Biegunka u niemowląt – jak wygląda i objawy. Ile trwa? Jak zatrzymać biegunkę u dziecka? Kiedy do lekarza?

117 Wyświetleń

Biegunka u niemowlaka może wynikać z różnorodnych przyczyn. Mogą do niej doprowadzić infekcje wirusowe lub bakteryjne, alergia pokarmowa, a także nietolerancje lub zatrucie pokarmowe. Co robić, gdy u dziecka wystąpi biegunka? Kiedy udać się do lekarza? Podpowiadamy.

Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Objawy

Biegunka u dziecka jest rozpoznawana, gdy malec oddaje zwiększoną ilość stolców w ciągu doby, a także zmienia się ich konsystencja na bardziej wodnistą. U małych dzieci jednak zaobserwowanie objawów biegunki nie jest takie proste, ponieważ niemowlaki karmione wyłącznie piersią oddają stolec bardzo często. Z tego powodu WHO wprowadziło nieco odmienne kryteria rozpoznania biegunki u noworodka i niemowlaka uzależnione od sposobu karmienia malucha.
Jak wygląda biegunka u noworodka lub niemowlaka karmionego piersią? Stan ten rozpoznaje się, gdy wyraźnie zmienia się charakter stolca lub nagle zwiększa się częstość jego oddawania. Natomiast biegunka u niemowląt karmionych pokarmem sztucznym diagnozuje się, gdy bobas oddaje 3 lub więcej luźnych/wodnistych stolców w ciągu 24 godzin.

Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Objawy biegunki u niemowlaka karmionego piersią to:

 • „strzelające” wodniste stolce,
 • wyraźnie częstsze stolce,
 • zmiana konsystencji stolca na bardziej wodnisty.

Jak wygląda biegunka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym? Ponieważ maluchy karmione pokarmem sztucznym zazwyczaj oddają żółtawe i papkowate stolce, u nich biegunka jest rozpoznawana wtedy, gdy kupka jest oddawana częściej oraz jest bardziej płynna lub zawiera domieszkę śluzu.
Zmiana koloru stolca u dziecka często spędza jego rodzicom sen z powiek. O czym może świadczyć zielona biegunka u dziecka? O tym opowiadamy w tym artykule. Zachęcamy do lektury!

WAŻNE: Rozwolnienie u noworodka, a także rozwolnienie u niemowlaka może dać także dodatkowe objawy. Jeśli ostra biegunka wynika z zakażenia wirusowego, mogą jej towarzyszyć: pogorszenie łaknienia, wymioty, a także wysoka temperatura ciała. Przedłużająca się biegunka pochodzenia wirusowego może grozić odwodnieniem, dlatego tego typu oznak nie należy bagatelizować.

Charakterystyczne objawy, które mogą wskazywać na odwodnienie malucha to:

 • nieoddawanie moczu,
 • osłabienie,
 • pulsujące ciemiączko,
 • wysuszone wargi,
 • zmniejszona elastyczność skóry.

Biegunka u dziecka – ile trwa?

Jak długo może się utrzymywać biegunka u dziecka? Ile trwa rozwolnienie? Jeśli wdrożono odpowiednie postępowanie (duże znaczenie odgrywa w biegunce u dziecka dieta) ostra biegunka zwykle ustępuje samoistnie w ciągu 5-7 dni. Zdarzają się jednak także przypadki, że biegunka u rocznego dziecka może się przedłużyć do 2 lub nawet 3 tygodni – wtedy lekarze nazywają ten stan biegunką przewlekłą.

Jak zatrzymać biegunkę u dziecka i kiedy do lekarza?

Co na biegunkę u niemowlaka zastosować? Jeśli rozwolnienie ma łagodny przebieg i biegunka wystąpiła bez innych objawów, można leczyć dziecko w domu. Wtedy wskazane jest:

 • nawadnianie – maluchowi można podawać mleko mamy lub wodę niskozmineralizowaną, wskazana jest także herbata z rumianku w niewielkich ilościach;
 • odpowiednia dieta – jeśli dziecko ma już rozszerzaną dietę, można mu podać zupkę z ugotowanej i przetartej marchewki, a także lekkostrawne pokarmy, np. kleik ryżowy lub kaszkę;
 • podawanie elektrolitów – w szczególności przedłużająca się biegunka u dziecka może doprowadzić do wypłukania istotnych składników mineralnych, dlatego warto je uzupełnić. Na biegunkę dla dzieci zalecane są preparaty elektrolitowe przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych pacjentach;
 • podawanie probiotyków – bakterie o dobroczynnym działaniu wspomogą organizm w walce z drobnoustrojami, które wywołały biegunkę.

Co zrobić, gdy mimo zastosowania się do powyższych rad nadal występuje biegunka u dziecka? Kiedy do lekarza? Jeśli rozwolnienie trwa ponad 2 tygodnie lub towarzyszą mu dodatkowe objawy (brak apetytu, rzadkie oddawanie moczu, wymioty, wysoka gorączka, wzmożone pragnienie), to znak, że należy zwrócić się niezwłocznie po pomoc do specjalisty.
U większości dzieci chorujących na ostrą biegunkę infekcyjną nie jest konieczna pogłębiona diagnostyka laboratoryjna i mikrobiologiczna. Dodatkowe badania wykonuje się dopiero wtedy, gdy biegunka ma ciężki przebieg lub przewlekły charakter, a także wtedy, kiedy jest ona krwista.

Jak zapobiegać biegunce u niemowlaka? Oto kilka wartych zastosowania sposobów:

 • mleko modyfikowane przygotowuj na bieżąco, tuż przed podaniem dziecku;
 • myj dokładnie i wyparzaj butelki oraz smoczki, z których korzysta maluch;
 • myj ręce przed dotykaniem dziecka;
 • woda, która będzie podawana dziecku, musi być przegotowana i ostudzona;
 • zaszczep malucha przeciwko rotawirusom – to bardzo częsta przyczyna ostrych biegunek;
 • zawsze przechowuj odciągnięty pokarm w lodówce lub zamrażarce.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go