Bella

Wcześniak 26-27. tydzień – waga dziecka i szanse

Przeczytano 6 172 0 Liked
 

Dziecko urodzone w 26. tygodniu lub 27. tygodniu ciąży to tzw. ekstremalnie skrajny wcześniak. Jak przebiega rozwój malucha urodzonego skrajnie przedwcześnie? Czy ma duże szanse na przeżycie i prawidłowy rozwój? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

26 i 27. tydzień ciąży

26 oraz 27. tydzień ciąży to okres bardzo intensywnego wzrostu dziecka. Waga dziecka w 26. tygodniu ciąży kształtuje się na poziomie około 900 g, natomiast w 27. tygodniu ciąży może wynieść nawet 1 kilogram. W 7. miesiącu ciąży maluch ma już bardzo dobrze wykształcone oczy oraz nos, a jego mózg wciąż się rozwija. Jest także bardzo aktywny i wykorzystuje w pełni wolną przestrzeń w macicy, np. do robienia salt i fikołków.

Dziecko urodzone w 26 i 27. tygodniu

Dziecko w 26. tygodniu ciąży ma około 35 centymetrów długości. Maluch coraz lepiej słyszy i widzi, gwałtownie rozwija się u niego także odruch ssania i chwytu. Poród w 26. tygodniu ciąży jest traktowany jako przedwczesny, co więcej, dziecko urodzone w 26. tygodniu to tzw. ekstremalnie skrajny wcześniak. Do tej grupy zaliczane są maluchy, które urodziły się od 23 do 27. tygodnia ciąży włącznie.

Ekstremalnie skrajne wcześniactwo wiąże się ze skrajnie małą masą urodzeniową oraz niedojrzałością całego organizmu. Podczas gdy zdrowy, donoszony noworodek waży w Polsce powyżej 2,5 kilogramów (średnio od 3,25 do 3,4 kilogramów), a jego długość ciała wynosi około 50 centymetrów, wcześniak jest o wiele mniejszy.

  • 26. tydzień ciąży – wcześniak waży nawet 4-5 x mniej niż donoszone dziecko
  • 27. tydzień ciąży – wcześniak waży nawet 3-4 x mniej niż donoszone dziecko

Wcześniak 26 i 27. tydzień – szanse

Mimo że dzieci urodzone w 26 oraz 27. tygodniu ciąży są malutkie, a ich organizm jest skrajnie niedojrzały, lekarzom udaje się je uratować. Mają one dużą szansę na przeżycie, pod warunkiem, że zostaną po porodzie otoczone specjalistyczną opieką.

Wcześniak 26. tydzień – szanse na przeżycie wynoszą 82%

Wcześniak 27. tydzień – szanse na przeżycie wynoszą 85%

Wcześniaki urodzone w 26 oraz 27. tygodniu ciąży trafiają na oddział intensywnej opieki neonatologicznej, gdzie zostają objęte profesjonalną opieką. Podłącza się je do specjalistycznej aparatury medycznej, która wspiera pracę serca, wspomaga oddychanie, pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała, a także monitoruje istotne parametry organizmu.

Dzieci urodzone w 26. oraz 27. tygodniu ciąży są karmione dożylnie lub przez sondę dożołądkową. Są im także podawane różne leki, np. wzmacniające odporność. Decyzję o sposobie karmienia podejmuje lekarz neonatolog – dopiero gdy maluch nabierze masy, podejmowane są próby karmienia doustnie. Wcześniaki, które podrosną i opanują naukę ssania oraz będą w stanie skoordynować ssanie z połykaniem pokarmu i oddychaniem, można już karmić piersią lub butelką.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wcześniak - kiedy jest bezpieczny? Skrajny a późny wcześniak
Wcześniak - kiedy jest bezpieczny? Skrajny a późny wcześniak
10 657

Dzieci urodzone przedwcześnie, czyli między 22. a 37. tygodniem ciąży, nazywane są wcześniakami. Nie bez znaczenia pozostaje także waga dziecka, ponieważ...

czytaj więcej
Poród przedwczesny - objawy, przyczyny. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny?
Poród przedwczesny - objawy, przyczyny. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny?
7 156

Według definicji WHO o przedwczesnych porodach mówimy wówczas, kiedy dziecko przychodzi na świat przed 37. tygodniem ciąży. Z tym zjawiskiem najczęściej...

czytaj więcej
Wcześniactwo. Podział i rozwój. Syndrom wcześniaka
Wcześniactwo. Podział i rozwój. Syndrom wcześniaka
13 273

Wcześniak to noworodek, który przyszedł na świat pomiędzy 22 a 37. tygodniem ciąży. Jeśli dziecko zostało urodzone przed 22. Tygodniem ciąży, jest ono...

czytaj więcej
Wcześniak 28-29. tydzień. Rozwój
Wcześniak 28-29. tydzień. Rozwój
12 137 2

Dziecko urodzone w 28. tygodniu lub 29. tygodniu ciąży to tzw. skrajny wcześniak. Jak przebiega rozwój malucha? Czy wcześniak z 28. lub 29. tygodnia ciąży ma...

czytaj więcej