Bella

Żółtaczka u noworodka – objawy. Normy bilirubiny. Przedłużająca się żółtaczka i jak się jej pozbyć?

Przeczytano 6 964 0 Liked
3 Komentarzy
(5)
 

Zarówno żółtaczka fizjologiczna, jak i żółtaczka u noworodka wywołana karmieniem piersią nie powinny stanowić powodu do niepokoju, ponieważ ustępują same. Co robić w sytuacji, gdy wystąpiła przedłużająca się żółtaczka u noworodka? Czy konieczne jest wtedy leczenie? Podpowiadamy.

Objawy żółtaczki u noworodka

Żółtaczka fizjologiczna to stan, który da się bardzo łatwo zauważyć. Typowe objawy żółtaczki u noworodka to żółte białka oczu, skóry oraz błon śluzowych. Zmiana kolorytu rzadziej dotyczy tułowia czy też kończyn.
Żółtaczka u noworodka rozwija się w wyniku nagromadzenia żółtego barwnika (bilirubiny), do którego powstania dochodzi podczas rozpadu hemoglobiny. Ponieważ płód potrzebuje więcej krwinek czerwonych, w wyniku ich rozpadu po porodzie powstaje dużo żółtego barwnika, z którym nie radzi sobie jeszcze niedojrzała wątroba dziecka.
O żółtaczce noworodków fizjologicznej mówimy, gdy do zmiany kolorytu skóry, białek oczu i błon śluzowych doszło w czasie drugiej lub trzeciej doby życia. Taka żółtaczka u niemowlaka powinna ustąpić samoistnie, wraz z obniżeniem poziomu bilirubiny u noworodka, około dziesiątej doby jego życia.
Żółtaczka u dziecka może wystąpić także w przypadku tych maluchów, które są wcześniakami. U tej grupy żółte zabarwienie objawia się zazwyczaj później i może trwać do czternastu dni po porodzie.

WARTO WIEDZIEĆ: gdy żółtaczka u noworodka pojawi się w pierwszej dobie jego życia lub gdy objawy żółtaczki u noworodka utrzymują się dłużej niż 10 dni, mówimy o żółtaczce patologicznej.

Poziom bilirubiny u noworodka – normy

Żółte zabarwienie skóry jest zależne od poziomu bilirubiny u noworodka. Jest to barwnik żółciowy, produkt rozpadu hemoglobiny wydalany przez wątrobę i drogi żółciowe do przewodu pokarmowego. Gdy w organizmie dziecka nagle rozpada się dużo czerwonych krwinek lub doszło do zaburzenia czynności wątroby, rozwija się żółtaczka.

Żółtaczka u noworodka – normy

Jeśli po urodzeniu poziom bilirubiny jest za wysoki, rozpoznawana jest żółtaczka fizjologiczna i wdrażana jest fototerapia. Naświetlanie malucha ma na celu obniżenie poziomu bilirubiny w jego organizmie do bezpiecznej wartości. W rezultacie norma bilirubiny całkowitej we krwi u noworodka w dniu wypisu ze szpitala wynosi mniej niż 12,5 mg%. Jakie są normy bilirubiny u noworodka? Co stanowi wskazanie do fototerapii? Przedstawiamy poniżej.

Bilirubina u noworodka – normy stanowiące wskazane do fototerapii:

 • 1. doba życia >10 mg%;
 • 2. doba życia >12 mg%;
 • 3. doba życia > 15 mg%.

Inne zalecenia zakładają wdrożenie fototerapii, gdy stężenie bilirubiny u noworodka wyniesie:

 • od 12 do 15 mg/ dl w 2 – 3 dobie życia
 • od 15 do 18 mg/ dl w 4 – 5 dobie życia
 • powyżej 18 mg/ dl w 6 i późniejszych dobach życia.

Przedłużająca się żółtaczka u noworodka. Jak pozbyć się żółtaczki?

Żółtaczka fizjologiczna rozpoczyna się nie wcześniej niż w 2.—3. dobie życia i ustępuje samoistnie zwykle do 10. dnia życia. Dolegliwość ta nie wymaga leczenia, chyba że przyczyną żółtaczki u noworodka są inne czynniki.
W sytuacji, gdy wystąpiła przedłużająca się żółtaczka u noworodka, lekarz może zadecydować o fototerapii. Leczenie uznaje się za zakończone, gdy osiągnięto prawidłowe wartości wyniku pomiaru bilirubiny u noworodka.

Jak szybko spada bilirubina po fototerapii?

Na co powinni przygotować się rodzice, kiedy wystąpiła żółtaczka u noworodka? Jak długo w szpitalu powinien pozostać maluch? Najczęściej sesja trwa od półtorej doby do kilku dni. Jeśli zabieg fototerapii okaże się nieskuteczny, lekarz może podjąć decyzję o transfuzjach wymiennych i/lub farmakoterapii.

Jak pozbyć się żółtaczki u noworodka?

Podczas wypisu ze szpitala zawsze warto zapytać lekarza, w jaki sposób przebiegała żółtaczka u dziecka. Specjalista doradzi także w kwestii dalszego postępowania z dzieckiem w domu. Lekarz może zadecydować o tym, by:

 • naświetlać malucha w domu (niektóre szpitale położnicze pożyczają taki sprzęt do domu);
 • podawać dziecku wodę tylko w sytuacji, gdy jest ono odwodnione;
 • w ciągu kilku pierwszych dni po urodzeniu karmić dziecko częściej piersią (8-12 razy na dobę);
 • wykonać kontrolne badanie bilirubiny, aby sprawdzić, czy choroba ustępuje.

Jak pozbyć się żółtaczki u noworodka związanej z karmieniem piersią?

Leczenie żółtaczki związanej z karmieniem piersią zależy od postaci choroby. Jeśli dolegliwość nie ustępuje samoistnie, zaleca się utrzymanie częstych i efektywnych karmień piersią. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy mamy do czynienia z tzw. późną postacią żółtaczki, wtedy Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca czasowe przerwanie karmienia naturalnego i wprowadzenie karmienia sztucznego.

Czy przedłużająca się żółtaczka u noworodka może być niebezpieczna?

Przedłużająca się żółtaczka u noworodka może być niebezpieczna. Jeśli wdrożono za późno leczenie, poziom bilirubiny w organizmie może być na tyle wysoki, że doprowadzi do uszkodzenia układu nerwowego i mózgu. W skrajnych przypadkach żółtaczka może świadczyć o konflikcie serologicznym, może także być spowodowana chorobami wątroby, niedrożnością dróg żółciowych lub zakażeniami. W każdej z tych sytuacji kluczowa jest jak najszybsza diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

 • Napisał: Anna On 2024-04-04
  Rating:
  5.0

  Witam
  Mój synek ma 9 dni a poziom bilirubiny dzisiaj miał na 16.2 dali skierowanie do szpitala karmiony jest piersią co mamy robić ?

  Replied by: Joanna On 2024-04-05 Pani Anno, jeżeli dostali Państwo skierowanie do szpitala, to powinni się Państwo do niego zgłosić. Zalecamy, aby słuchać zaleceń lekarzy.

 • Napisał: Joanna On 2024-01-17
  Rating:
  5.0

  W tekście powyżej mowa jest o innych jednostkach niż w zapytaniu pani Anny. W tekście jest mowa o jednostkach mg% i mg/dl, w zapytaniu pani Anny - umol/l, a ja dostałam wynik dziecka w 5. tygodniu (33 dzień) życia 5,8 mg/dl (bil.calkowita). Czy to jest wynik prawidłowy?

  Replied by: Joanna On 2024-01-18 Pani Joanno, wszelkie wątpliwości dotyczące zdrowia dziecka powinna Pani omówić z pediatrą. Bardzo mi przykro, ale nie umiem Pani pomóc.

 • Napisał: Anna On 2023-03-03
  Rating:
  5.0

  Witam synek ma 4 tygodnie i nadal ma żółtaczkę dzisiaj w badaniach bilirubiny wyszło mu 230 umol/l
  Czy to bardzo źle?
  Dostaliśmy Skierowanie na szpital

  Replied by: Joanna On 2023-03-08 Pani Anno, jeśli dostaliście Państwo skierowanie do szpitala, proszę niezwłocznie się do niego udać. Stężenie bilirubiny u noworodków zmienia się wraz z wiekiem dziecka i zależy od tego, w której dobie wykonano pomiar. Jest to zjawisko fizjologiczne, związane z niedojrzałością układu odpowiadającego za przetwarzanie bilirubiny. W pierwszych dniach życia dziecka, gdy krew złożona z czerwonych krwinek ulega rozpadowi, bilirubina powstająca w procesie tego rozpadu gromadzi się w organizmie niemowlęcia, co może skutkować pojawieniem się żółtaczki. Jednak w miarę dojrzewania układu odpowiadającego za przetwarzanie bilirubiny, stężenie bilirubiny we krwi maleje, a żółtaczka zanika. Zazwyczaj wartości stężenia bilirubiny we krwi powinny pozostawać poniżej 20 µmol/l u noworodków o donoszonej ciąży i poniżej 35 µmol/l u wcześniaków. W przypadku przekroczenia tych wartości, konieczne może być leczenie fototerapią lub wymianą transfuzji krwi. O sposobie postępowania w takiej sytuacji zawsze decyduje lekarz.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 556 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
35 829 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
40 675 4

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
30 000 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej