Bella

Pierwszy ząbek. Kiedy i jak wygląda?

Przeczytano 6 696 0 Liked
 

Pierwsze ząbki u dziecka wyrzynają się zwykle około 6. miesiąca życia. Po czym poznać, że dziecko zaczyna ząbkować? Jak wygląda pierwszy ząbek malucha? Odpowiadamy na te pytania.

Kiedy pierwszy ząbek?

Pierwszy ząbek u dziecka powstaje już w życiu płodowym, około 6. tygodnia ciąży. Gdy maluch przychodzi na świat, jego zęby mleczne, są już w pełni wykształcone, ale nie są jeszcze widoczne. Dopiero po kilku miesiącach po narodzinach zaczynają się wykształcać korzenie zęba, które po kolei wypychają z dziąseł koronę każdego ząbka – jest to tzw. wyrzynanie się zębów.
Kiedy wychodzi pierwszy ząbek u niemowlaka? Zwykle dzieje się to w okolicach 4-6 miesiąca życia, choć czasami zdarza się także, że maluch przychodzi na świat już z jednym ząbkiem widocznym w jamie ustnej. Taka sytuacja wymaga kontroli u ortodonty.

Po czym poznać, że to już, że u malucha wyrzyna się pierwszy ząbek? Kiedy rodzice oczekują w napięciu i radości na pierwsze mleczaki, maluch przechodzi bardzo trudny okres – jego dziąsła są napuchnięte, bolą i swędzą.

Objawów ząbkowania nie da się przeoczyć. Należą do nich:

  • drażliwość,
  • niechęć do jedzenia,
  • płaczliwość,
  • trudności ze snem,
  • wsadzanie do ust twardych przedmiotów i ich gryzienie.

W okresie ząbkowania może dojść także do podwyższenia temperatury ciała, wystąpienia łzawienia oczu lub wysypki, czasami zdarza się też, że malucha męczy kaszel lub katar. Te nietypowe objawy ząbkowania nie wymagają wizyty u lekarza, za wyjątkiem gorączki.

Pierwszy ząbek – jak wygląda?

Rodzice, którzy czekają na pierwszy ząbek niemowlaka, często zastanawiają się, jak on będzie wyglądać. Tymczasem pierwszy ząbek, który wyrzyna się w jamie ustnej niemowlaka to przedni dolny siekacz, inaczej tzw. dolna jedynka. Jest to najmniejszy ze wszystkich zębów w jamie ustnej człowieka, wąski i spłaszczony, posiadający jeden korzeń. Jego zadaniem jest chwytanie oraz odcinanie kawałków pożywienia.

Jakie ząbki wyrzynają się w dalszej kolejności? Oto kalendarz ząbkowania:

  • 5-11. miesiąc życia – po przednich dolnych siekaczach wyrzynają się przednie górne siekacze (tzw. górne jedynki),
  • 6-12. miesiąc życia – wyrzynają się boczne górne siekacze (górne dwójki) oraz boczne dolne siekacze (dolne dwójki),
  • 10-18. miesiąc życia – wyrzynają się przednie zęby trzonowe (pierwsze trzonowce),
  • 12-20. miesiąc życia – wyrzynają się kły,
  • 18-30. miesiąc życia – wyrzynają się tylne zęby trzonowe (drugie trzonowce).

Kiedy wypada pierwszy ząbek? Proces wymiany uzębienia mlecznego na stałe ma miejsce około 6. roku życia i przebiega w podobnej kolejności jak wyrzynanie się mleczaków. Jako pierwsze wypadają dolne jedynki.

WARTO WIEDZIEĆ: Ząbkowanie jest bardzo bolesne. Na szczęście rodzice mogą ulżyć ząbkującemu dziecku – w tym celu warto wyposażyć się w:

  • zioła o działaniu przeciwzapalnym, np. rumianek lub szałwię,
  • żele znieczulające – należy je stosować zgodnie z wytycznymi lekarza.

W sklepie internetowym Bliżej Ciebie oferujemy szeroki wybór gryzaków dla niemowląt. Niektóre mają specjalne wypustki masujące dziąsła, inne są wypełnione sterylną wodą i po schłodzeniu w lodowce przynoszą skuteczną ulgę w bólu związanym z ząbkowaniem. Dostępne u nas produkty nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak BPA lub PCV.
Inne sposoby na ząbkowanie u niemowlaka, które warto poznać, by przynieść maluchowi ulgę, to:

  • masowanie nabrzmiałych dziąseł,
  • podanie maluchowi lodów przyrządzonych ze zmiksowanych owoców,
  • przykładanie do dziąseł schłodzonej pieluszki wielorazowej lub smoczka.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 482 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
35 696 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
40 552 4

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
29 929 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej