Bella

Wcześniak – 30 i 31. tydzień. Poród w 30 i 31. tygodniu ciąży

Przeczytano 9 871 0 Liked
 

Poród w 30. tygodniu ciąży oraz poród w 31. tygodniu ciąży to poród przedwczesny. Na szczęście do planowanego rozwiązania jest tak blisko, że przeżywalność wcześniaków 30 tc oraz wcześniaków 31 tc jest bardzo duża. Kiedy maluch może opuścić szpital? Podpowiadamy.

Poród przedwczesny 30. tydzień

Poród w 30. tygodniu ciąży jest uznawany, podobnie zresztą jak poród w 31. tygodniu ciąży, za poród przedwczesny. Wszystkie dzieci, które zostały urodzone przed 37. tygodniem ciąży, są traktowane jako urodzone przedwcześnie i należą do wcześniaków.

Wyróżniamy wcześniaki ekstremalnie skrajne (urodzone od 23. do 27. tygodnia ciąży włącznie), skrajne (urodzone od 28. do 31. tygodnia ciąży włącznie) oraz średnie (dzieci urodzone od 32. do 36. tygodnia ciąży włącznie). Wcześniak 30. tydzień (wcześniak 30 tc) jest zaliczany do drugiej grupy.
Co charakteryzuje 30. tydzień ciąży? Wcześniaki urodzone w tym okresie (wcześniaki 30 tc) są już dość duże – ich masa ciała wynosi około 1,5 kg, natomiast długość ciała to około 40 centymetrów. Gwałtowny rozwój mięśni i tkanki tłuszczowej, pełne ukształtowanie wszystkich narządów, intensywny rozwój płuc i układu immunologicznego oraz dalszy gwałtowny rozwój układu nerwowego i mózgu – to najważniejsze zmiany, jakie dotyczą 30 tygodnia ciąży. Poród przedwczesny na tym etapie wiąże się z bardzo dużymi szansami na przeżycie i zdrowe życie – wynoszą one aż 97%.

Wcześniak – 30. tydzień ciąży:

  • maluch waży 2 razy mniej niż donoszone dziecko;
  • długość ciała dziecka wynosi około 40 centymetrów, a więc jedynie o 20% mniej niż u noworodka donoszonego;
  • dziecko ma w pełni ukształtowane narządy, ale nie potrafi jeszcze samodzielnie oddychać – po narodzinach konieczny jest respirator;
  • dziecko jeszcze nie potrafi utrzymać prawidłowej temperatury ciała i do planowanego terminu porodu powinno przebywać w inkubatorze;
  • karmienie malucha przebiega początkowo za pomocą sondy, a gdy dziecko nabierze masy i nauczy się koordynować ssanie z połykaniem i oddychaniem, podejmowane są próby karmienia doustnie.

Wcześniak 31. tydzień

Wcześniak urodzony w 31. tygodniu ciąży (wcześniak 31 tc) to wciąż jeszcze wcześniak skrajny. Maluch jest coraz większy, jego długość ciała kształtuje się na poziomie około 40 centymetrów, natomiast masa ciała wynosi około 1,6 kg. W tym okresie następuje dalszy gwałtowny rozwój układu nerwowego – malec potrafi odbierać bodźce i przetwarzać informacje. Dziecko ma bardzo dobrze rozwinięte prawie wszystkie narządy wewnętrzne i zewnętrzne (poza płucami – one dojrzewają najdłużej), kształtuje się także jego układ immunologiczny.
W 31. tygodniu ciąży dziecko intensywnie przybiera na wadze, wykształca coraz więcej tkanki tłuszczowej, a także rośnie, zbliżając się do wielkości urodzeniowej. Szanse na przeżycie i zdrowe życie są bardzo duże – kształtują się one na poziomie wynoszącym aż 97%.

Wcześniak 31 tydzień (wcześniak 31 tc):

  • malec waży około 2 razy mniej niż donoszone dziecko, ale zbliża się do wielkości urodzeniowej;
  • intensywnie rozwijają się wszystkie narządy;
  • mózg dziecka potrafi odbierać bodźce i przetwarzać informacje;
  • rozwija się układ immunologiczny.

Czego potrzebuje przedwcześnie urodzony wcześniak 31. tydzień? Ile w szpitalu musi pozostać? Zazwyczaj maluch może opuścić szpital w planowanym terminie porodu, gdy jego masa wzrośnie do około 2-2,5 kg i będzie można go karmić doustnie. Wcześniej trafia on pod profesjonalną opiekę personelu szpitalnego. Ponieważ płuca nie są w pełni rozwinięte aż do końca ciąży, niezbędny jest respirator, lekarz może zaproponować także sterydy, które wspomogą rozwój układu oddechowego. Tak jak większość wcześniaków, dziecko urodzone w 31. tygodniu ciąży trafia również do inkubatora, jednak nie na długo. Maluch już wkrótce będzie w stanie samodzielnie oddychać oraz regulować temperaturę swojego ciała.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wcześniak - kiedy jest bezpieczny? Skrajny a późny wcześniak
Wcześniak - kiedy jest bezpieczny? Skrajny a późny wcześniak
10 616

Dzieci urodzone przedwcześnie, czyli między 22. a 37. tygodniem ciąży, nazywane są wcześniakami. Nie bez znaczenia pozostaje także waga dziecka, ponieważ...

czytaj więcej
Poród przedwczesny - objawy, przyczyny. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny?
Poród przedwczesny - objawy, przyczyny. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny?
7 121

Według definicji WHO o przedwczesnych porodach mówimy wówczas, kiedy dziecko przychodzi na świat przed 37. tygodniem ciąży. Z tym zjawiskiem najczęściej...

czytaj więcej
Wcześniactwo. Podział i rozwój. Syndrom wcześniaka
Wcześniactwo. Podział i rozwój. Syndrom wcześniaka
13 236

Wcześniak to noworodek, który przyszedł na świat pomiędzy 22 a 37. tygodniem ciąży. Jeśli dziecko zostało urodzone przed 22. Tygodniem ciąży, jest ono...

czytaj więcej
Wcześniak 26-27. tydzień – waga dziecka i szanse
Wcześniak 26-27. tydzień – waga dziecka i szanse
6 135

Dziecko urodzone w 26. tygodniu lub 27. tygodniu ciąży to tzw. ekstremalnie skrajny wcześniak. Jak przebiega rozwój malucha urodzonego skrajnie...

czytaj więcej