-
Menu
-
Pieluchy i przewijanie
-
-
-
-
-
Podkłady do przewijania
-
-
-
-
-
Akcesoria i pielęgnacja okołopieluszkowa
-
-
-
-
Kosmetyki dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Artykuły higieniczne
-
-
-
-
-
Higiena jamy ustnej
-
-
-
-
Karmienie dziecka
-
-
Urządzenia i akcesoria dla dzieci
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
-
Akcesoria do pielęgnacji i higieny
-
-
-
-
-
Akcesoria do kąpieli dla dzieci
-
-
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
-
Urządzenia elektroniczne
-
-
-
-
Ciąża i macierzyństwo
-
-
-
-
-
-
-
Bielizna dla kobiet w ciąży i karmiących
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla przyszłych i młodych mam
-
-
-
-
Higiena intymna
-
-
-
-
-
Higiena po porodzie
-
-
-
-
-
Higiena kobiety dojrzałej
-
-
-
-
-
Kosmetyki do higieny intymnej
-
-
-
-
Drogeria
-
-
-
-
-
Artykuły gospodarstwa domowego
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Produkty higieniczne
-
-
-
-
-
-
-
Ochrona osobista COVID-19
-
-
-
-
-
Oczyszczanie i pielęgnacja twarzy
-
-
-
-
-
Produkty do higieny jamy ustnej
-
-
-
-
-
Higiena intymna mężczyzn
-
-
-
-
-
Kosmetyki dla mężczyzn
-
-
-
Biegunka u niemowląt – jak wygląda i objawy. Ile trwa? Jak zatrzymać biegunkę u dziecka? Kiedy do lekarza?
Biegunka u niemowlaka może wynikać z różnorodnych przyczyn. Mogą do niej doprowadzić infekcje wirusowe lub bakteryjne, alergia pokarmowa, a także nietolerancje lub zatrucie pokarmowe. Co robić, gdy u dziecka wystąpi biegunka? Kiedy udać się do lekarza? Podpowiadamy.
Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Objawy
Biegunka u dziecka jest rozpoznawana, gdy malec oddaje zwiększoną ilość stolców w ciągu doby, a także zmienia się ich konsystencja na bardziej wodnistą. U małych dzieci jednak zaobserwowanie objawów biegunki nie jest takie proste, ponieważ niemowlaki karmione wyłącznie piersią oddają stolec bardzo często. Z tego powodu WHO wprowadziło nieco odmienne kryteria rozpoznania biegunki u noworodka i niemowlaka uzależnione od sposobu karmienia malucha.
Jak wygląda biegunka u noworodka lub niemowlaka karmionego piersią? Stan ten rozpoznaje się, gdy wyraźnie zmienia się charakter stolca lub nagle zwiększa się częstość jego oddawania. Natomiast biegunka u niemowląt karmionych pokarmem sztucznym diagnozuje się, gdy bobas oddaje 3 lub więcej luźnych/wodnistych stolców w ciągu 24 godzin.
Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Objawy biegunki u niemowlaka karmionego piersią to:
- „strzelające” wodniste stolce,
- wyraźnie częstsze stolce,
- zmiana konsystencji stolca na bardziej wodnisty.
Jak wygląda biegunka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym? Ponieważ maluchy karmione pokarmem sztucznym zazwyczaj oddają żółtawe i papkowate stolce, u nich biegunka jest rozpoznawana wtedy, gdy kupka jest oddawana częściej oraz jest bardziej płynna lub zawiera domieszkę śluzu.
Zmiana koloru stolca u dziecka często spędza jego rodzicom sen z powiek. O czym może świadczyć zielona biegunka u dziecka? O tym opowiadamy w tym artykule. Zachęcamy do lektury!
WAŻNE: Rozwolnienie u noworodka, a także rozwolnienie u niemowlaka może dać także dodatkowe objawy. Jeśli ostra biegunka wynika z zakażenia wirusowego, mogą jej towarzyszyć: pogorszenie łaknienia, wymioty, a także wysoka temperatura ciała. Przedłużająca się biegunka pochodzenia wirusowego może grozić odwodnieniem, dlatego tego typu oznak nie należy bagatelizować.
Charakterystyczne objawy, które mogą wskazywać na odwodnienie malucha to:
- nieoddawanie moczu,
- osłabienie,
- pulsujące ciemiączko,
- wysuszone wargi,
- zmniejszona elastyczność skóry.
Biegunka u dziecka – ile trwa?
Jak długo może się utrzymywać biegunka u dziecka? Ile trwa rozwolnienie? Jeśli wdrożono odpowiednie postępowanie (duże znaczenie odgrywa w biegunce u dziecka dieta) ostra biegunka zwykle ustępuje samoistnie w ciągu 5-7 dni. Zdarzają się jednak także przypadki, że biegunka u rocznego dziecka może się przedłużyć do 2 lub nawet 3 tygodni – wtedy lekarze nazywają ten stan biegunką przewlekłą.
Jak zatrzymać biegunkę u dziecka i kiedy do lekarza?
Co na biegunkę u niemowlaka zastosować? Jeśli rozwolnienie ma łagodny przebieg i biegunka wystąpiła bez innych objawów, można leczyć dziecko w domu. Wtedy wskazane jest:
- nawadnianie – maluchowi można podawać mleko mamy lub wodę niskozmineralizowaną, wskazana jest także herbata z rumianku w niewielkich ilościach;
- odpowiednia dieta – jeśli dziecko ma już rozszerzaną dietę, można mu podać zupkę z ugotowanej i przetartej marchewki, a także lekkostrawne pokarmy, np. kleik ryżowy lub kaszkę;
- podawanie elektrolitów – w szczególności przedłużająca się biegunka u dziecka może doprowadzić do wypłukania istotnych składników mineralnych, dlatego warto je uzupełnić. Na biegunkę dla dzieci zalecane są preparaty elektrolitowe przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych pacjentach;
- podawanie probiotyków – bakterie o dobroczynnym działaniu wspomogą organizm w walce z drobnoustrojami, które wywołały biegunkę.
Co zrobić, gdy mimo zastosowania się do powyższych rad nadal występuje biegunka u dziecka? Kiedy do lekarza? Jeśli rozwolnienie trwa ponad 2 tygodnie lub towarzyszą mu dodatkowe objawy (brak apetytu, rzadkie oddawanie moczu, wymioty, wysoka gorączka, wzmożone pragnienie), to znak, że należy zwrócić się niezwłocznie po pomoc do specjalisty.
U większości dzieci chorujących na ostrą biegunkę infekcyjną nie jest konieczna pogłębiona diagnostyka laboratoryjna i mikrobiologiczna. Dodatkowe badania wykonuje się dopiero wtedy, gdy biegunka ma ciężki przebieg lub przewlekły charakter, a także wtedy, kiedy jest ona krwista.
Jak zapobiegać biegunce u niemowlaka? Oto kilka wartych zastosowania sposobów:
- mleko modyfikowane przygotowuj na bieżąco, tuż przed podaniem dziecku;
- myj dokładnie i wyparzaj butelki oraz smoczki, z których korzysta maluch;
- myj ręce przed dotykaniem dziecka;
- woda, która będzie podawana dziecku, musi być przegotowana i ostudzona;
- zaszczep malucha przeciwko rotawirusom – to bardzo częsta przyczyna ostrych biegunek;
- zawsze przechowuj odciągnięty pokarm w lodówce lub zamrażarce.
Powiązane wpisy
Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...
W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...
Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...
Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...
Komentarze
Co podawać kiedy dziecko 5 - cio miesięczne ma od dwóch dni biegunkę, nie jest na mleku mamy tylko modyfikowanym i od 4-miesiaca zostały wprowadzone słoiczki odpowiednio do jej miesiąca
Replied by: Joanna On 2023-01-31
Witam.Co zrobić gdy u trzylatka pojawiaja się biegunki,często.i trwaja po kilka dni.Tasectan lekarz zalecił 3*po 2 saszetki.I nic..do tego daję elektrolity.synek pije dużo nie ma problemu zeby pił.
Replied by: Joanna On 2023-01-30
Zadaj pytanie lub napisz komentarz