy
Jeśli po urodzeniu poziom bilirubiny jest za wysoki, rozpoznawana jest żółtaczka fizjologiczna i wdrażana jest fototerapia. Naświetlanie malucha ma na celu obniżenie poziomu bilirubiny w jego organizmie do bezpiecznej wartości. W rezultacie norma bilirubiny całkowitej we krwi u noworodka w dniu wypisu ze szpitala wynosi mniej niż 12,5 mg%. Jakie są normy bilirubiny u noworodka? Co stanowi wskazanie do fototerapii? Przedstawiamy poniżej.
Bilirubina u noworodka – normy stanowiące wskazane do fototerapii:
- 1. doba życia >10 mg%;
- 2. doba życia >12 mg%;
- 3. doba życia > 15 mg%.
Inne zalecenia zakładają wdrożenie fototerapii, gdy stężenie bilirubiny u noworodka wyniesie:
- od 12 do 15 mg/ dl w 2 – 3 dobie życia
- od 15 do 18 mg/ dl w 4 – 5 dobie życia
- powyżej 18 mg/ dl w 6 i późniejszych dobach życia.
Przedłużająca się żółtaczka u noworodka. Jak pozbyć się żółtaczki?
Żółtaczka fizjologiczna rozpoczyna się nie wcześniej niż w 2.—3. dobie życia i ustępuje samoistnie zwykle do 10. dnia życia. Dolegliwość ta nie wymaga leczenia, chyba że przyczyną żółtaczki u noworodka są inne czynniki.
W sytuacji, gdy wystąpiła przedłużająca się żółtaczka u noworodka, lekarz może zadecydować o fototerapii. Leczenie uznaje się za zakończone, gdy osiągnięto prawidłowe wartości wyniku pomiaru bilirubiny u noworodka.
Jak szybko spada bilirubina po fototerapii?
Na co powinni przygotować się rodzice, kiedy wystąpiła żółtaczka u noworodka? Jak długo w szpitalu powinien pozostać maluch? Najczęściej sesja trwa od półtorej doby do kilku dni. Jeśli zabieg fototerapii okaże się nieskuteczny, lekarz może podjąć decyzję o transfuzjach wymiennych i/lub farmakoterapii.
Jak pozbyć się żółtaczki u noworodka?
Podczas wypisu ze szpitala zawsze warto zapytać lekarza, w jaki sposób przebiegała żółtaczka u dziecka. Specjalista doradzi także w kwestii dalszego postępowania z dzieckiem w domu. Lekarz może zadecydować o tym, by:
- naświetlać malucha w domu (niektóre szpitale położnicze pożyczają taki sprzęt do domu);
- podawać dziecku wodę tylko w sytuacji, gdy jest ono odwodnione;
- w ciągu kilku pierwszych dni po urodzeniu karmić dziecko częściej piersią (8-12 razy na dobę);
- wykonać kontrolne badanie bilirubiny, aby sprawdzić, czy choroba ustępuje.
Jak pozbyć się żółtaczki u noworodka związanej z karmieniem piersią?
Leczenie żółtaczki związanej z karmieniem piersią zależy od postaci choroby. Jeśli dolegliwość nie ustępuje samoistnie, zaleca się utrzymanie częstych i efektywnych karmień piersią. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy mamy do czynienia z tzw. późną postacią żółtaczki, wtedy Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca czasowe przerwanie karmienia naturalnego i wprowadzenie karmienia sztucznego.
Czy przedłużająca się żółtaczka u noworodka może być niebezpieczna?
Przedłużająca się żółtaczka u noworodka może być niebezpieczna. Jeśli wdrożono za późno leczenie, poziom bilirubiny w organizmie może być na tyle wysoki, że doprowadzi do uszkodzenia układu nerwowego i mózgu. W skrajnych przypadkach żółtaczka może świadczyć o konflikcie serologicznym, może także być spowodowana chorobami wątroby, niedrożnością dróg żółciowych lub zakażeniami. W każdej z tych sytuacji kluczowa jest jak najszybsza diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Powiązane wpisy
Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...
W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...
Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...
Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...
Komentarze
Bilirubina calkowita u syna 4tygodniowego wynosi 10.4 mg/dl czy jest za wysoka?
Replied by: Joanna On 2024-06-25
Witam
Mój synek ma 9 dni a poziom bilirubiny dzisiaj miał na 16.2 dali skierowanie do szpitala karmiony jest piersią co mamy robić ?
Replied by: Joanna On 2024-04-05
W tekście powyżej mowa jest o innych jednostkach niż w zapytaniu pani Anny. W tekście jest mowa o jednostkach mg% i mg/dl, w zapytaniu pani Anny - umol/l, a ja dostałam wynik dziecka w 5. tygodniu (33 dzień) życia 5,8 mg/dl (bil.calkowita). Czy to jest wynik prawidłowy?
Replied by: Joanna On 2024-01-18
Witam synek ma 4 tygodnie i nadal ma żółtaczkę dzisiaj w badaniach bilirubiny wyszło mu 230 umol/l
Czy to bardzo źle?
Dostaliśmy Skierowanie na szpital
Replied by: Joanna On 2023-03-08
Zadaj pytanie lub napisz komentarz