Ruchy dziecka w brzuchu można zauważyć nie tylko podczas badania USG. Kobiety czują je także po wewnętrznej stronie brzucha. Kiedy czuć ruchy dziecka po raz pierwszy? Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu? Na czym polega liczenie ruchów dziecka? Odpowiadamy na te pytania.



Zdrowie w ciąży
-
Jak wygląda czop śluzowy. Odejście czopa śluzowego bez krwi a z krwią. Ile przed porodem odchodzi?
Czop śluzowy jest wytwarzany tuż po zapłodnieniu. Zamyka on ujście szyjki macicy, zabezpieczając ją przed drobnoustrojami, które mogłyby zagrozić dziecku. Jak wygląda czop śluzowy? Kiedy ma miejsce odejście czopa śluzowego i o czym to świadczy? Podpowiadamy.
-
Ostatnie dni przed porodem – objawy. Pierwsze objawy porodu. Ile trwa poród i jak wygląda?
Termin porodu wyznacza się na podstawie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Następnie data ta jest korygowana na podstawie wyników badań prenatalnych, wciąż jednak jest orientacyjna, tylko 3-5% dzieci rodzi się bowiem w wyznaczonym terminie. Jakie objawy przed porodem występują u ciężarnej? Jak rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu? Wyjaśniamy w niniejszym artykule.
-
Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w tych sferach? Na czym polega leczenie i profilaktyka? Podpowiadamy.
-
Pierwszy okres po porodzie – kiedy? Kiedy okres po CC? Jak wygląda? Nieregularna miesiączka po porodzie
Pierwsza miesiączka po porodzie jest zazwyczaj obfita i trwa dłużej niż miesiączki, które występowały przed ciążą. Kiedy spodziewać się powrotu krwawienia? Na co się przygotować? Czy nieregularna miesiączka po porodzie wiąże się z tym, że nie można zajść wtedy w ciążę? Podpowiadamy.
-
Mdłości w ciąży. Kiedy się pojawiają, ile trwają? Co na mdłości w ciąży?
Mdłości występują u większości ciężarnych kobiet – szacuje się, że cierpi na nie nawet 80% przyszłych mam. Kiedy się pojawiają mdłości w ciąży? Jak długo się utrzymują? Czy istnieją sprawdzone sposoby na mdłości w ciąży? Odpowiadamy na te pytania.
-
Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Jakie są normy ciśnienia w ciąży? Co to takiego i czym grozi stan przedrzucawkowy? Jaki sprzęt wybrać, aby móc samodzielnie wykonywać pomiar ciśnienia? Odpowiadamy na te pytania.
-
Sączenie wód płodowych. Jak wyglądają? Jak odróżnić wody płodowe od moczu?
Wody płodowe wypełniające pęcherz płodowy i otaczają dziecko pełnią wiele istotnych funkcji. O czym świadczy sączenie się wód płodowych? Czy jest niebezpieczne? Jak odróżnić wody płodowe od moczu lub upławów?
-
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży? Objawy ciąży pozamacicznej
Pierwsze objawy ciąży są często niezauważane lub, jeśli je dostrzeżono, mylnie postrzegane jako symptomy grypy. Kiedy spodziewać się pierwszych oznak ciąży? Jakie są wczesne objawy ciąży? Czym jest i po czym poznać ciążę urojoną? Podpowiadamy.
-
Opuchlizna w ciąży. Puchnięcie nóg. Jak zmniejszyć opuchliznę nóg w ciąży?
Wiele kobiet skarży się na puchnięcie nóg w ciąży. Opuchlizna w ciąży przed porodem wskazuje na zatrzymywanie się płynów w ciele kobiety. Dolegliwości tej nie można lekceważyć, ponieważ wiąże się ona z niebezpieczeństwem dla przyszłej mamy i jej dziecka. Kiedy zgłosić się do lekarza? Jak zmniejszyć opuchliznę nóg w ciąży? Podpowiadamy.
-
Poród. Jak wygląda, ile trwa? Fazy porodu naturalnego. Jak go przyśpieszyć? Plan porodu
Podczas gdy poród siłami natury zaczyna się niespodziewanie, poród przez cesarkę jest w większości przypadków dobrze zaplanowany. Niezależnie od rodzaju porodu, jest to najważniejsze wydarzenie w życiu każdej kobiety. Jak wyglądają przygotowania do porodu? Czym jest poród przedwczesny? Podpowiadamy.
-
Zielone wody płodowe. Jak wyglądają, jak je rozpoznać? Przyczyny i skutki
Zmiana koloru wód płodowych może świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju ciąży. Co oznaczają zielone wody płodowe? Jak je rozpoznać? Czy zielone wody płodowe stanowią zagrożenie dla dziecka? Odpowiadamy na te pytania.
-
Objawy cukrzycy ciążowej. Cukrzyca ciążowa a cukrzyca w ciąży – różnice. Profilaktyka i leczenie
Cukrzyca ciążowa a cukrzyca w ciąży to dwie zupełnie inne choroby. Czym się różnią? Jak się objawia cukrzyca ciążowa? Co przyczynia się do wywołania cukrzycy w ciąży? Jak leczyć cukrzycę i jej zapobiegać? Podpowiadamy.
-
CRL na USG, czyli długość ciemieniowo-siedzeniowa
Wiek ciąży wyznacza się najpierw na podstawie terminu ostatniej miesiączki. Następnie jest on korygowany podczas badania ultrasonograficznego i badania CRL. Co to takiego? Ile wynosi prawidłowe CRL?
-
Cesarskie cięcie – jak wygląda i jaki ma przebieg? Poród naturalny a cesarka
Cesarskie cięcie to zabieg, który, zgodnie z zaleceniami WHO, powinien być wykonywany u maksymalnie 10-15% ciężarnych kobiet. Tymczasem w Polsce moda na cięcie cesarskie trwa w najlepsze. Kobiety chcą urodzić w ten sposób dziecko, ponieważ metoda wiąże się z mniejszym bólem. Czy to rzeczywiście prawda? Jak wygląda cesarskie cięcie? Na czym polega przygotowanie do cesarki? Odpowiadamy na te pytania.
-
Ciąża tydzień po tygodniu. Rozwój płodu. Trymestry ciąży
Chcesz się dowiedzieć, jak przebiega ciąża, tydzień po tygodniu? Kiedy zaczyna się 3. trymestr ciąży? Do kiedy trwa drugi trymestr i z jakimi zmianami w organizmie się wiąże? Jak przetrwać pierwszy trymestr ciąży? Podpowiadamy.
-
Pozycje wertykalne i kuczne do porodu. Pozycje porodowe
Szykujesz się do narodzin dziecka? Zastanawia Cię, czy istnieją takie pozycje porodowe, które sprawią, że poród przebiegnie w łagodniejszy sposób, a dziecko urodzi się szybciej? To rzeczywiście jest możliwe. W niniejszym artykule rozwiewamy Twoje wątpliwości związane z porodem w pozycji wertykalnej oraz innymi pozycjami do porodu. Zapraszamy do lektury!
-
Plan porodu – wzór. Jak go napisać? Czy jest obowiązkowy?
Plan porodu sporządza się na około 2 miesiące przed porodem. Co to takiego? Co powinien zawierać dokument i w jaki sposób go sporządzić? Czy plan porodu jest obowiązkowy? Odpowiadamy na te pytania.
-
Ciąża bliźniacza a ciąża mnoga. Objawy i prawdopodobieństwo. Jak zajść w ciążę bliźniaczą?
Każda ciąża mnoga, w tym także ciąża bliźniacza, jest uznawana przez lekarzy za ciążę wysokiego ryzyka. Jakie są rodzaje oraz objawy ciąży mnogiej? Ile wynosi prawdopodobieństwo jej wystąpienia? Czy możliwe jest zaplanowanie ciąży bliźniaczej?
-
Pępowina – co to jest? Pępowina dwunaczyniowa i trójnaczyniowa
Pępowina - co to takiego? Jakie pełni funkcje? Czym jest pępowina dwunaczyniowa a czym pępowina trójnaczyniowa? Czy ich wystąpienie zagraża dziecku?
-
Połóg – co to jest i ile trwa? Jak wygląda? Połóg po CC
Połóg po porodzie naturalnym przebiega nieco inaczej niż połóg po cesarskim cięciu. Ile trwa połóg? Co to takiego? Jakie dolegliwości mogą pojawić się w tym czasie, na co się przygotować? Odpowiadamy na te pytania.
-
Jak wyglądają rozstępy? Kiedy pojawiają się w ciąży? Jak je usunąć? Kremy na rozstępy
Rozstępy powstają w miejscach, w których doszło do szybkiego i silnego rozciągnięcia skóry. W szczególności częste są rozstępy w ciąży. Jak poradzić sobie z tym nieestetycznym problemem? Czy da się mu zapobiec? Podpowiadamy.
-
Swędzenie skóry w ciąży. Sucha skóra w ciąży i obwisła po porodzie
Swędzenie skóry w ciąży może być z jednej strony zupełnie niegroźne, a z drugiej – stanowić oznakę niebezpiecznego powikłania – cholestazy ciążowej. O czym jeszcze może świadczyć świąd? Jak zadbać o skórę brzucha w ciąży?
-
Jak spać w ciąży? Na którym boku spać? Bezsenność w ciąży
Cierpisz na bezsenność w ciąży? Zastanawiasz się, jak spać w ciąży, by dobrze wypocząć? A może interesuje Cię, jaka jest najlepsza pozycja do spania w czasie ciąży z punktu widzenia zdrowia dziecka? Odpowiadamy na pytania związane ze snem w ciąży.
-
Jaki śluz przed okresem, a jaki po zapłodnieniu?
Konsystencja oraz kolor śluzu szyjkowego zmieniają się zgodnie z fazą cyklu menstruacyjnego, a także w zależności od tego, czy doszło do zapłodnienia, czy nie. Po czym poznać śluz przed okresem? Jak wygląda śluz po zapłodnieniu?
-
Linea negra – kreska na brzuchu w ciąży. Kiedy się pojawia i znika?
Linea negra pojawia się u większości ciężarnych kobiet. O czym świadczy ciemna kreska na brzuchu? Kiedy się pojawia i znika? Czy jej występowanie jest związane w jakikolwiek sposób z płcią dziecka? Podpowiadamy.
-
Kiedy i jak można poznać płeć dziecka? Od czego ona zależy? Planowanie płci dziecka
Płeć dziecka jest ważna dla wielu rodziców. Niektórzy chcą wiedzieć jak najszybciej, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka, aby przygotować pod tym kątem pokoik dziecięcy oraz wyprawkę. Kiedy można poznać płeć dziecka? Jakie badania to umożliwiają? Od czego zależy płeć dziecka i czy możliwe jest planowanie płci dziecka? Odpowiadamy na te pytania.
-
USG 2D, 3D, 4D a 5D – czym się różnią?
Badanie USG pozwala sprawdzić stan zdrowia dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Czym różnią się badania USG 3D, 4D i 5D od tradycyjnego USG 2D? Które z badań wybrać?
-
Smółka u noworodka. Co to jest, kiedy powinna być wydalona? Smółka w wodach płodowych
Po porodzie lekarze często pytają, czy już doszło do wydalenia smółki. Co to jest smółka u noworodka? Kiedy powinno dojść do jej usunięcia z organizmu? Co oznacza smółka w wodach płodowych?
-
Baby shower – co to? Kiedy zorganizować? Dekoracje, prezenty i zabawy
Organizacja baby shower zwykle spoczywa na przyjaciołach oraz bliskiej rodzinie przyszłych rodziców. Kiedy jest baby shower? Jak zaplanować ten niezwykły wieczór? Jakie dekoracje, prezenty i zabawy przygotować? Podpowiadamy.
-
Tokofobia a strach przed porodem. Objawy
Tokofobia, czyli paniczny lęk przed porodem może występować u nawet 10% ciężarnych. Jak się objawia fobia przed porodem? Czy paniczny strach przed porodem może stanowić wskazanie do cesarki? Co robić w sytuacji, gdy u ciężarnej wystąpił duży stres przed porodem?
-
Brązowe upławy przed okresem i w ciąży
Brązowe upławy z pochwy stanowią częsty powód wizyty u ginekologa. O czym świadczy zmiana zabarwienia wydzieliny z pochwy? Czy może oznaczać problemy zdrowotne?
-
Śluz w ciąży. Jaki śluz przed okresem, a jaki po zapłodnieniu? Śluz na początku ciąży a przed porodem
Konsystencja oraz kolor śluzu szyjkowego zmieniają się nie tylko w zależności od cyklu menstruacyjnego. Wydzielina przyjmuje odmienny wygląd także na różnych etapach ciąży. Po czym poznać śluz na początku ciąży oraz śluz tuż przed porodem? Jakie objawy powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza?
-
Piersi w ciąży i po ciąży. Bolące piersi w ciąży
Piersi w ciąży ulegają wielu zmianom. W trzecim tygodniu ciąży wiele mam odczuwa ich nadmierną tkliwość, mrowienie, a nawet bolesność. Tymczasem na dalszych etapach ciąży dochodzi do nagłego zwiększenia rozmiaru biustu, co może powodować rozstępy. Jak dbać o piersi w ciąży i po ciąży?
-
Ból pleców i krzyża w ciąży. Kiedy jest niebezpieczny? Co na ból pleców w ciąży?
Ból pleców w ciąży to zupełnie normalne zjawisko. Najczęściej ból kręgosłupa w ciąży pojawia się około 20. tygodnia, gdy dziecko zaczyna intensywnie rosnąć. W kolejnych tygodniach obciążenie kręgosłupa jest coraz większe. Jak sobie z tym radzić? Co na ból pleców w ciąży można zastosować? Podpowiadamy.
-
Ćwiczenia w ciąży i po porodzie
Zgodnie z nowymi rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia wszystkie kobiety, które nie mają co do tego przeciwwskazań lekarskich, powinny dbać o regularną aktywność fizyczną w ciąży. Jakie ćwiczenia dla ciężarnych są zalecane? Których aktywności należy unikać? Jakie ćwiczenia po porodzie wybrać? Podpowiadamy.
-
Żylaki w ciąży i po ciąży. Co na żylaki w ciąży?
Żylaki w ciąży to problem, który dotyczy nawet 30% kobiet. Czy dolegliwość ta może zagrażać zdrowiu? Co na żylaki w ciąży stosować, aby zmniejszyć ich widoczność? Jakie są sposoby na to, aby zminimalizować ryzyko pozostania nieestetycznych żylaków po ciąży? Podpowiadamy.
-
Prezent dla noworodka i mamy. Co kupić na narodziny dziecka? Jaki prezent dla matki po urodzeniu dziecka?
Narodziny dziecka to niezwykłe wydarzenie dla każdej pary. Gdy rodzina się powiększa, jej pozostali członkowie oraz bliscy gromadzą się, aby wręczyć symboliczne upominki mamie i maluszkowi. Podpowiadamy, co kupić na narodziny dziecka? Jaki prezent dla matki po urodzeniu dziecka będzie najlepszy?
-
Ból krocza w ciąży i po porodzie
Ból krocza w ciąży może stanowić zupełnie normalny i niegroźny objaw. Kiedy dolegliwość ta wymaga konsultacji z lekarzem? Co stosować na ból krocza po porodzie? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
-
Ostuda – co to? Leczenie
Ostuda to częsta dolegliwość u kobiet będących w okresie rozrodczym. Nieestetyczne przebarwienia na skórze mają związek np. z zaburzeniami hormonalnymi, do których dochodzi w czasie ciąży. Jakie są inne możliwe przyczyny ostudy? Na czym polega leczenie? Odpowiadamy na te pytania.
-
Poród w domu. Jak wywołać i ile kosztuje?
Poród w domu mogą wybrać wyłącznie te kobiety, u których ciąża przebiega prawidłowo i bez komplikacji. Jak wywołać poród w domu? Ile kosztuje poród w domu? Odpowiadamy na te pytania.
-
Wypadanie włosów po ciąży. Co na wypadanie włosów i jak długo wypadają?
Wypadanie włosów w ciąży oraz wypadanie włosów po ciąży to problem, który dotyczy wielu kobiet. Główną przyczyną łysienia są zmiany hormonalne. Jak długo wypadają włosy po porodzie? Co na wypadanie włosów po ciąży stosować? Podpowiadamy.
-
Skurcze łydek w ciąży. Przyczyny i co pomaga
Skurcze łydek w ciąży są objawem, na który skarży się wiele kobiet w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Co je wywołuje? Jakie sposoby na skurcze nóg mogą pomóc? Kiedy należy udać się do lekarza?
-
Nacięcie krocza podczas porodu. Gojenie, blizna i jak uniknąć nacięcia krocza?
Nacięcie krocza podczas porodu, stosowane, aby główka dziecka szybciej przedostała się przez kanał rodny, budzi wiele obaw wśród kobiet. Na czym polega ten zabieg? Czy można go uniknąć? Odpowiadamy na te pytania.
-
Brzuch po ciąży i po porodzie. Brzuch po cesarce. Kiedy i jak długo znika? Czym smarować?
Brzuch po ciąży i porodzie nie wygląda zbyt estetycznie – jest nadmiernie rozciągnięty i nierzadko pokryty rozstępami. Ile czasu potrzeba, aby kobieta powróciła do formy sprzed ciąży? Jak pielęgnować brzuch po porodzie drogą naturalną, a jak po cesarce? Odpowiadamy na te pytania.
-
Podkłady poporodowe. Jakie wybrać?
Wkładki poporodowe oraz podkłady poporodowe na łóżko stanowią istotny element wyprawki przyszłej mamy. Jak należy używać tego typu produktów? Czym się kierować przy ich wyborze? Zapraszamy do lektury.
-
Pierwszy trymestr ciąży. Objawy, kiedy się kończy i co warto o nim wiedzieć?
Pierwszy trymestr ciąży to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele istotnych zmian – dotyczą one nie tylko jej anatomii, ale także fizjologii i metabolizmu. Jak przetrwać pierwszy trymestr ciąży? Które objawy są typowe, a które powinny wzbudzić niepokój i skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza? Podpowiadamy.
-
Jak rozpoznać i liczyć skurcze porodowe? Kiedy do szpitala?
Skurcze porodowe to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów zbliżającego się porodu. Jak je rozpoznać? Kiedy udać się do szpitala? Odpowiadamy na te pytania.
-
Waga w ciąży. Przyrost wagi w ciąży. Jak go zatrzymać?
W ciąży niebezpieczne są zarówno nadwaga, jak i zbyt mała masa ciała. Jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży? Czy da się zatrzymać przybieranie na wadze? Czym skutkuje brak przybierania na wadze w ciąży?
-
Zapalenie piersi podczas karmienia. Objawy, domowe leczenie
Zapalenie piersi występuje u około 10% kobiet, które karmią piersią. Dolegliwość pojawia się najczęściej w pierwszych tygodniach po porodzie i ustępuje w ciągu kilku dni. Jak objawia się stan zapalny w obrębie gruczołu piersiowego? Na czym polega leczenie? Czy istnieją domowe sposoby na zapalenie piersi?
-
Infekcje intymne w ciąży
Infekcje intymne w ciąży mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Jak je rozpoznać? Co zrobić, gdy nawracają? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.
-
Zapalenie pęcherza w ciąży
Zapalenie pęcherza w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Niedoleczona, infekcja układu moczowego w ciąży może dać niebezpieczne powikłania. Jak objawia się zakażenie dróg moczowych w ciąży? Co na nie stosować?
-
Badania prenatalne. USG prenatalne
Badania prenatalne pozwalają sprawdzić stan zdrowia dziecka, jeszcze przed narodzinami. Dzięki przesiewowym badaniom wykonywanym na początku ciąży można oszacować ryzyko wystąpienia różnych nieprawidłowości, takich jak np. zespół Downa. Na czym polega pierwsze, drugie i trzecie badanie prenatalne? Jakie inne badania są wykonywane u ciężarnej? Odpowiadamy na te pytania.
-
Ból brzucha w ciąży, w I, II i III trymestrze. Co na ból w ciąży?
Ból brzucha w ciąży wcale nie musi oznaczać poronienia, jest wiele innych możliwych przyczyn tej dolegliwości. O czym świadczy kłucie w brzuchu w ciąży? Kiedy zgłosić się do lekarza? Podpowiadamy.
-
Nawilżacze powietrza – jaki wybrać? Ranking nawilżaczy powietrza
Nawilżacz powietrza to obowiązkowe wyposażenie nie tylko w biurze, ale również w pokoju dziecięcym. Jaki nawilżacz powietrza dla dzieci wybrać? Czym różnią się dostępne na rynku rodzaje nawilżaczy powietrza? Który z nich jest najlepszy?
-
Endometrioza – co to? Objawy, przyczyny, leczenie
Endometrioza to częsta przyczyna hospitalizacji na oddziałach ginekologicznych. Choroba w stadium zaawansowanym może stanowić wskazanie do histerektomii (usunięcia macicy). Jak objawia się endometrioza? Na czym polega leczenie?
-
Poduszki do spania w ciąży – jaką poduszkę wybrać?
Poduszki do spania w ciąży są zalecane przede wszystkim dla kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży. Ich stosowanie pozwala uzyskać optymalną pozycję do spania, poduszka ciążowa rogal ułatwia także przyjęcie odpowiedniej pozycji do karmienia dziecka. Czym się kierować podczas zakupu poduszki do spania w ciąży?