



Karmienie mieszane – jak karmić? Schemat i zasady
Najkorzystniejsze dla rozwoju dziecka jest karmienie go w pierwszych miesiącach życia w sposób naturalny, piersią. Nie wszystkie mamy mogą sobie jednak na to pozwolić. Na czym polega karmienie mieszane? Jak karmić w ten sposób malucha? Dla kogo jest to dobre rozwiązanie? Podpowiadamy.
Karmienie mieszane – jak karmić?
Karmienie mieszane noworodka, zwane także karmieniem łączonym, polega na podawaniu dziecku mleka z piersi oraz mleka modyfikowanego. Z uwagi na to, że karmienie piersią to najbardziej naturalny sposób żywienia noworodków i niemowląt, zapewniający najlepszy rozwój, rozwiązanie to jest polecane tylko wtedy, gdy jest ono konieczne. Decyzję o wprowadzeniu mleka modyfikowanego przy jednoczesnym kontynuowaniu karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem pediatrą.
Karmienie mieszane jest to lepsze rozwiązanie od podawania dziecku wyłącznie mleka modyfikowanego. Metodę tę można zastosować, gdy:
- kobieta ma zbyt mało pokarmu, dziecko zbyt wolno przybiera na wadze, a próby pobudzenia laktacji nie przynoszą oczekiwanych efektów;
- kobieta musi zrobić przerwę w karmieniu piersią, np. z powodu przyjmowania leków;
- maluch nie ssie efektywnie, np. z powodu wcześniactwa;
- u kobiety wystąpiło opóźnienie karmienia piersią, np. z uwagi na komplikacje okołoporodowe.
Karmienie mieszane a dopajanie
Karmienia mieszanego nie należy mylić z dopajaniem malucha. Dziecka karmionego naturalnie piersią nie trzeba bowiem niczym więcej dopajać. Jedynie dzieci, które są karmione tylko mlekiem modyfikowanym, mogą czasami wymagać podania dodatkowych płynów, w celu utrzymania prawidłowego poziomu nawodnienia organizmu.
WAŻNE: W sytuacji, gdy kobieta nie zawsze jest w stanie podać pokarm maluszkowi, warto zastanowić się nad odciąganiem mleka przy użyciu laktatora. Dzięki temu karmienie dziecka jest możliwe także pod nieobecność matki.
Karmienie mieszane – schemat
Na czym polega karmienie mieszane noworodka? Schemat, który jest stosowany najczęściej to karmienie mlekiem modyfikowanym po każdym karmieniu piersią lub podawanie piersi podczas jednego posiłku, a butelki podczas drugiego. Według ekspertów specjalizujących się w laktacji, pierwszy sposób jest korzystniejszy, zarówno dla dziecka, jak i jego mamy.
Zasady karmienia mieszanego
Karmienie mieszane powinno zostać poprzedzone konsultacją z doradcą laktacyjnym. Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o karmienie mieszane? Zasady, które należy zapamiętać to:
- bazę posiłków dziecka powinno stanowić karmienie piersią, mleko modyfikowane należy podawać tylko wtedy, kiedy karmienie piersią nie jest możliwe;
- butelkę trzeba wprowadzać stopniowo, tak, aby wyregulować produkcję mleka u mamy oraz żeby dziecko zdążyło się przyzwyczaić do nowego sposobu karmienia;
- karmienie niemowlęcia należy przeprowadzać około 8-9 razy na dobę, mniej więcej co 2,5-3 godziny;
- wprowadzenie do diety dziecka modyfikowanego mleka należy skonsultować z lekarzem. Specjalista pomoże w wyborze najlepszego produktu.
Brak kupy u niemowlaka – karmienie mieszane
Czasami zdarza się, że maluchy karmione mlekiem modyfikowanym oraz w sposób mieszany nie oddają stolca, nawet przez kilka dni z rzędu. Sytuacja ta nie powinna wzbudzać niepokoju u rodziców.
Zadaj pytanie lub napisz komentarz