Bella

Co oznacza zielona kupka? Zielone kupki u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci. Przyczyny

Przeczytano 26 340 0 Liked
 

Kolor kupy niemowlaka może spędzić sen z powiek niejednemu rodzicowi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wygląd stolca jest determinowany przez wiele czynników. Wpływa na niego między innymi sposób żywienia dziecka, ale nie tylko. Co oznacza zielona kupa u niemowlaka? Czy to oznaka choroby? Podpowiadamy.

Zielona kupka u dziecka – co oznacza?

Co oznacza zielona kupa u dziecka, np. zielona kupa u 2-miesięcznego niemowlaka? Wbrew pozorom nie musi to być oznaka choroby, ponieważ kolor kupy niemowlaka zależy od wielu czynników. Decydujący wpływ mają:

  • rodzaj wprowadzanych pokarmów uzupełniających;
  • sposób żywienia dziecka;
  • stopień dojrzałości przewodu pokarmowego;
  • zażywane leki.

Zielona kupa u niemowlaka może zatem wystąpić sporadycznie u każdego zdrowego dziecka.
Dopiero gdy ciemnozielona kupka u niemowlaka pojawia się przewlekle, np. występuje dłużej niż dwa dni z rzędu, taka sytuacja wymaga konsultacji ze specjalistą, ponieważ może wskazywać na alergię pokarmową lub zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

Kolor kupy niemowlaka a sposoby karmienia

Zielony kolor kupy ma często związek ze sposobem karmienia niemowlęcia. Poniżej wymienione zostały sytuacje, które nie powinny wzbudzać niepokoju rodziców, oczywiście pod warunkiem, że zielony stolec pojawia się sporadycznie.

Niczym niepokojącym nie jest:

  • zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią – u dzieci karmionych naturalnie zdarzają się zielone stolce, jeśli dziecko wygląda na zdrowe, kolor kupy nie ma znaczenia;
  • zielona kupka po mleku modyfikowanym – zielona kupka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym to częste zjawisko. Nie należy mu zatem przypisywać jakiegoś specjalnego znaczenia.

Niepokój natomiast powinna wzbudzić zielona kupa ze śluzem u niemowlaka karmionego piersią lub mlekiem modyfikowanym. Pojawienie się zwiększonej ilości śluzu w kale może świadczyć bowiem o infekcji bakteryjnej lub wirusowe, alergii lub też nietolerancji pokarmowej. Wtedy warto zwrócić uwagę na to, czy u maluszka występują jakiekolwiek inne objawy oraz, czy w niedawnym czasie w diecie mamy nie pojawiły się nowe składniki, na które organizm malucha może źle reagować. Na konsultację z lekarzem pediatrą warto zabrać ze sobą pieluszkę dziecka wraz z zawartością.

Zielona kupka – przyczyny

Dlaczego u dziecka pojawia się zielona kupa? Przyczyny mogą być bardzo różnorodne. Zielona kupa u noworodka może wystąpić w wyniku szybszego przechodzenia treści pokarmowych przez przewód pokarmowy – w rezultacie do stolca trafia zielona żółć. Inna przyczyna to spożycie przez mamę dziecka dużej ilości zielonych warzyw – np. sałaty lub szpinaku, lub utlenienie się stolca po kontakcie z powietrzem i w rezultacie – przybranie lekko zielonkawego koloru.
Zupełnie normalną rzeczą jest zielona kupka przy ząbkowaniu. Taka sytuacja zdarza się bardzo często u niemowląt, ponieważ w czasie ząbkowania zwiększa się ilość wydzielanej śliny/ Połykanie przez malucha nadmiaru śliny może prowadzić do zmiany konsystencji i koloru stolca.
Czasami może wystąpić także zielona kupka u niemowlaka po szczepieniu na rotawirusy. Mimo że szczepienie jest na ogół dobrze tolerowane, u niektórych osób po jego podaniu mogą wystąpić przejściowe działania niepożądane, w tym także związane ze zmianą wyglądu stolca.
Oznaką choroby jest nie tyle zmiana koloru stolca, co zmiana jego konsystencji oraz częstotliwości oddawania. Taki symptom może bowiem świadczyć o zaburzeniach flory bakteryjnej, problemach z trawieniem lub nawet zakażeniu. Konsultacji lekarskiej wymaga w szczególności sytuacja, kiedy u dziecka zauważono inne niepokojące objawy. Wtedy dalsze postępowanie z dzieckiem zależy od wywiadu zebranego przez lekarza. W przypadku wątpliwości specjalista może zlecić badania kału i następnie, jeśli ono nie da odpowiedzi, testy czynnościowe oraz serologiczne.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 800 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
36 279 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
41 087 5

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
30 202 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej